Wspomnienia. Z miłości do mojego króla

Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

"Wspomnienia" Farah Pahlawi nie są tak naprawdę autobiografią samej szahbanu. Głównym bohaterem jest w istocie jej mąż, Mohammad Reza Pahlawi. Jeśli zaś szach jest głównym bohaterem, to musi być przedstawiony bardzo pozytywnie. Książka stanowi panegiryk pod adresem monarchy i jego rządów. Nie chcę oczywiście powiedzieć, że całkowicie niezasłużony, bo rzeczywiście przez kilkadziesiąt lat panowania tego władcy Iran rzeczywiście bardzo się rozwinął, co więcej, w kulturze irańskiej idea monarchii jest bardzo głęboko zakorzeniona, ale Farah Pahlawi ewidentnie pomija wiele mniej chlubnych aspektów rządów męża: nazbyt pospieszną modernizację, zbytnią infiltrację kraju przez obcokrajowców, megalomanię szacha i - co by jednak nie mówić - autorytarny system sprawowania władzy. Nie wspomina też o tym, że cały ten proces pozytywnych zmian w Iranie mógł się dokonać przede wszystkim dzięki odkryciu złóż ropy i wzrostowi cen tego surowca, a tu Mohammad Reza nie miał akurat większych zasług.

Nie chcę jednak dać do zrozumienia, że Farah Pahlawi idealizuje męża i zakłamuje rzeczywistość. W jej "Wspomnieniach" bardzo wiele jest szczerego uznania dla zdobyczy "białej rewolucji", wiele jest świadectw rozwoju Iranu po II wojnie światowej, wreszcie wiele prawdziwego oddania rodzinie: ukochanemu małżonkowi i dzieciom. Książka mówi wiele o życiu codziennym i obyczajach wyższych warstw społeczeństwa irańskiego i o dużych różnicach między elitami a zwykłymi obywatelami. Osobiście zgadzam się z Autorką, że popierając rewolucję roku 1979 zamienili Irańczycy siekierkę na kijek i źle na tym wszystkim wyszli. Problem współczesnego stosunku Teheranu do świata zachodniego jest w dużej mierze efektem zanegowania przez republikę islamską polityki Mohammada Rezy. Gdy się zaś weźmie pod uwagę strategiczne i gospodarcze znaczenie Iranu, trzeba to uznać za ważne i dla współczesnego świata.

Farah Pahlawi wspomina swoje życie u boku władcy Iranu, oficjalne podróże zagraniczne i życie rodzinne. Odnośnie do tego ostatniego wyróżnić należy zwłaszcza okoliczności jej zamążpójścia (coś z cyklu: król szuka żony, znasz jakąś młodą, ładną studentkę?) i trudny czas lat 1979-80, gdy to ciężko chory szach zmuszony został do opuszczenia ojczyzny i udania się na wygnanie. Ten opis trudów opieki nad cierpiącym mężem jest bardzo smutny, ale jest w nim dużo godności w znoszeniu chorób i śmierci, która przecież - jak pisze Horacy - aequo pulsat pede pauperum tabernas / regumque turris.

Tomasz Babnis

"Wspomnienia" Farah Pahlawi nie są tak naprawdę autobiografią samej szahbanu. Głównym bohaterem jest w istocie jej mąż, Mohammad Reza Pahlawi. Jeśli zaś szach jest głównym bohaterem, to musi być przedstawiony bardzo pozytywnie. Książka stanowi panegiryk pod adresem monarchy i jego rządów. Nie chcę oczywiście powiedzieć, że całkowicie niezasłużony, bo rzeczywiście przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    4
  • Iran
    2
  • Iran i świat irański
    1
  • Arabia
    1
  • Perskie
    1
  • 1945+
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • XX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wspomnienia. Z miłości do mojego króla


Podobne książki

Przeczytaj także