rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: , , ,

Książka okrutnie szczera, która ukazuje zróżnicowanie ziem Ukrainy. Niestety, w kontekście integracji europejskiej z tym terytorium, wrażenie wywołuje negatywne. W dzisiejszym czasie książka "kontrowersyjna", jednakże - może i właśnie z tego powodu - warta przeczytania. Poszerza spojrzenie na procesy odbywające się za wschodnią granicą Polski, ukazując przy tym różnice - i jej braki - pomiędzy ukraińskością a rosyjskością.

Książka okrutnie szczera, która ukazuje zróżnicowanie ziem Ukrainy. Niestety, w kontekście integracji europejskiej z tym terytorium, wrażenie wywołuje negatywne. W dzisiejszym czasie książka "kontrowersyjna", jednakże - może i właśnie z tego powodu - warta przeczytania. Poszerza spojrzenie na procesy odbywające się za wschodnią granicą Polski, ukazując przy tym różnice - i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Wspaniała książka, która w krótki, przystępny i prosty sposób przedstawi osobie nie rozumiejącej spektrum autyzmu świat osób w spektrum. Niesie poza tym mnóstwo otuchy okraszonej ślicznymi zdjęciami kotków. Warto pokazać dzieciom, które mają styczność ze spektrum lub dorosłym, którzy wypierają istnienie neuroróżnorodności.

Wspaniała książka, która w krótki, przystępny i prosty sposób przedstawi osobie nie rozumiejącej spektrum autyzmu świat osób w spektrum. Niesie poza tym mnóstwo otuchy okraszonej ślicznymi zdjęciami kotków. Warto pokazać dzieciom, które mają styczność ze spektrum lub dorosłym, którzy wypierają istnienie neuroróżnorodności.

Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , , ,

Świetnie napisana książka, która ukazuje perspektywę osoby transpłciowej żyjącej w Polsce w czasach, w których świadomość społeczna dopiero raczkuje i nadal przesiąknięta jest mową nienawiści, krzywdzącymi stereotypami i uproszczeniami. Maja Heban oprócz elementów autobiograficznych zamieszcza w książce bardzo skrupulatną i inteligentną, ale jednocześnie przystępną analizę dyskursu na temat transpłciowości w Polsce i na świecie.
We wstępie pisze, że książka nie ma za zadanie być biblią, która uświadomi osoby cispłciowe z utrudnieniami, z którymi borykają się osoby transpłciowe, jednakże myślę, że dla osoby o otwartym umyśle ta książka będzie idealnym przewodnikiem po tym zagadnieniu. Dla osób, których tożsamość jest związana z LGBTQIA+, książka jest gorzko-słodkim, obowiązkowym do przeczytania owocem, który daje satysfakcję jako głos przedstawicielski w świecie zdominowanym przez heteronormę.

Świetnie napisana książka, która ukazuje perspektywę osoby transpłciowej żyjącej w Polsce w czasach, w których świadomość społeczna dopiero raczkuje i nadal przesiąknięta jest mową nienawiści, krzywdzącymi stereotypami i uproszczeniami. Maja Heban oprócz elementów autobiograficznych zamieszcza w książce bardzo skrupulatną i inteligentną, ale jednocześnie przystępną analizę...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , , , ,

Niezwykła książka, która jest nie tylko podróżą od wzgórz Galicji przez nadbużańskie brzegi po dalekie pustynie Mongolii, ale również, a może i zwłaszcza, podróżą przez wspomnienia do źródeł dzieciństwa, które ukształtowały nas, mieszkańców Europy Środkowo-zdecydowanie bardziej-Wschodniej. Autor posługując się plastycznymi obrazami meandruje przez czas i przestrzeń ukazując na przykładzie własnego życia, że jako Polacy ukształtowani przez zawieruchę dziejów dużo więcej wspólnego mamy z mieszkańcami dalekiego zabajkala, niż z obywatelami Europy Zachodniej.

Niezwykła książka, która jest nie tylko podróżą od wzgórz Galicji przez nadbużańskie brzegi po dalekie pustynie Mongolii, ale również, a może i zwłaszcza, podróżą przez wspomnienia do źródeł dzieciństwa, które ukształtowały nas, mieszkańców Europy Środkowo-zdecydowanie bardziej-Wschodniej. Autor posługując się plastycznymi obrazami meandruje przez czas i przestrzeń ukazując...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , ,

Zainteresowałem się tą książką z ciekawości, ze względu na pokrewieństwo autora z Margit Sandemo, która jest jego wnuczką. Z pewnością kunszt literacki odziedziczyła po swoim dziadku, który zasłużenie został noblistą. Mimo przestarzałego stylu obydwie historie romantyczne zawarte w tym tomie śledzi się z zapartym tchem, a emocje i uczucia bohaterów są rozpisane niezwykle wnikliwie i angażująco. Postaci są żywe i barwne, a czytelnik może się bardzo łatwo wczuć w ich przeżycia. Dokładnie tak, jak w przypadku bohaterów "Sagi".
Przyjemne było obcowanie z absolutną klasyką literatury norweskiej.

Zainteresowałem się tą książką z ciekawości, ze względu na pokrewieństwo autora z Margit Sandemo, która jest jego wnuczką. Z pewnością kunszt literacki odziedziczyła po swoim dziadku, który zasłużenie został noblistą. Mimo przestarzałego stylu obydwie historie romantyczne zawarte w tym tomie śledzi się z zapartym tchem, a emocje i uczucia bohaterów są rozpisane niezwykle...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Przystępnie - miejscami aż za bardzo - książka, która w kilkudziesięciu króciutkich rozdziałach przedstawia najważniejsze wydarzenia oraz zarys historii Rumunii. Książka dobra dla osoby, która o tym kraju nie ma zielonego pojęcia - naprowadza na tropy i skłania do samodzielnego dalszego pogłębiania wiedzy. Niestety dla osoby obeznanej choć trochę z historią tego kraju pozycja będzie nieciekawa, monotonna, lakoniczna i napisana zbyt prostym językiem.

Przystępnie - miejscami aż za bardzo - książka, która w kilkudziesięciu króciutkich rozdziałach przedstawia najważniejsze wydarzenia oraz zarys historii Rumunii. Książka dobra dla osoby, która o tym kraju nie ma zielonego pojęcia - naprowadza na tropy i skłania do samodzielnego dalszego pogłębiania wiedzy. Niestety dla osoby obeznanej choć trochę z historią tego kraju...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska
Ocena 6,5
Mów o mnie ono... Katarzyna Skrzydłow...

Na półkach: , , , , ,

Książka, która nie tylko mówi o nastoletnich osobach transpłciowych, ale przedstawia tak naprawdę historię dyskursu na tematy związane z nieheteronormatywnością, który rozgrywał się przez parę ostatnich lat w polskiej przestrzeni publicznej. Książka staje się w ten sposób przewodnikiem dla osób, które chciałyby poznać tematy i aspekty codzienności ważne dla współczesnej młodzieży, nie tylko queer. Poza tym jest świetną pozycją, która w prosty i przy tym dokładny sposób przedstawia zagadnienie transpłciowości, idealną dla osób cispłciowych, które chciałyby ją lepiej zrozumieć.

Książka, która nie tylko mówi o nastoletnich osobach transpłciowych, ale przedstawia tak naprawdę historię dyskursu na tematy związane z nieheteronormatywnością, który rozgrywał się przez parę ostatnich lat w polskiej przestrzeni publicznej. Książka staje się w ten sposób przewodnikiem dla osób, które chciałyby poznać tematy i aspekty codzienności ważne dla współczesnej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Interesujący wgląd w inną, dawno minioną epokę, gdzie fotografia dopiero zaczynała być sztuką dostępną dla zwykłego obywatela.

Interesujący wgląd w inną, dawno minioną epokę, gdzie fotografia dopiero zaczynała być sztuką dostępną dla zwykłego obywatela.

Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

Wspaniała, niezapomniana przygoda, która zostanie ze mną na zawsze. Świetna, dynamiczna akcja, bardzo dobrze nakreśleni, ciekawi i rozwinięci bohaterowie, niezwykłe wydarzenia i różnorodność gatunkowa to najlepsze cechy tej opowieści. Pisana z dużą samoświadomością przez elokwentną i niekonwencjonalną autorkę, która do każdego z 47-miu tomów zrobiła research historyczny. Niektóre z nich pisane pod ogromnym natchnieniem, inne nieco poszarpane, pisane po to, by pociągnąć historię dalej - Mimo tego każdy tom był specjalny w swoim własnym rodzaju.
Wstawka autobiograficzna na końcu ostatniej części kreśli tło, w którym osadzić można całą poprzednio przeczytaną historię, co dodaje jej tylko dodatkowego waloru.
Jednocześnie Saga jest córką własnych czasów - przesiąknięta mistycyzmem, duchowością i ekologicznym przesłaniem, które podane są w bardzo wartościowy, konkretny i trafny sposób. Autorka posiada szeroką wiedzę na temat duchowości i mitologii w różnych kulturach ludowych wielu różnych społeczności, co odbija się na wyrafinowaniu, symbolizmie i głębi, które odnaleźć można w Sadze.
Będę uważać tę historię za jedną z moich ulubionych, na równi z Mrocznymi Materiami Philipa Pullmana czy Władcą Pierścieni J R R Tolkiena.

Wspaniała, niezapomniana przygoda, która zostanie ze mną na zawsze. Świetna, dynamiczna akcja, bardzo dobrze nakreśleni, ciekawi i rozwinięci bohaterowie, niezwykłe wydarzenia i różnorodność gatunkowa to najlepsze cechy tej opowieści. Pisana z dużą samoświadomością przez elokwentną i niekonwencjonalną autorkę, która do każdego z 47-miu tomów zrobiła research historyczny....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Książka, którą powinien przeczytać każdy, kto myśli o sobie lub identyfikuje się jako mężczyzna. Tłumaczy ogrom problemów, przynosi ze sobą wielość alternatywnych spojrzeń na siebie, a przede wszystkim pokazuje drogę do zmiany na lepsze, która może drastycznie podnieść jakość życia. Niezwykle wartościowa pozycja mówiąca wiele o niemalże wszystkich społecznych problemach dzisiejszego świata, które mają jedną wspólną cechę - mają w nich udział biali, heteroseksualni (nie tylko!) mężczyźni. Autorka zamiast ich potępiać ukazuje, że sami cierpią w społeczeństwie patriarchalnym, a jego zmiana w stronę równouprawnienia przysłużyłaby się przede wszystkim im samym.

Książka napisana bardzo przystępnym językiem niesie ze sobą głębię rozprawy naukowej. Prawdopodobnie stanie się w przyszłości klasycznym dziełem nowej fali nurtu feministycznego, ponieważ toksyczna męskość jest dziś bombą zegarową wyniszczającą społeczeństwa od środka. Problem ten w najbliższych latach będzie tylko narastać, niezwykle wartościowe są więc narzędzia myślowe dostarczane przez autorkę w tej pozycji.

Książka, którą powinien przeczytać każdy, kto myśli o sobie lub identyfikuje się jako mężczyzna. Tłumaczy ogrom problemów, przynosi ze sobą wielość alternatywnych spojrzeń na siebie, a przede wszystkim pokazuje drogę do zmiany na lepsze, która może drastycznie podnieść jakość życia. Niezwykle wartościowa pozycja mówiąca wiele o niemalże wszystkich społecznych problemach...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , ,

Książka stanowi zbiór krótkich esejów S. Miedwiediewa. Niemalże każdy z nich wżyna się w świadomość niczym czerwony klin w białe koło na obrazie E. Lisickiego. Są niesamowicie trafne, związane ściśle z współczesnością, ale jednocześnie ogarniające historię imperium rosyjskiego w swojej pełnej rozciągłości. Eseje te mówią nie tylko o dzisiejszej Rosji, w swoim wydźwięku stają się ponadnarodową kroniką i zwięzłym opisem historii społecznej XXI wieku w europie środkowo-wschodniej. Autor tłumaczy i opisuje szereg procesów, które dostrzec możemy niestety nie tylko w Rosji, ale również i we współczesnej Polsce.

Lektura jest niesamowita, jedynym mankamentem jest powtarzalność niektórych wątków ze względu na to, że pierwotnie każdy z rozdziałów był osobnym artykułem, w którym autor kilkoma zdaniami chciał nakreślić tło sytuacji, do której się odnosi. Książka nie tyle godna polecenia, a konieczna do przeczytania przez czytelnika zainteresowanego współczesnym światem i tematyką rosyjską.

Książka stanowi zbiór krótkich esejów S. Miedwiediewa. Niemalże każdy z nich wżyna się w świadomość niczym czerwony klin w białe koło na obrazie E. Lisickiego. Są niesamowicie trafne, związane ściśle z współczesnością, ale jednocześnie ogarniające historię imperium rosyjskiego w swojej pełnej rozciągłości. Eseje te mówią nie tylko o dzisiejszej Rosji, w swoim wydźwięku...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm Piotr Brysacz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Maciej Jastrzębski, Michał Książek, Jędrzej Morawiecki, Włodzimierz Pawluczuk, Wacław Radziwinowicz, Magdalena Skopek, Wojciech Śmieja, Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk
Ocena 7,3
Patrząc na Wsc... Piotr Brysacz, Wojc...

Na półkach: , , , ,

Świętna książka. Zestaw wywiadów ze znakomitymi i wszechstronnymi autorami, którzy odsyłają jednocześnie do własnych książek - to idealna sytuacja dla osoby, która poszukuje więcej i chce powoli rozpłynąć się w tematach Europy Wschodniej. Autor stawia pytanie "gdzie zaczyna się Wschód?" i zadaje je poszczególnym osobistościom z literaturą na temat Wschodu związanym. Czyta się tą książkę niezwykle szybko, właściwie się ją chłonie, jak widok za oknem pociągu w drodze do następnych pozycji na ten temat.

Świętna książka. Zestaw wywiadów ze znakomitymi i wszechstronnymi autorami, którzy odsyłają jednocześnie do własnych książek - to idealna sytuacja dla osoby, która poszukuje więcej i chce powoli rozpłynąć się w tematach Europy Wschodniej. Autor stawia pytanie "gdzie zaczyna się Wschód?" i zadaje je poszczególnym osobistościom z literaturą na temat Wschodu związanym. Czyta...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

Bardzo starannie napisana i wydana pozycja, która w przystępny i interesujący sposób przedstawia historię regionu od początku II Wojny Światowej do czasów współczesnych. Szerokie tło historyczne prezentowane przez autora pozwala lepiej zrozumieć poszczególne tematy, których podejmuje się ze szczególnym zaangażowaniem. Wielość map i ilustracji towarzyszących tekstowi jest jednym z atutów tej publikacji. Część trzecia ukazuje historię przesiedleń rusnaków podczas wojny oraz po niej, gdy w Polsce i Słowacji władze przejęły rządy komunistyczne. Wielość osobistych tragedii i bezpardonowość służb i instytucji stojących za masową relokacją ludności przeraża i wywołuje wiele refleksji. W drugiej części książki przedstawione są jednak postacie, które swoim wkładem i działalnością przysłużyły się do ocalenia kultury Łemków. Oprócz tego szczególną wartość mają też osobiste wtrącenia autora, który jest ściśle związany z jedną z łemkowskich osad.

Bardzo starannie napisana i wydana pozycja, która w przystępny i interesujący sposób przedstawia historię regionu od początku II Wojny Światowej do czasów współczesnych. Szerokie tło historyczne prezentowane przez autora pozwala lepiej zrozumieć poszczególne tematy, których podejmuje się ze szczególnym zaangażowaniem. Wielość map i ilustracji towarzyszących tekstowi jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

Bardzo starannie napisana i wydana pozycja, która w przystępny i interesujący sposób przedstawia historię regionu od połowy XIX wieku do 2 Wojny Światowej. Szerokie tło historyczne prezentowane przez autora pozwala lepiej zrozumieć poszczególne tematy, których podejmuje się ze szczególnym zaangażowaniem. Wielość map i ilustracji towarzyszących tekstowi jest jednym z atutów tej publikacji. Oprócz opisania historii Łemkowszczyzny w książce znajdują się rozdziały zawierające wiele informacji o sposobie życia, kulturze i wierze Łemków.

Bardzo starannie napisana i wydana pozycja, która w przystępny i interesujący sposób przedstawia historię regionu od połowy XIX wieku do 2 Wojny Światowej. Szerokie tło historyczne prezentowane przez autora pozwala lepiej zrozumieć poszczególne tematy, których podejmuje się ze szczególnym zaangażowaniem. Wielość map i ilustracji towarzyszących tekstowi jest jednym z atutów...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

Bardzo starannie napisana i wydana pozycja, która w przystępny i interesujący sposób przedstawia historię regionu do połowy XIX wieku. Szerokie tło historyczne prezentowane przez autora pozwala lepiej zrozumieć poszczególne tematy, których podejmuje się ze szczególnym zaangażowaniem. Wielość map i ilustracji towarzyszących tekstowi jest jednym z atutów tej publikacji. Jedynym mankamentem jest kilka błędów edytorskich znajdujących się w wydaniu.
Świetna książka, którą można polecić wszystkim osobom interesującym się Łemkowszczyzną.

Bardzo starannie napisana i wydana pozycja, która w przystępny i interesujący sposób przedstawia historię regionu do połowy XIX wieku. Szerokie tło historyczne prezentowane przez autora pozwala lepiej zrozumieć poszczególne tematy, których podejmuje się ze szczególnym zaangażowaniem. Wielość map i ilustracji towarzyszących tekstowi jest jednym z atutów tej publikacji....

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Drzewo życia. Ludowa wizja świata i człowieka Joanna Tomicka, Ryszard Tomicki
Ocena 7,8
Drzewo życia. ... Joanna Tomicka, Rys...

Na półkach: , , , ,

Wspaniała pozycja, która we wnikliwy i pełen zrozumienia sposób przedstawia wizję świata przejawianą przez słowiańskie społeczności wiejskie w czasach przed II wojną światową. Autorzy stworzyli łatwo przyswajalną książkę popularnonaukową, która syntetycznie, w bardzo przystępny sposób przedstawia temat przy użyciu różnego rodzaju wykresów i ilustracji.

Żałuję, że nie przeczytałem tej książki wcześniej - byłaby wspaniałą pomocą nie tylko przy pracach naukowych, ale również przy zrozumieniu tekstów kultury oraz zabytków i eksponatów muzealnych związanych z tym tematem.

Wspaniała pozycja, która we wnikliwy i pełen zrozumienia sposób przedstawia wizję świata przejawianą przez słowiańskie społeczności wiejskie w czasach przed II wojną światową. Autorzy stworzyli łatwo przyswajalną książkę popularnonaukową, która syntetycznie, w bardzo przystępny sposób przedstawia temat przy użyciu różnego rodzaju wykresów i ilustracji.

Żałuję, że nie...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Modlnica. Kościół św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej Rafał Monita, Stanisław Nowina Konopka
Ocena 8,0
Modlnica. Kośc... Rafał Monita, Stani...

Na półkach: , , ,

Porządna publikacja dotycząca zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Modlnicy będącego częścią Szlaku Architektury Drewnianej. Wspaniale opisane ornamenty i malowidła wewnątrz kościoła są przybliżane czytelnikowi wraz z dobrze wykonanymi fotografiami. W rozdziale historycznym odnaleźć można wiele informacji dotyczących kościoła, jego fundatorów oraz rodu Konopków zamieszkującym przez lata pobliski dworek z XVIII wieku. Bezpośredni stosunek autora do omawianego tematu owocuje rzetelną publikacją, która czerpie wiele z materiałów osobistych należących do rodziny Konopków.
W książce znajdują się również reprodukcje obrazów związanych z Modlnicą, historyczne mapy oraz dobrej jakości fotografie wyposażenia kościoła.

Porządna publikacja dotycząca zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Modlnicy będącego częścią Szlaku Architektury Drewnianej. Wspaniale opisane ornamenty i malowidła wewnątrz kościoła są przybliżane czytelnikowi wraz z dobrze wykonanymi fotografiami. W rozdziale historycznym odnaleźć można wiele informacji dotyczących kościoła, jego fundatorów oraz rodu Konopków...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze Roman Chymkowski, Włodzimierz Karol Passel
Ocena 6,8
Islandia. Wpro... Roman Chymkowski, W...

Na półkach: , , , , ,

Ciekawy zbiór artykułów i prac naukowych, który w spójny i przejrzysty sposób pozwala zrozumieć podstawy specyfiki kultury i społeczeństwa Islandzkiego. Książka godna polecenia dla osób, które chciałyby rozpocząć swą podróż intelektualną w te rejony.
Autorzy i autorki artykułów poza szczegółowym omówieniem poszczególnych elementów specyfiki Islandii i islandzkości przytaczają wiele tekstów kultury, które stanowią kanon kulturowy filmów, literatury i muzyki pochodzących z tego kraju. Umożliwia to stworzenie listy najważniejszych pozycji wartych poznania.
W książce znaleźć można również artykuł dotyczący Polaków zamieszkujących Islandię, którzy stanowią dużą grupę obcokrajowców w tym kraju.

Ciekawy zbiór artykułów i prac naukowych, który w spójny i przejrzysty sposób pozwala zrozumieć podstawy specyfiki kultury i społeczeństwa Islandzkiego. Książka godna polecenia dla osób, które chciałyby rozpocząć swą podróż intelektualną w te rejony.
Autorzy i autorki artykułów poza szczegółowym omówieniem poszczególnych elementów specyfiki Islandii i islandzkości...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Pięknie wydany album, w którym autor kreśli swoją podróż po rosyjskich klasztorach tuż po upadku systemu socjalistycznego. Istotną częścią tej książki jest rozdział o Syberii, w którym odnaleźć można wielość zdjęć przedstawiających modlitwę, religijne oddanie oraz tradycyjne obrzędy prawosławnych mieszkańców tych terenów.

Pięknie wydany album, w którym autor kreśli swoją podróż po rosyjskich klasztorach tuż po upadku systemu socjalistycznego. Istotną częścią tej książki jest rozdział o Syberii, w którym odnaleźć można wielość zdjęć przedstawiających modlitwę, religijne oddanie oraz tradycyjne obrzędy prawosławnych mieszkańców tych terenów.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Książka bardzo bogata merytorycznie stanowi zbiór informacji na temat pierwszych lat harcerstwa polskiego. Dokładne omówienie poszczególnych struktur galicyjskich ukazuje żywy obraz rozwojowy skautingu na ziemiach dzisiejszej południowej Polski oraz zachodniej Ukrainy.
Autor z zaangażowaniem przedstawia dane dotyczące udziału harcerzy w I Wojnie Światowej na opisywanym terenie. Wskazuje na to, że sposób organizacji i wychowywania młodzieży stworzony przez gen. Roberta Baden-Powella przeniesiony do Polski za pośrednictwem działań Andrzeja Małkowskiego wpłynął pozytywnie na galicyjską młodzież. Przedstawia w książce dane świadczące o tym, że pomoc patriotycznie ukształtowanych harcerzy w walce oraz w działaniach na rzecz zwykłych obywateli była w tym czasie nieodzowna.

Książka bardzo bogata merytorycznie stanowi zbiór informacji na temat pierwszych lat harcerstwa polskiego. Dokładne omówienie poszczególnych struktur galicyjskich ukazuje żywy obraz rozwojowy skautingu na ziemiach dzisiejszej południowej Polski oraz zachodniej Ukrainy.
Autor z zaangażowaniem przedstawia dane dotyczące udziału harcerzy w I Wojnie Światowej na opisywanym...

więcej Pokaż mimo to