Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat

Okładka książki Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat Stanisław Kryciński
Okładka książki Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat
Stanisław Kryciński Wydawnictwo: Libra Cykl: Łemkowszczyzna (tom 1) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Łemkowszczyzna (tom 1)
Libra
2016-01-01
2016-01-01

Temat książki jest bardzo ciekawy. Plusem jest poruszenie tematu Łemków na południowym stoku Karpat. Szczególnie cenię rozdziały o cerkwiach. Niestety praca nie jest bez wad.
Jest niedopracowana edytorsko, niepoprawnie odmienione słowa pojawiają się nagminnie. Warstwa historiograficzna pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w końcowych rozdziałach. Niektóre sformułowania są błędne ( np. Cesarstwo Austro-Węgierskie, bardziej odpowiednie było sformułowanie ,,monarchia", wszak cesarz Austrii, na Węgrzech był królem [ c.k. monarcha ] ). Książka powiela mity historyczne, np. wynagrodzenia przez administrację austriacką za ściętą głowę szlachcica w czasie rabacji galicyjskiej. Autor przytacza zbyt długie fragmenty innych prac, bądź wspomnień, czasem nawet po kilka stron. Bibliografia jest uboga.
Reasumując, temat bardzo ciekawy, jednak niektóre fragmenty pozostawiają wiele do życzenia. Mimo to chętnie sięgnę po drugi tom.

Temat mniejszości kulturowej, jaką są Łemkowie, od zawsze mnie fascynował. Związane jest to z ogromnym sentymentem, jakim darzę moich sąsiadów, znajomych i przyjaciół mieszkających w moich rodzinnych stronach. Tam stanowią oni sporą grupę ludności polskiej.
Do tej pory nie zetknęłam się z literaturą traktującą stricte o Łemkowszczyźnie - liczba publikacji poświęconej ich kulturze, religii, tradycjom, zwyczajom jest nieliczna. To co wiem, jest tym, z czym zetknęłam się podczas naszego wspólnego istnienia w powiecie lubińskim.
To mi jednak nie wystarcza. Interesuje mnie geneza wyłonienia się tej mniejszości etnicznej z tygla kulturowego Słowiańszczyzny, czas i miejsce powstania ich świadomości narodowościowej, chęć wyodrębnienia się i próba samostanowienia o sobie.
"Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat" Stanisława Krysińskiego nie dała mi, niestety, odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
To bardzo słaba pozycja, mocno schematyczna, obfitująca w suche fakty historyczne, nie mające często związku z Łemkami. Przez prawie połowę książki autor opowiada o ludach zasiedlających obszar obecnej Łemkowszczyzny - nudny, sztywny opis istniejących osad na terenie Beskidu Niskiego od czasów wczesnośredniowiecznych. Kolejna 1/3 książki to wykaz większości zachowanych cerkwi z tego obszaru.
Historia Rusinów Karpackich czy grekokatolicyzmu są ledwo liźnięte. O przybyciu tej grupy etnicznej na tereny Dolnego Śląska nie ma nawet wzmianki. Historia urywa się na latach 50. XIX wieku. Więcej miejsca zajmują opisy wojen husyckich, konfederacji barskiej czy zbójnictwa. Brakuje jednak wyraźnego opisu związków przyczynowo-skutkowych tych wydarzeń, brakuje osadzenia wydarzeń w historii oraz ich powiązań z łemkowszczyzną.

Ponadto wybitny brak korekty (zatrważający deficyt przecinków, przyimków, kilka błędów ortograficznych) zniechęcał, a momentami wręcz wyprowadzał mnie z równowagi!

Podsumowując całość, przyznaję z ciężkim sercem, że pozycja ta mocno mnie rozczarowała.
Czekam zatem na porządną i wartościową historię Łemków...

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Pierwsza część książki o Łemkowszczyźnie. Historia od czasów najdawniejszych po połowę XIX wieku, przeplatana również opowieściami o poszczególnych cerkwiach, ich powstawaniem, funkcjonowaniem i często znikaniem z krajobrazu Beskidu Niskiego. Dobrze się czyta, polecam

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo starannie napisana i wydana pozycja, która w przystępny i interesujący sposób przedstawia historię regionu do połowy XIX wieku. Szerokie tło historyczne prezentowane przez autora pozwala lepiej zrozumieć poszczególne tematy, których podejmuje się ze szczególnym zaangażowaniem. Wielość map i ilustracji towarzyszących tekstowi jest jednym z atutów tej publikacji. Jedynym mankamentem jest kilka błędów edytorskich znajdujących się w wydaniu.
Świetna książka, którą można polecić wszystkim osobom interesującym się Łemkowszczyzną.

Bardzo dobry opis historii terenów Łemkowszczyzny (Beskidu Niskiego) do połowy XIX wieku. Wiele ważnych wydarzeń i kwestii wyjaśnionych zostało w sposób przystępny i kompleksowy. Naprawdę bardzo interesująca lektura! Niezwłocznie sięgam po kolejne części!

Autor nie ma pretensji do miana historyka, skromnie uprzedza, że mamy do czynienia z popularyzacją. Jednak zbiera w książce fakty i stanowiska, które ciężko znaleźć nawet w opasłych, naukowych publikacjach.
Książka ta - oraz jej kontynuacja - starają się przedstawić możliwie pełnie tło historyczne regionu Łemkowszczyzny, oraz złożoność problemów tożsamościowych ludności zamieszkującej ten teren przed wysiedleniami w latach czterdziestych XX w.
Autor zauważa wielość tendencji wśród obecnie żyjących Łemków, ale postanawia skupić się na faktach historycznych akcentowanych przez karpatorusińską (czy "starorusińską") grupę tej ludności.
W sytuacji sporej nadprodukcji publikacji przekonujących do ukraińskiej etnogenezy Łemków, fakty wskazywane przez Krycińskiego często giną z pola widzenia, więc publikacje stają się, siłą rzeczy, szczególnie interesujące i cenne.
Jako faktograficzne zrównoważenie opiniotwórcze uważam te pozycje za obowiązkowe dla osób zainteresowanych historią Łemkowszczyzny, tzw. "Zakarpacia" i regionu Preszowa.

dla hobbystów

dla hobbystów