Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10155/o-czlowieku-ktory-stracil-cien-publikujemy-fragment

„O człowieku, który stracił cień“ – publikujemy fragment

2 wartościowy tekst

O człowieku, który stracił cień” – książka wymienianej wśród kandydatek do literackiej Nagrody Nobla Joyce Carol Oates – właśnie trafia do księgarń. Prezentujemy jej fragment. 

W 1965 roku młoda neuropsycholożka Margot Sharpe, początkująca badaczka, poznaje przystojnego, wykształconego, obdarzonego charyzmą Elihu Hoopesa, człowieka cierpiącego na ciężką amnezję. To spotkanie na zawsze naznaczy nie tylko jej karierę naukową, ale i ścieżkę życia.

„O człowieku, który stracił cień” to oryginalna opowieść o zakazanej miłości i tajemnicach psyche, napisana w precyzyjnym i zarazem emocjonalnym stylu charakterystycznym dla autorki. To dzieło strukturalnie złożone, które zgłębia najciemniejsze zakamarki umysłu i ukazuje świetlistą prawdę o ludzkim sercu.

Powieść ta osnuta jest na bardzo oryginalnym pomyśle. Historia młodej kobiety i jej droga do kariery wybitnego naukowca, spleciona z historią człowieka chorego na amnezje. Całość oparta jest na relacji narratora wszechwiedzącego, który skrupulatnie przekazuje nam informacje o bohaterach i o toczącej się na kartach książki akcji. Obecne są dwa punkty widzenia, pierwszy z perspektywy Margot, drugi z pozycji Elihu. Dzięki temu zabiegowi fabuła zyskuje swego rodzaju złożoność, a nam ofiarowana zostaje mnogość domysłów i przypuszczeń - pisze w opinii na lubimyczytać.pl użytkowniczka Angelika.

Joyce Carol Oates (ur. 1938) – powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters, laureatką wielu nagród literackich. W Polsce znana jest m.in. z powieści: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blondynka, Wodospad, Mama odeszła, Córka grabarza, Moja siostra, moja miłość, Niebieski ptak, Opowieść wdowy, Przeklęci oraz Kartagina. Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla. 

„O człowieku, który stracił cień” ukazuje się na rynku 3 kwietnia nakładem wydawnictwa Rebis. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2107
LubimyCzytać
03-04-2018 12:30
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 0
konto_usuniete
03-04-2018 22:47
treść usunięta
książek: 1169
KKK
04-04-2018 10:43
A mnie kojarzy się to z Gedem i jego pogonią za cieniem... i jakoś mimowolnie podążam znów w kierunku Archipelagu... :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Słowo i miecz

Mimo niesamowitej przewidywalności wydarzeń, wciągnęłam się i bardzo szybko przeczytałam od deski do deski. Niektóre sformułowania, których używa auto...

zgłoś błąd zgłoś błąd