Wij

Okładka książki Wij
Mikołaj Gogol Wydawnictwo: E-bookowo literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
E-bookowo
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788378594338
Tłumacz:
Zenon Ciechanowicz
Tagi:
ukraina horror
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Ocena 7,6
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Ocena 7,0
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
136 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
220
220

Na półkach: , , , , , , , , , ,

🧟 Utwór Gogola nawiązuje do ludowych ukraińskich opowieści średniowiecznych o wiedźmach-latawicach-wampirzycach, które wysysają krew z niemowląt, kobiet i mężczyzn. Słyną także z wyjątkowej lubieżności, sieją strach i czyhają na ludzkie życie.
W tej opowieści pojawiają się również inne straszydła oraz tytułowy Wij, czyli naczelny gnom z piekła rodem.

🙏 Historia zacznie się niewinnie w kijowskim seminarium, z którego trzej młodzieńcy wyruszą na wakacje do domów lub w poszukiwaniu pracy.
🏚️ W czasie wędrówki zabłądzą i w najbliższym chutorze (osadzie/przysiółku) poproszą o możliwość przenocowania w chałupie jakąś starą kobietę. Początkowo starucha jest wrogo nastawiona, ale w końcu się zgadza, pod warunkiem, że każdy młodzieniec dostaje nocleg w osobnym pomieszczeniu.
🌚 Jest ciemna noc. Autor skupia się tylko na jednym młodzieńcu: filozofie- wesołku Chomie. O pozostałych zupełnie zapomina.

😱 Potem dzieją się prawdziwe straszności. Starucha okazuje się być wiedźmą, wskakuje na grzbiet Chomy, który cwałuje przed siebie jak rumak, następuje zamiana miejsc. Bohater i wiedźma mają w czasie tego galopu doznania ....... erotyczne. Wiedźma po wszystkim okazuje się piękną panną, Choma o świcie ucieka do Kijowa.

🕸️ ⚰️ 🐓 Potem jeszcze niejedno się wydarzy. Będą 3 upiorne noce spędzone w starej cerkwi, magiczne kręgi i zaklęcia, czarna trumna z trupem, który z niej wyłazi, ta sama trumna latająca w powietrzu, wicher rujnujący wnętrze świątyni, straszydła okrutne a wśród nich tytułowy Wij, wycie wilków i psów, zgrzyty pazurów ostrzonych na metalowych częściach cerkwi, pianie kogutów o świcie oraz dziwotwory, które na zawsze utkną w ścianach i oknach świątyni, bo nie zdążyły uciec przed świtem (pianiem kogutów).
Jeśli chcecie poznać szczegóły, dowiedzieć się jak wyglądał Wij i jak potoczyły się losy filozofa - wesołka Choma Brutusa przeczytajcie to opowiadanie. Polecam.

📖 Historia została opowiedziana przez Gogola lekko i pięknie, z humorem, ubarwiona sugestywnymi opisami przyrody i charakterystyką obyczajów tubylczej ludności. Pisarz usłyszał ją od miejscowych Kozaków i starał się wiernie przedstawić jej treść.
Przyznam, że nie spodziewałam się takiej tematyki w utworach autora "Rewizora" i "Martwych dusz".

Przeczytane w ramach sierpniowego wyzwania czytelniczego LC: książka z elementami folkloru, magii i mitów.

🧟 Utwór Gogola nawiązuje do ludowych ukraińskich opowieści średniowiecznych o wiedźmach-latawicach-wampirzycach, które wysysają krew z niemowląt, kobiet i mężczyzn. Słyną także z wyjątkowej lubieżności, sieją strach i czyhają na ludzkie życie.
W tej opowieści pojawiają się również inne straszydła oraz tytułowy Wij, czyli naczelny gnom z piekła rodem.

🙏 Historia zacznie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    171
  • Chcę przeczytać
    97
  • 2022
    7
  • Posiadam
    7
  • E-book
    4
  • Literatura rosyjska
    4
  • Legimi
    3
  • Studia
    3
  • Ulubione
    2
  • Klasyka
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wij


Podobne książki

Przeczytaj także