Mama odeszła

Rebis
2016-12-07
2006-01-01
Katarzyna Karłowska
literatura amerykańska odmiana losu poszukiwanie sensu życia relacje rodzinne samotność śmierć śmierć matki śmierć w rodzinie żałoba

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Spokój, nostalgia, przemyślenia. Powolna opowieść z ciekawymi bohaterami. Mnie urzekła.

No cóż, to jest obyczajowe czytadło. Jeżeli Oates na poważnie jest wymieniana jako kandydatka do Nobla, znaczy to, że albo z poziomem literatury współczesnej jest coś nie tak albo z poziomem krytków, którzy typują kandydatów do nagród literackich, albo i jedno i drugie.

To opowieść o stracie która czeka każdego z nas. Bo prędzej czy później przyjdzie nam mierzyć się ze śmiercią naszych najbliższych. Nie da się przed tym uciec i nie da się do tego przygotować szczególnie gdy odchodzą oni przedwcześnie, niezapowiedzianie.
Chyba najboleśniejszą stratą dla każdego z nas jest śmierć matki która jest gwarantem bezpieczeństwa i źródłem bezwarunkowej miłości niezależnie od tego czy ma się lat 5 czy 45.

"Mam odeszła" Joyce Carol Oates to przepiękna historia o radzeniu sobie z traumą i poczuciem pustki które odczuwa główna bohaterka po śmierci mamy.
Nikki Eaton idzie przez życie czerpiąc z niego tylko to na co ma ochotę. Ma zwariowaną fryzurę, ciuchy z second handu i żonatego kochanka która wprawdzie obiecuje że się dla niej rozwiedzie ale proces rozwodowy ciągnie się już latami.
Jej lustrzanym odbiciem jest Clare - jej starsza siostra: poważna, stateczna, zamężna matka dwójki dzieci.
Niewiele je łączy. Jedynym spoiwem jest ich mama Gwen, blisko 60-letnia wdowa, opoka lokalnej społeczności, kobieta z przysłowiowym sercem na dłoni.
Pewnego dnia umiera ona w tragicznym okolicznościach. Nikki i Clare po swojemu przeżywają żałobę jednak dla każdej z sióstr jest to czas aby spojrzeć wstecz na swoje życie. To także okazja aby zagłębić się w przeszłość mamy której życie z pozoru proste i jednowymiarowe pełne było tajemnic i przemilczanych tragicznych wydarzeń.

To cudowna historia. Autorce udało się uniknąć taniego sentymentalizmu mimo tematu opowieści która porusza czytelnika do głębi.
Proza Joyce Carol Oates zmusza do refleksji, ale też czaruje pięknem języka i niepowtarzalnym stylem. "Mama odeszła" była pierwszą książką tej pisarki jaką przeczytałam ale na pewno nie ostatnią. Polecam!

Szczera aż do bólu powieść. Główną bohaterką jest Nikki - młoda kobieta, której życie przewraca się do góry nogami z powodu śmierci mamy. Nikki stara się na swój sposób poukładać swoje życie w nowej nierealnej dla niej rzeczywistości. Przeżywając bardzo podobną tragedię, wręcz fizycznie odczuwałam ból naszej bohaterki...
"Bo kiedy się budzisz w swoim starym dziewczyńskim łóżku, to otacza cię cudowna bańka z czasu-nie-czasu i masz może czternaście, może osiem albo jeszcze lepiej, może cztery lata. I masz ten luksus, że wolno ci pomyśleć: Nic się jeszcze nie stało. I może się nie stanie."
Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo te słowa są prawdziwe...

"Bo kiedy się budzisz w swoim starym dziewczyńskim...

Książka wymagająca, uważna i trudna. A jednocześnie może posłużyć jako książka terapeutyczna po utracie bliskiej osoby. Nikt z nas nie wie jak zareaguje na utratę kogoś z rodziny. Jest to na pewno trudne i nie każdy umie sobie z tym poradzić. Bohaterka książki, choć nie była blisko z matką, po jej utracie trochę nie umie się odnaleźć. Poznaje swoją matkę na nowo z listów, kalendarzy, rzeczy osobistych i z opowieści znajomych. Odnajduje zupełnie inną osobę.

Bardzo wzruszająca i szczera opowieść kobiety, która usiłując poukładać swoje zagmatwane życie musi sobie jednocześnie poradzić z nagłą i tragiczną śmiercią matki.

O tej autorce słyszałam już wiele dobrego i choć "Mama odeszła" znalazła się w mojej biblioteczce jako pierwsza, to w pierwszej kolejności przeczytałam "Kartaginę". Ta pozycja jest z kolei niesamowicie emocjonalna - bardziej, niż wspomniana Kartagina. Świetnie wykreowani bohaterowie, bardzo ciekawa fabuła, która wciąga, skłania do refleksji i sprawia, że chce się poznawać kolejne ksiażki, które wyszly spod pióra autorki. Polecam.

"Istnieje coś takiego jak powieść kryminalna, ale na morderstwie mojej matki, Gwen Eaton, raczej nie dałoby się zbudować takiej powieści" - takie są przemyślenia głównej bohaterki powieści "Mama odeszła". Ta powieść również nie jest powieścią kryminalną, chociaż oparta jest na jednym, ważnym wydarzeniu w życiu głównej bohaterki, stracie bliskiej osoby, matki, która została zamordowana. Samodzielna, dojrzała, ale pogubiona emocjonalnie Nikki Eaton ,po stracie matki powoli uświadamia sobie swoje przywiązanie do rodziny. Wcześniej nigdy nie myślała w ten sposób. Matka żyła swoim życiem, miała przyjaciół, z córkami spotykała się przy większych okazjach, choć zawsze była do ich dyspozycji.
Po jej śmierci przychodzi czas na refleksje, przemyślenia i niestety konieczność porządkowania spraw i rzeczy, które pozostały; zatrzymać, komu oddać, a może sprzedać, co ważne a co nieistotne. Do tego dochodzą emocje i relacje między osieroconymi siostrami. Życie ich ulega całkowitej zmianie, zwłaszcza Nikki przechodzi ogromną metamorfozę wewnętrzną.
Listopad jest miesiącem szczególnym, skłaniającym do refleksji, melancholii. Myślimy więcej o bliskich, których już nie ma, o naszych relacjach z nimi i o nas samych. Wspominamy i niejednokrotnie mamy poczucie, że więcej można było rozmawiać o ich życiu i o historii rodziny. Często zbyt późno zdajemy sobie sprawę z ich straty. I to właśnie chciała nam przekazać autorka, w tej podobno najbardziej osobistej dla niej powieści.
"To jest moja opowieść, o tym jak zabrakło mi matki. Któregoś dnia stanie się również twoją niepowtarzalną opowieścią".
Nie jest to ckliwa, smutna historia, ale pobudza do refleksji.

1. raczej studium przypadku niż powieść
2. nie ma tu fabuły, tylko opis przeżyć jednej osoby
3. miało być o żalu, smutki, żałobie - a jest nie bardzo wiadomo o czym
4. zapiski pamiętnikowe dziewczyny - ale ani to studium żałoby, żegnania się czy zmiany...
5. nie podobała mi się

1. raczej studium przypadku niż powieść
2. nie ma tu fabuły, tylko opis przeżyć jednej osoby
3. miało być o żalu, smutki, żałobie - a jest nie bardzo wiadomo o czym
5. nie podobała mi się

Głęboka i nostalgiczna opowieść o stracie i poszukiwaniu drogi wyjścia. Świetnie pokazane zmiany jakie zachodzą w głównej postaci gdzie beztroska dziewczyna musi poradzić sobie ze złem, które ją spotyka. Warto zagłębić się w ten świat. Polecam