Powieści Agathy Christie i Eleny Ferrante w filmowych odsłonach

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.02.2022

Powoli zbliżają się lutowe i marcowe premiery ekranizacji „Śmierci na Nilu” i „Córki”, w sieci pojawiły się więc ich kolejne zapowiedzi w formie trailerów. W ostatnich dniach Netflix przedstawił również listę produkcji, które będzie można obejrzeć na platformie już w trakcie rozpoczynającego się właśnie miesiąca.

Powieści Agathy Christie i Eleny Ferrante w filmowych odsłonach 20th Century Studios

„Śmierć na Nilu”, Agatha Christie

W minionym tygodniu w sieci pojawił się kolejny już zwiastun „Śmierci na Nilu”, czyli adaptacji słynnej powieści Agathy Christie. Za reżyserię obrazu odpowiada Kenneth Branagh, który wcielił się również w postać niewątpiącego nigdy w siłę swoich szarych komórek Herkulesa Poirot. Autorem scenariusza filmu, opartego na książce angielskiej pisarki, jest Michael Green. „Śmierć na Nilu” opowiada o tym, jak Poirot wybrał się na rejs słynną rzeką. Niestety, nawet w czasie wypoczynku za detektywem podążają przestępstwa – na statku dochodzi bowiem do morderstwa młodej milionerki, które Belg postara się rozwikłać.

„Śmierć na Nilu” będzie miała swoją światową i polską premierę 11 lutego. W rolach głównych, poza Branaghem, zobaczymy: Gal Gadot (jako Linet Ridgeway Doyle), Armiego Hammera (jako Simona Doyle’a), Annette Bening (jako Euphemię) oraz Emmę Mackey (w roli Jacqueline de Bellefort).

„Córka”, Elena Ferrante

Pod koniec stycznia ukazał się również polski zwiastun „Córki” Eleny Ferrante. Film w reżyserii Maggie Gyllenhaal (to reżyserski debiut aktorki znanej m.in. z „Sekretarki”, „Adaptacji” i „Mrocznego Rycerza”) będzie można zobaczyć w kinach od 4 marca. To kolejna już adaptacja – po „Genialnej przyjaciółce”, kręconej przez HBO – książki włoskiej pisarki. „Córka” opowiada o kobiecie w średnim wieku, która wybiera się na wakacje do Grecji. Ma zamiar odpoczywać, czytać książki, spędzać czas na plaży. Właśnie w trakcie plażowania Leda, zauważa jednak wypoczywającą obok rodzinę. Choć „wypoczynkiem” nie można nazwać tego, co robi młoda matka, czyli Nina, opiekująca się dwójką małych dzieci. Obserwowanie rodziny przywołuje w Ledzie własne wspomnienia związane z początkami macierzyństwa, z którymi do tej pory się nie skonfrontowała.

W roli Ledy w średnim wieku zobaczymy w „Córce” Olivię Coleman, natomiast w Ledę z lat wcześniejszych wciela się Jessie Buckley. Młodą matkę Ninę zagrała Dakota Johnson. Na drugim planie pojawiają się m.in. Ed Harris oraz Dagmara Domińczyk – polska aktorka robiąca karierę w Hollywood, znana również m.in. z „Sukcesji”.

Warto dodać, że choć „Córka” jest dostępna w wielu krajach na Netflixie,w Polsce nie trafi na tę platformę, dlatego film będzie można zobaczyć w kinach.

„Peaky Blinders”, Carl Chinn

BBC zapowiedziało również, że premiera 6. sezonu „Peaky Blinders” odbędzie się w lutym. Mowa jednak o brytyjskiej premierze, nie wiadomo jeszcze, kiedy serial będzie dostępny na polskim Netflixie. Choć BBC poinformowało jednocześnie, że to już ostatnia odsłona losów Tommy’ego Shelby’ego (w którego w serialu wciela się Paul Anderson), to Steven Knight, twórca serii, zapewnił również, że historia będzie miała swoją kontynuację, ale w innej formie.

„Peaky Blinders” to produkcja, którą nakręcono na podstawie powieści Carla Chinna. Nazywana „gangsterską epopeją” książka opowiada o dramatycznych losach rodziny Shelby na tle burzliwej historii początków XX wieku. Autor publikacji jest z wykształcenia historykiem i spędził dziesięciolecia na badaniu słynnych Peaky Blinders, do których należał jego pradziadek. Pisarz przeprowadził również wywiady z potomkami gangsterów, a treści książki towarzyszą historyczne ilustracje.

„Skarb Mikołajka”, Emmanuelle Lepetit

Już 4 lutego na ekranach polskich kin pojawi się „Skarb Mikołajka”. Kolejne przygody bohatera stworzonego przez René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé opisała Emmanuelle Lepetit i to właśnie jej książka stanowiła podstawę ekranizacji. „Skarb Mikołajka” opowiada o tym, że dotychczasowe życie tytułowego bohatera ma nagle zostać wywrócone do góry nogami  – tata chłopca dostał bowiem awans, a to oznacza, że cała rodzina będzie musiała się wyprowadzić. Dla Mikołajka to prawdziwa tragedia, ponieważ nie chce zostawić swoich najlepszych i niezastąpionych kumpli. Bohater ma jednak nadzieję, że jeśli uda mu się znaleźć skarb, to jego bogactwo sprawi, że przeprowadzka zostanie odroczona.

Za reżyserię „Skarbu Mikołajka” odpowiada Julien Rappeneau, który wspólnie z Mathiasem Gavarrym napisał również scenariusz filmu. W polskiej wersji językowej mamie chłopca głosu użyczyła Maja Ostaszewska, a jego tacie – Tomasz Kot. 

Z okazji polskiej premiery „Skarbu Mikołajka” zorganizowaliśmy również konkurs, w którym do wygrania są bilety do kina na ten film. Udział w konkursie możecie wziąć poprzez kliknięcie w ten link.

Filmowe i serialowe nowości na Netflixie

Netflix opublikował listę filmów i seriali, które ukażą się na tej platformie w lutym. Wśród nich znalazły się również produkcje oparte na książkach. 4 lutego swoją premierę będzie miał 2. sezon „Słodkich magnolii”, czyli ekranizacja cyklu książek Sherryl Woods. W tym sezonie będzie można zobaczyć 9 odcinków. 17 lutego na platformie zadebiutuje „Młody Wallander. Cień zabójcy”, czyli drugi sezon serialu przedstawiającego losy bohatera stworzonego przez Henninga Mankella. Produkcja składa się z 6 odcinków.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[as]


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
SOO  - awatar
SOO 12.02.2022 17:26
Czytelniczka

Najnowsza ekranizacja "Śmierci na Nilu" jest bardzo luźną adaptacją. Oczywiście nie umywa się do poprzednich, w tym kultowej z Davidem Suchet i dobrze.
Kenneth Branagh tworzy zupełnie nową historię. Czy gorszą? Dyskusyjne. Inną.
Źle nie było ale i bez popisów aktorskich, a szkoda bo było kim. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tomek  - awatar
Tomek 02.02.2022 09:40
Czytelnik

"Tommy’ego Shelby’ego (w którego w serialu wciela się Paul Anderson)" 
 Serio? Poprawcie to proszę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zena  - awatar
Zena 02.02.2022 06:29
Czytelniczka

Postać, którą na ekranie stworzył D. Suchet stała się twarzą-ikoną Poirota. Przed K. Branagh trudne zadanie, by nie wydał się fanom Christie chińską podróbką słynnego detektywa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Skylla  - awatar
Skylla 01.02.2022 21:25
Czytelnik

Filmowy Poirot jest tylko jeden. Te nowe, udziwnione najczęsciej adaptacje są daremne. Może za 20 lat będą miały sens.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ciasteczna  - awatar
ciasteczna 02.02.2022 21:44
Czytelniczka

Ten zwiastun przypomina mi Wielkiego Gatsbiego (szczególnie sceny na przyjęciu). Wersja z Davidem Suchetem mi się podoba, zobaczymy jak ta wyjdzie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 01.02.2022 17:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post