Córka

Sonia Draga
2017-10-18
2017-10-18
Lucyna Rodziewicz-Doktór
literatura włoska kobieta poszukiwanie powieść obyczajowa dziecko

Oficjalne recenzje i

Kto tu rządzi: Leda czy dzieci?

1953 14 299

Po tę książkę sięgnęłam bez namysłu i nie spodziewałam się po niej niczego interesującego. "Córka" Eleny Ferrante okazała się być krótką, lecz dosyć dobrze dopracowaną technicznie powieścią, choć wydaje mnie się, że historia przedstawiona w książce powinna być bardziej rozbudowana i bardziej emocjonalna. "Córka" zalicza się do tych powieści, które mają potencjał, czyli niezwykle inspirującą historię. A zatem ... jak przedstawia się całokształt powieści?

"Córka" dotyczy kobiety w średnim wieku, która wybrała się na plażę, by zakosztować odrobiny relaksu. Poznaje przy tym pewną rodzinę. Kobieta uważnie obserwuje całą rodzinę i przy okazji wspomina swoją. Wracają do niej pewne wspomnieniam nieraz niezbyt miłe a nawet przykre, w których ujawnia się jako osoba niesympatyczna, a nawet arogancka. Jej rodzina nie ma z nią nic wspólnego. Tymczasem mała dziewczynka gubi po drodze lalkę, do której była przywiązana. Przez długi czas nie może znaleźć lalki. Kobieta natomiast ma na to odpowiedź.

Książka wywarła na mnie wrażenie, gdyż poruszony został w niej mię∂zy innymi temat relacji rodzinnych. A te z reguły do łatwych nie należą. Kobieta obserwująca rodzinę i wspominająca własną - coś wyraźnie kryje się w przeszłości kobiety, która wybrała swój cel w życiu, a mianowicie podążanie własną ścieżką. Natomiast rodzina opisana w książce początkowo jawi się jako zgodna rodzina, lecz to wrażenie szybko mija.

Co ciekawe kobieta wydaj się zafascynowana rodziną i nawet nawiązuje z nią kontakt. Nieraz wraca myślami do relacji z własną rodziną, z którą właściwie nie ma dobrego kontaktu. Kobieta obrała własny kierunek w życiu i samotnie dąży do realizacji swojego celu. Jednakże dalekim echem odbijają się wyrzuty sumienia z pewnych powodów, lecz z czasem zostają one stłumione. Jej rodzina zdaje się należeć co przeszłości.

Książkę przeczytałam w odpowiednim tempie i muszę przyznać, że wydarzenia potoczyły się zbyt szybko i zbyt pobieżnie. Zbyt łatwo można domyślić się w jakim kierunku zostanie poprowadzona akcja powieści co jest niemałą wadą. Do zalet zaliczają się przejrzyste opsy scen z udziałem rodziny oraz dialogi, które wydają się być nawet naturalne.

Dla kogo może być ta książka i czy jest godna uwagi? Powieść w zasadzie może być dla każdego, gdyż przedstawia uniwersalny temat jakim są więzy i relacje rodzinne. Rodzina przedstawiona w tej powieści nie jest idealnym obrazem rodziny co wydaje się oczywiste, gdyż w zasadzie w każdej rodzinie nie obywa się bez kłótni czy awantur. Temat poruszony w powieści jest nieco niedopracowany, lecz ujęty w przejrzysty sposób. Nie jest to zbyt wymagająca lektura, choć w sam raz do krótkiej refleksji.

Główną bohaterką tej krótkiej historii jest 48-letnia Leda - rozwódka i matka dwóch dorosłych już córek. Kobieta wyjeżdża na samotny urlop nad Morze Jońskie do sielankowej miejscowości pachnącej piniowymi drzewami i pełnej dźwięku cykad. Sielanka ta jednak długo nie trwa, a przed nami otwiera się świat wspomnień Ledy, w którym przyznaje nam się ona (i nie tylko nam) do czynów, których dokonała, i z których z pozoru nie jest dumna.

Wspomnienia te wywołuje Nina - młoda matka kilkuletniej dziewczynki poznana przez główną bohaterkę na plaży. Losy kobiet łączą się w nieoczekiwany sposób. W jaki? Tego już nie napiszę, bo nie chcę Wam zbyt dużo zdradzić, dlatego tyle o fabule.

Ferrante jak zwykle pisze przepięknym językiem, doskonale przedstawiając zawiłości skomplikowanej psychiki kobiet. W sielankowy świat książki autorka sprawnie wprowadza małe elementy zaburzające tę idyllę. Trudne relacje, nieracjonalne z pozoru decyzje bohaterki tworzą trudne do zdefiniowania uczucie niepokoju.

Mam wrażenie, że książka z pozoru mówiąca o macierzyństwie, mówi o czymś więcej - o zdrowym egoizmie, świadomości swoich potrzeb i tragedii kobiet pozostawionych samym sobie, nie czujących wsparcia swoich partnerów zarówno w procesie wychowania dzieci, jak i w realizacji swoich ambicji zawodowych.

Choć seria neapolitańska podoba mi się bardziej, cieszę się że sięgnęłam po "Córkę". Ferrante ma niepowtarzalny styl, który trafia w moją duszę. Warto przeczytać.

Dobra książka, dużo sprzeczności i uczuć jakie doświadcza matka. Bardzo prawdziwa, bez lukru.

Mam taki niedosyt, bo krótka jest ta książka, a traktuje o bardzo istotnych kwestiach dotyczących nas kobiet, nas matek i córek. Fajna książka, daje do myślenia.

Dziwna i przez tą dziwność zaciekawia.

Dziwna i przez tą dziwność zaciekawia.

Znacie twórczość Eleny Ferrante?? Ja miałam okazję poznać przy lekturze serii "Genialna przyjaciółka".😍 Natomiast gdybym miała zaczynać przygodę z autorką od "Córki" to podejrzewam, że bardzo bym się zniechęciła. Co to była za przedziwna historia 🙈. I ok seria "Genialna przyjaciółka" też momentami może być dziwna, ale w "Córce" moja granica absurdu została przekroczona. 🤷🏻‍♀️ Chyba po prostu nie zrozumiałam tej historii do końca.

"Córka" to opowieść o kobiecie w średnim wieku. Po rozwodzie, posiadającej dorosłe już córki. Leda opowiada nam historię swojego życia. Bardzo dużo uwagi poświęca sobie jako matce, relacjom z córkami w przeszłości i obecnie. Mamy tutaj bardzo dużo, muszę przyznać że często trafnych, uwag na temat macierzyństwa. Jednocześnie Leda przebywa na samotnych wakacjach, gdzie obserwuje a później bliżej poznaje neapolitańska rodzinę , w szczególności młodą matkę. W niezdrowy sposób zżywa się z tą rodziną, z tą kobietą i jej córka. Kradnie dziecku lalkę - i to jest chyba najbardziej niezrozumiały dla mnie wątek, w moim odczuciu nie wnoszący nic do tej powieści...
"Córka" to nie był do końca stracony czas podczas lektury - mamy tu naprawdę dużo uwagi o macierzyństwie, które zapadają w pamięć. Mierzenie się Ledy z przeszłością też jest interesujące. Reszta niezrozumiała według mnie 🤷🏻‍♀️.

Ta książka idealnie trafiła w mój gust. Na niewielu stronach autorka zawarła coś, co bardzo lubię i czego właściwie poszukuję w literaturze. "Córka" jest gęsta od emocji. Niewiele się tu dzieje, właściwie prawie nic, ale dostajemy doskonale oddane napięcie związane z relacjami międzyludzkimi, z przemyśleniami głównej bohaterki i jej zmaganiami ze sobą, a także konfrontację z przeszłością. Świetna literatura.

Uwielbiam takie opowieści, kiedy fabuła niby prosta, największym wydarzeniem jest zgubienie lalki, a zamiast dialogów otrzymujemy przemyślenia bohaterki. Piękne są te szczegóły, małe elementy zaburzające kreowaną rzeczywistość.
Proste, dobre, treściwe.

Proste, dobre, treściwe.

W sumie nic specjalnego. Ot, lekka lektura na wakacje.

W sumie nic specjalnego. Ot, lekka lektura na wakacje.

W prozie Eleny Ferrante z pozoru niewiele się dzieje : Leda, dojrzała wykładowczyni akademicka przyjeżdża na urlop. Spotkanie z młodą dziewczyną na plaży przypomni jej własne życie, macierzyństwo, walkę o pozycję zawodową, trudy pogodzenia bycia matką z karierą akademicką. To piękny portret dojrzałej kobiecości, kiedy doświadczenie już za nami, a jeszcze wiele może się zdarzyć. Leda ma dar obserwacji, widzi to, co podskórne, utajone, powoli poznaje też lepiej życie Niny. „ Córka „ to manifest dojrzałej kobiecości, ale też i pretekst do rozważań o przemianach w życiu kobiet.