Zemsta

Okładka książki Zemsta Aleksander Fredro
Okładka książki Zemsta
Aleksander Fredro Wydawnictwo: Greg utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Greg
2018-01-01
2018-01-01
9788373271968
szlachta Fredro komedia

Zrozumiane bardziej niż Dziady ale nadal średnio

Zrozumiane bardziej niż Dziady ale nadal średnio

Aleksander Fredro to polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, wolnomularz. Tworzył w epoce romantyzmu. Uważany jest za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej. Urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej. W 1818 roku, mając 25 lat, napisał pierwszą ważną komedię, "Pan Geldhab". W 1839 roku przerwał działalność literacką pod wpływem ataków krytyki i na kilkanaście lat zaprzestał twórczości, pisząc jedynie w latach 1846–1848 pamiętniki z czasów napoleońskich "Trzy po trzy". W 1854 roku wznowił działalność komediopisarską. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku. Został pochowany w rodzinnej krypcie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach koło Lwowa. Jest autorem takich dzieł jak "Zemsta", "Śluby panieńskie" czy "Mąż i żona". Pisał również wiersze - jedne z najsłynniejszych to "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli" czy "Dwa koguty". Napisał mnóstwo bajek, komedii, wierszy oraz... erotycznych bajek dla dorosłych. Utwory Fredry weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru.

"Zemsta" to jedna z najsłynniejszych komedii Aleksandra Fredry w czterech aktach. Dokładna data powstania sztuki nie jest znana. Drukiem po raz pierwszy ukazała się w 1838 roku we Lwowie w tomie V zbiorowego wydania dzieł Fredry. "Zemsta" została dwukrotnie zekranizowana - w 1956 roku w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego oraz w 2002 roku. Wówczas za kamerą stanął Andrzej Wajda a główne role zagrali Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Agata Buzek, Katarzyna Figura, Roman Polański oraz Rafał Królikowski.

Bohaterami utworu są dwaj skłóceni sąsiedzi: Cześnik Raptusiewicz oraz Rejent Milczek. Panowie od dawna toczą ze sobą spory, najnowszy tyczy się muru granicznego, który chce naprawić Rejent, na co z kolei nie godzi się porywczy Cześnik. Ich spór ma wpływ na młodych zakochanych - syna Rejenta, Wacława oraz bratanicę Cześnika, Klarę. Młodzi muszą ukrywać się ze swoją miłością. Pod wpływem ciągłych kłótni i intryg w końcu dochodzi do małego nieporozumienia i sporego zamieszania, którego skutki mogą okazać się "katastrofalne" dla Cześnika i Rejenta.
Czy spór głównych bohaterów w końcu się zakończy? Czy Wacław i Klara będą razem? Jak zakończy się planowanie zemsty na rywalu? Do czego doprowadzą obnażone przez autora typowo sarmackie przywary - buta, wybuchowość i upartość? I najważniejsze: kto najlepiej na tym wyjdzie?

"Zemsta" to bardzo przyjemna i śmieszna komedia. Stworzone przez autora postacie bawią czytelników do dziś. Nie sposób nie uśmiechnąć się podczas lektury tego dzieła. Dodatkowo jeśli ktoś oglądał filmową wersję "Zemsty", oprócz tekstu czytanego ma przed oczami aktorów odgrywających główne role - prawdziwy majstersztyk. Książkowy Cześnik wygląda i mówi jak Janusz Gajos a milczący i "stateczny" Rejent zachowuje się jak Andrzej Seweryn. Ekranizacja Andrzeja Wajdy wręcz wychodzi z tej książki. Uparty i porywczy Cześnik zdecydowanie wiedzie prym w tej książce. Gdyby nie jego upór być może w ogóle nie byłoby tego dzieła, bowiem autor nie miałby o czym pisać 😉. Z kolei spokojny, pozornie uprzejmy Rejent jest świetnym antagonistą Cześnika. Jest postacią obłudno-chciwą i typowym reprezentantem szlacheckiego adwokata tamtej epoki. Wciąż knuje jak dopiec Cześnikowi, życząc mu wszystkiego, co najgorsze. W akcie zemsty na Cześniku, a także kierowany materialną chciwością, próbuje zmusić Wacława do ślubu z Podstoliną. Czy mu się to uda?

Jak to bywa w komediach (zarówno dawnych jak i obecnych) nie wszystko idzie zgodnie z planem bohaterów. Ale czy porywczy sąsiedzi będą potrafili przejść nad niepomyślnym dla siebie rozwojem zdarzeń do porządku dziennego? Czy spokojny dotąd Rejent Milczek w końcu nie wybuchnie? A może to Cześnik Raptusiewicz spokornieje? Jedno jest pewne - na czytelników czeka dobra zabawa.

"Zemsta" to jedna z moich ulubionych szkolnych lektur, do której z przyjemnością, po raz kolejny, powróciłam. Znów miałam okazję pośmiać się z przywar sarmackiej szlachty, pokręcić głową nad tchórzostwem Papkina, pouśmiechać się przy pisaniu listu przez Dyndalskiego czy powzdychać do przystojnego Wacława. Czy sztuka ma szczęśliwe zakończenie? Tak, ale czy dla wszystkich? Czy wszyscy zdołają osiągnąć swoje cele, tracąc przy tym jak najmniej? Czy na zamku zapanuje w końcu zgoda? Tego wszystkiego dowiecie się odświeżając sobie tę ponadczasową komedię.

WYZWANIE CZYTELNICZE - MARZEC 2024 - PRZECZYTAM KSIĄŻKĘ LITERACKIEGO PATRONA Z LAT 2020-2024.

Koń by się uśmiał

Koń by się uśmiał

Lektura którą czytałam z pozytywnym nastawieniem. Książka zdecydowanie mnie nie znudziła, choć słyszałam wiele osób którzy przez nią ledwo przebrnęły. Jako lektura, zdecydowanie powinna dalej nią być. Idealna na rozpoczęcie czytania Fredra

Czytane lata temu i jako lektura szkolna nie podobało mi się, ze względu na formę, język itd. Niemniej po latach, w filmie u Wajdy, byłem oczarowany (niemniej tu oceniamy książki)...

Styl hrabiego Fredry jest uniwersalny.
Po niemal dwustu latach od powstania, "Zemsta" nadal bawi i bawić zapewne będzie przez następne stulecia.

Styl hrabiego Fredry jest uniwersalny.

1966

Dynamiczne jak na lata powstania.

Dynamiczne jak na lata powstania.

Nigdy bym nie przypuszczała, że mogę tak dobrze się bawić podczas czytania. "Zemsta" to książka warta uwagi, świetnie napisana, ponadczasowa, totalny "must read". Fajnie tak po latach wrócić do lektur szkolnych i podejść do sprawy nieco inaczej. Uśmiechałam się, gdy czytałam kwestie Rejenta, to mój ulubiony bohater, a końcowa intryga to coś niesamowitego. Polecam przeczytać.

Zaczęło się dobrze, nawet bardzo dobrze

Opis książki:
W starym zamczysku podzielonym na dwie części murem mieszkają skłóceni ze sobą Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Sąsiedzi nienawidzą się szczerze i niemal cały czas spędzają na obmyślaniu planów zemsty. Perypetie bohaterów, ich charaktery, temperamenty, zachowanie, a także knute przez nich intrygi budzą śmiech. Jednak pod komediową otoczką kryją się gorzkie prawdy o nas i naszych wadach, takich jak: konflikty, skłonność do kłótni, zawiść, brak zgody, niechęć do uznawania racji drugiej strony… Niestety, konfliktów, które niczym Fredrowski mur dzielą społeczeństwo, wciąż nie brakuje, dlatego treść komedii wydaje się wciąż aktualna.

Moja opinia:
Zaczęło się dobrze, nawet bardzo dobrze. Byłam nastawiona pozytywnie i myślałam że ta książka trafi na listę moich ulubionych lektur. I było do tego bardzo blisko. Niestety w ostatniej scenie wszystko runęło. Moja przyjaciółka określiła to zakończenie jako ,,zadanie zrobione na pięcio minutowej przerwie”, i jest w tym dużo prawdy. Całą książkę czytało mi się ciężko mimo że jest to dramat i nie ma tam za dużo tekstu. Moją ulubioną postacią jest Papkin. Niesamowicie śmieszny i bardzo pogodny. Uwielbiam to jak walczy on o serce Klary. No i to wszystko jest piękne i wspaniałe. Tylko to zakończenie. Na łeb na szyję, kompletnie nieprzemyślane i całkiem ,,na odwal się”. Boli mnie to bo naprawdę ma początku podobało mi się…

Ocena:
3,5/10

„Jeśli nie chcesz mojej zguby, Krrokodyla daj mi, luby!”

Zaczęło się dobrze, nawet bardzo dobrze

Opis książki:

Bardzo przyjemnie się czyta. Książka o wiele lepsza, niż zapamiętany mglisty obraz z dawnych, szkolnych lat.

• Lektury
  • Lektury szkolne