Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10236/olga-tokarczuk-na-krotkiej-liscie-man-booker-international-prize

Olga Tokarczuk na krótkiej liście Man Booker International Prize!

14 wartościowy tekst

Właśnie ogłoszono krótką listę Międzynarodowego Bookera. „Bieguni” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft są wśród sześciu książek, które przeszły do finału!

Na krótkiej liście znalazły się:

 • László Krasznahorkai (Węgry), tłumacze na angielski: John Batki, Ottilie Mulzet & George Szirtes, "The World Goes On". Pisarz otrzymał już nagrodę w 2015.
   
 • Han Kang (Korea Południowa), tłumaczka na angielski: Deborah Smith, "The White Book". Han Kang wygrała Man Booker Prize International w 2016 roku za powieść Wegetarianka.
   
 • Ahmed Saadawi (Irak), tłumacz na angielski: Jonathan Wright, "Frankenstein in Baghdad"
   
 • Virginie Despentes (Francja), tłumacz na angielski: Frank Wynne, Vernon Subutex 1 (w Polsce powieść ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Otwarte pod patronatem lubimyczytać.pl)
   
 • Antonio Muñoz Molina (Hiszpania), tłumacz na angielski: Camilo A. Ramirez, Jak przemijający cień (w Polsce powieść ukaże się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w maju br.) 
   
 • Olga Tokarczuk (Polska), tłumaczka na angielski: Jennifer Croft, Bieguni (Wydawnictwo Literackie)

 

Zwycięzcę poznamy 22 maja. Nagroda – 50 tys. funtów – zostanie podzielona między autora i tłumacza (bądź tłumaczy). Dodatkowo każdy autor i pisarz, którego książka przeszła do finału otrzymał 1 tys. funtów.

Kilka dni temu podano również, że Jennifer Croft otrzymała nagrodę Found in Translation 2018 za tłumaczenie powieści ”Bieguni” Olgi Tokarczuk, wydanej przez Fitzcarraldo Editions (Wielka Brytania ) i Text Publishing (Australia) w 2017 r., wkrótce także w Riverhead Books (USA). Nagroda przyznawana jest przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Powiązane treści:
Olga Tokarczuk z nominacją do Man Booker International Prize

Ogłoszono nominacje do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich Man Booker International Prize. Wśród tegorocznych kandydatów jest Olga Tokarczuk! Nagroda przyznawana jest corocznie za powieść przetłumaczoną na język angielski. W minionym roku nominowana była Wioletta Grzegorzewska.więcej
László Krasznahorkai laureatem Man Booker International Prize 2015

Węgierski pisarz László Krasznahorkai został tegorocznym laureatem Man Booker International Prize. Tę prestiżową nagrodę literacką przyznano w tym roku po raz szósty. Jej wcześniejszymi laureatami są m.in. Alice Munro, Philip Roth i Lydia Davis.więcej
Znamy laureatki Man Booker International Prize 2016

16 maja ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Man Booker International Prize. W 2016 roku jurorzy docenili książkę „Wegetarianka”, której autorką jest pisarka pochodząca z Korei Południowej, Han Kang. Nagrodę otrzymała również tłumaczka powieści, Deborah Smith, która przełożyła ją na język angielski. więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 26  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 6696
allison
14-04-2018 14:02
Ależ się cieszę!
książek: 199
ChristinaL
15-04-2018 01:43
'Bieguni' to obok 'Dom dzienny...' i 'Prawiek..' najlepsza ksiazka Tokarczuk.
Zastanawiajaca jest skrajnosc ocen na LC.
książek: 1198
asymon
15-04-2018 08:34
To trudna książka, dużo pomieszanych wątków, a język też nie ułatwia.

Zresztą... sam jej nie przeczytałem, wziąłem teraz w ręce i zakładka siedzi trochę przed dwusetną stroną. Zakładką jest paragon z 2013, a książka wydana w 2007, więc dwa podejścia były, bo pamiętam, że kupiłem tuż po "premierze" i coś tam zacząłem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 366
kocham_czekoladę
15-04-2018 21:42
Cenię sobie twórczość Tokarczuk i częściowo zgadzam się z wypowiadającą się tu KrystynaL. Najlepsze książki Tokarczuk pisała w czasach, kiedy była wierna realizmowi magicznemu i są to „Prawiek…” i „Dom dzienny…”. Poza tym na uwagę zasługują jeszcze świetne opowiadania z tomu „Gra na wielu…” oraz „Księgi…” (jako odważna, poprzedzona dokładnym researchem, próba zmierzenia się z powieścią... Cenię sobie twórczość Tokarczuk i częściowo zgadzam się z wypowiadającą się tu KrystynaL. Najlepsze książki Tokarczuk pisała w czasach, kiedy była wierna realizmowi magicznemu i są to „Prawiek…” i „Dom dzienny…”. Poza tym na uwagę zasługują jeszcze świetne opowiadania z tomu „Gra na wielu…” oraz „Księgi…” (jako odważna, poprzedzona dokładnym researchem, próba zmierzenia się z powieścią historyczną z „prawdziwego zdarzenia”) i może jeszcze, ze względu nie na formę (dosyć przeciętny kryminał), ale na ważne przesłanie - „Prowadź swój pług…”. „Bieguni”, pierwsza realistyczna „powieść” Tokarczuk, są jednak książką słabą – nieudaną, źle złożoną pseudopowieścią, która rozsypuje się na kilka nieciekawych, nijakich wręcz i bardzo przewidywalnych, a do tego napisanych wyjątkowo, jak na Tokarczuk, bezpłciowym, przeźroczystym językiem, opowiadań. Czy ta książka jest „trudna”? Nie powiedziałabym, moim zdaniem, zwłaszcza na tle innych, „udziwnionych” książek Tokarczuk, jest raczej bardzo przystępna w odbiorze, a jedyny problem może stanowić to, że jest po prostu koszmarnie nudna.
pokaż więcej
książek: 0
16-04-2018 14:05
treść usunięta
książek: 1645
Marcin
17-04-2018 12:16
Czytana przeze mnie ładnych parę lat temu. Czytadła zapomniałem, "Biegunów" pamiętam do dziś. Podkreślałem ołówkiem co ciekawsze fragmenty (a rzadko to robię). Książka bardzo... osobliwa. Tak, to chyba dobre słowo - osobliwa... nie tylko w treści ale i w formie.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
To, co najlepsze. Tom 2

"Nie mogę wyobrazić sobie science fiction późnego XX wieku bez Harlana Ellisona. Byłoby nudno!" oraz "Żaden szanujący się miłośnik fant...

zgłoś błąd zgłoś błąd