Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10035/w-londynie-otwarto-ksiegarnie-z-ksiazkami-napisanymi-tylko-przez-kobiety

W Londynie otwarto księgarnię z książkami napisanymi tylko przez kobiety

3 wartościowy tekst

To inicjatywa brytyjskiego wydawnictwa Penguin, które w ten sposób chce uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet i stulecie przyznania praw wyborczych Brytyjkom. Księgarnia Like a Woman będzie czynna do 9 marca.

Na półkach księgarni stanęły dzieła takich pisarek jak Virginia Woolf, Margaret Atwood, Mary Wollstonecraft czy Elif Shafak. Obok nich miejsce zajęły książki dla dzieci również napisane przez kobiety, jak chociażby popularne również w Polsce „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczekEleny Favilli i Franceski Cavallo, a także utwory Malorie Blackman i Jacqueline Wilson. W sumie w księgarni można kupić dzieła ponad 200 pisarek. 

Tytuły zostały pogrupowane według wpływu, jaki autorka wywarła na kulturę, historię i społeczeństwo, w kategoriach od „najważniejszych lektur feministycznych”, przez „inspiracje dla młodych czytelników”, „kobiety, którym warto się przyglądać”, aż po te „które wprowadziły zmiany”.

– Kluczem do równouprawnienia jest to, że głosy kobiet zostają wysłuchane i potraktowane poważnie. W księgarni Like a Woman robimy miejsce dla tych głosów – powiedziała „Guardianowi” Zainab Juma z wydawnictwa Penguin. – Tworzymy przestrzeń, w której czytelnicy mogą poszukać inspiracji, przyglądając się wyjątkowym pisarkom, aktywistkom i pionierkom – dodała.

Like a Woman działa przy ulicy Rivington w Londynie w dniach 5-9 marca. Zaplanowano w niej szereg wydarzeń, z których dochód zostanie przekazany na cele charytatywne, wspierające m.in. ofiary przemocy domowej.

Podobną akcję rok temu przeprowadziła księgarnia Loganberry Books z Ohio w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy sklepu odwrócili książki napisane przez mężczyzn grzbietami i pierwszymi okładkami do ściany, eksponując tym samym na półkach utwory kobiet. Według właścicielki księgarni działanie miało na celu ukazanie, w jaki sposób przez lata zagłuszano głosy kobiet. Zdania na temat tamtej akcji były podzielone. Pisarz Joe Hill, syn Stephena Kinga, napisał na Twitterze, że to ciekawa akcja i pod jej wpływem przez miesiąc ma zamiar sięgać tylko po książki pisarek. Z kolei wydawca John Ettorre stwierdził, że to niewiarygodne, że promuje się głosy kobiet przez symboliczne uciszanie mężczyzn.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 22  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1092
Paya
06-03-2018 19:23
Miałabym wiele do napisania na temat uwag dot. "dyskryminacji" i "seksistowskiego wykonania" zamieszczonych pod tym artykułem, ale może pozwolę, by Chimamanda zrobiła to za mnie: "Mówiłam kiedyś o płci kulturowej i pewien mężczyzna mnie zapytał: »Dlaczego to musisz być ty jako kobieta? Dlaczego nie ty jako człowiek?« Takie pytanie to sposób na uciszenie konkretnych doświadczeń danej osoby.... Miałabym wiele do napisania na temat uwag dot. "dyskryminacji" i "seksistowskiego wykonania" zamieszczonych pod tym artykułem, ale może pozwolę, by Chimamanda zrobiła to za mnie: "Mówiłam kiedyś o płci kulturowej i pewien mężczyzna mnie zapytał: »Dlaczego to musisz być ty jako kobieta? Dlaczego nie ty jako człowiek?« Takie pytanie to sposób na uciszenie konkretnych doświadczeń danej osoby. Oczywiście, że jestem człowiekiem, ale pewne rzeczy przytrafiają mi się dlatego, że jestem kobietą". Dziękuję Róża_Bzowa za mądre uwagi.
pokaż więcej
książek: 6
kozakdowoza
06-03-2018 20:37
Tylko, że z okazji Dnia Dziecka nie wystawiamy książek napisanych przez dzieci w celu ukazania rzekomej dyskryminacji dzieci w przestrzeni literackiej. Argument o "trendzie krytykanctwa" jest po prostu niedorzeczny, to niezwykle tani chwyt retoryczny.

A co do seksistowskiego wykonania - jak księgarnia, w której są tylko książki kobiet, może nie być seksistowska? Uwaga, uwaga, ogłaszam...
Tylko, że z okazji Dnia Dziecka nie wystawiamy książek napisanych przez dzieci w celu ukazania rzekomej dyskryminacji dzieci w przestrzeni literackiej. Argument o "trendzie krytykanctwa" jest po prostu niedorzeczny, to niezwykle tani chwyt retoryczny.

A co do seksistowskiego wykonania - jak księgarnia, w której są tylko książki kobiet, może nie być seksistowska? Uwaga, uwaga, ogłaszam wiedzę tajemną - kryterium wyboru w tym wypadku była... Płeć.

Pozwolę sobie zacytować fragment: "Kluczem do równouprawnienia jest to, że głosy kobiet zostają wysłuchane i potraktowane poważnie.". To jest seksistowskie, bo kluczem do równouprawnienia jest to, że głosy każdego zostają wysłuchane i potraktowane poważnie.

I w tym wypadku niewiele ma tutaj kwestia bycia kobietą i doświadczeń z tym związanych ;)
pokaż więcej
książek: 443
Maciek
07-03-2018 09:49
Popieram! Poza tym wydaje mi się, że kto jak kto, ale ludzie czytający książki mają na tyle otwarte głowy, że nie potrzebują takich akcji uświadamiających.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 529
Asmita
06-03-2018 21:25
Wyobrażam sobie, co by było, gdyby księgarnia postanowiła zrobić to samo, tylko że z książkami napisanymi przez mężczyzn. Od razu by zaczęto wieszać na takowej księgarni psy. Szkoda, że prawdopodobnie osoby, które uraziłyby się na widok dzieł od samych autorów, nie widzą nic złego w podobnej akcji z autorkami. Samą akcję skomentowałabym za pomocą nieśmiertelnego iks de.
książek: 513
Aldona
07-03-2018 09:02
Wspaniała inicjatywa!
książek: 2619
jatymyoni
07-03-2018 11:18
Jestem przede wszystkim człowiekiem. Dzielę książki na dobre i złe, te co mnie interesują i te co nie. Sprawa płci autora ma dla mnie drugorzędną rolę.
Ok, jeżeli jest to tylko parodniowa akcja dla uczczenia prawa do głosowania kobiet i ma cele charytatywne, to dlaczego nie. Natomiast nie wyobrażam sobie takiej księgarni na stałe. Dla mnie taka stała księgarnia świadczyła by raczej na nie...
Jestem przede wszystkim człowiekiem. Dzielę książki na dobre i złe, te co mnie interesują i te co nie. Sprawa płci autora ma dla mnie drugorzędną rolę.
Ok, jeżeli jest to tylko parodniowa akcja dla uczczenia prawa do głosowania kobiet i ma cele charytatywne, to dlaczego nie. Natomiast nie wyobrażam sobie takiej księgarni na stałe. Dla mnie taka stała księgarnia świadczyła by raczej na nie kożyść pisarek.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Czerwona Królowa

Świat wykreowany przez Panią Aveyard porwał mnie od pierwszych stron. Przepadłam z kretesem. Nie mogłam się oderwać od czytania. Wartka akcja, wyrazi...

zgłoś błąd zgłoś błąd