Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10236/olga-tokarczuk-na-krotkiej-liscie-man-booker-international-prize

Olga Tokarczuk na krótkiej liście Man Booker International Prize!

14 wartościowy tekst

Właśnie ogłoszono krótką listę Międzynarodowego Bookera. „Bieguni” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft są wśród sześciu książek, które przeszły do finału!

Na krótkiej liście znalazły się:

 • László Krasznahorkai (Węgry), tłumacze na angielski: John Batki, Ottilie Mulzet & George Szirtes, "The World Goes On". Pisarz otrzymał już nagrodę w 2015.
   
 • Han Kang (Korea Południowa), tłumaczka na angielski: Deborah Smith, "The White Book". Han Kang wygrała Man Booker Prize International w 2016 roku za powieść Wegetarianka.
   
 • Ahmed Saadawi (Irak), tłumacz na angielski: Jonathan Wright, "Frankenstein in Baghdad"
   
 • Virginie Despentes (Francja), tłumacz na angielski: Frank Wynne, Vernon Subutex 1 (w Polsce powieść ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Otwarte pod patronatem lubimyczytać.pl)
   
 • Antonio Muñoz Molina (Hiszpania), tłumacz na angielski: Camilo A. Ramirez, Jak przemijający cień (w Polsce powieść ukaże się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w maju br.) 
   
 • Olga Tokarczuk (Polska), tłumaczka na angielski: Jennifer Croft, Bieguni (Wydawnictwo Literackie)

 

Zwycięzcę poznamy 22 maja. Nagroda – 50 tys. funtów – zostanie podzielona między autora i tłumacza (bądź tłumaczy). Dodatkowo każdy autor i pisarz, którego książka przeszła do finału otrzymał 1 tys. funtów.

Kilka dni temu podano również, że Jennifer Croft otrzymała nagrodę Found in Translation 2018 za tłumaczenie powieści ”Bieguni” Olgi Tokarczuk, wydanej przez Fitzcarraldo Editions (Wielka Brytania ) i Text Publishing (Australia) w 2017 r., wkrótce także w Riverhead Books (USA). Nagroda przyznawana jest przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Powiązane treści:
Olga Tokarczuk z nominacją do Man Booker International Prize

Ogłoszono nominacje do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich Man Booker International Prize. Wśród tegorocznych kandydatów jest Olga Tokarczuk! Nagroda przyznawana jest corocznie za powieść przetłumaczoną na język angielski. W minionym roku nominowana była Wioletta Grzegorzewska.więcej
László Krasznahorkai laureatem Man Booker International Prize 2015

Węgierski pisarz László Krasznahorkai został tegorocznym laureatem Man Booker International Prize. Tę prestiżową nagrodę literacką przyznano w tym roku po raz szósty. Jej wcześniejszymi laureatami są m.in. Alice Munro, Philip Roth i Lydia Davis.więcej
Znamy laureatki Man Booker International Prize 2016

16 maja ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Man Booker International Prize. W 2016 roku jurorzy docenili książkę „Wegetarianka”, której autorką jest pisarka pochodząca z Korei Południowej, Han Kang. Nagrodę otrzymała również tłumaczka powieści, Deborah Smith, która przełożyła ją na język angielski. więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 26  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 6636
allison
14-04-2018 14:02
Ależ się cieszę!
książek: 192
ChristinaL
15-04-2018 01:43
'Bieguni' to obok 'Dom dzienny...' i 'Prawiek..' najlepsza ksiazka Tokarczuk.
Zastanawiajaca jest skrajnosc ocen na LC.
książek: 1171
asymon
15-04-2018 08:34
To trudna książka, dużo pomieszanych wątków, a język też nie ułatwia.

Zresztą... sam jej nie przeczytałem, wziąłem teraz w ręce i zakładka siedzi trochę przed dwusetną stroną. Zakładką jest paragon z 2013, a książka wydana w 2007, więc dwa podejścia były, bo pamiętam, że kupiłem tuż po "premierze" i coś tam zacząłem.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 366
kocham_czekoladę
15-04-2018 21:42
Cenię sobie twórczość Tokarczuk i częściowo zgadzam się z wypowiadającą się tu KrystynaL. Najlepsze książki Tokarczuk pisała w czasach, kiedy była wierna realizmowi magicznemu i są to „Prawiek…” i „Dom dzienny…”. Poza tym na uwagę zasługują jeszcze świetne opowiadania z tomu „Gra na wielu…” oraz „Księgi…” (jako odważna, poprzedzona dokładnym researchem, próba zmierzenia się z powieścią... Cenię sobie twórczość Tokarczuk i częściowo zgadzam się z wypowiadającą się tu KrystynaL. Najlepsze książki Tokarczuk pisała w czasach, kiedy była wierna realizmowi magicznemu i są to „Prawiek…” i „Dom dzienny…”. Poza tym na uwagę zasługują jeszcze świetne opowiadania z tomu „Gra na wielu…” oraz „Księgi…” (jako odważna, poprzedzona dokładnym researchem, próba zmierzenia się z powieścią historyczną z „prawdziwego zdarzenia”) i może jeszcze, ze względu nie na formę (dosyć przeciętny kryminał), ale na ważne przesłanie - „Prowadź swój pług…”. „Bieguni”, pierwsza realistyczna „powieść” Tokarczuk, są jednak książką słabą – nieudaną, źle złożoną pseudopowieścią, która rozsypuje się na kilka nieciekawych, nijakich wręcz i bardzo przewidywalnych, a do tego napisanych wyjątkowo, jak na Tokarczuk, bezpłciowym, przeźroczystym językiem, opowiadań. Czy ta książka jest „trudna”? Nie powiedziałabym, moim zdaniem, zwłaszcza na tle innych, „udziwnionych” książek Tokarczuk, jest raczej bardzo przystępna w odbiorze, a jedyny problem może stanowić to, że jest po prostu koszmarnie nudna.
pokaż więcej
książek: 0
16-04-2018 14:05
treść usunięta
książek: 1622
Marcin
17-04-2018 12:16
Czytana przeze mnie ładnych parę lat temu. Czytadła zapomniałem, "Biegunów" pamiętam do dziś. Podkreślałem ołówkiem co ciekawsze fragmenty (a rzadko to robię). Książka bardzo... osobliwa. Tak, to chyba dobre słowo - osobliwa... nie tylko w treści ale i w formie.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Spartakus. Tom 1. Gladiator

Ben Kane jest dla mnie mistrzem historical fiction. Po przeczytaniu kilku książek jego autorstwa wciąż mam ochotę na więcej. Mam wrażenie, że autor pr...

zgłoś błąd zgłoś błąd