rozwiń zwiń

Tu, a może gdzieś...(czyli niesamowite przygody nakrętki, haczyka, kapsla i starej śrubki)

Okładka książki Tu, a może gdzieś...(czyli niesamowite przygody nakrętki, haczyka, kapsla i starej śrubki)
Suvi-Tuuli Junttila Wydawnictwo: Tekturka literatura dziecięca
56 str. 56 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Tytuł oryginału:
Missä, tässä, jossakin...
Wydawnictwo:
Tekturka
Data wydania:
2019-06-07
Data 1. wyd. pol.:
2019-06-07
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395110542
Tłumacz:
Iwona Kiuru
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
73
72

Na półkach:

Od pewnego czasu pojawiają się w mediach i książkach informacje o tym, że fińskie szkoły i ich system wychowania są najlepsze na świecie. Finowie zdobywają szczyty w rankingach narodów uważających się za szczęśliwych ludzi. Żyją blisko natury, spokojnie, z dystansem i szacunkiem do świata. Czy powinniśmy im tego zazdrościć? Porównywać się z nimi? Nie. Lepszą drogą będzie nauka. Jeśli możemy się czegoś uczyć od innych, po prostu to róbmy. Porównania niech ustąpią miejsca inspiracjom. I właśnie dzisiejsza książka adresowana do dzieci może być źródłem poznania fińskiego stylu życia.

Autorką książki „Tu, a może gdzieś…” jest Suvi – Tuuli Junittila, pochodząca z Finlandii projektantka grafiki i designerka. Stworzyła ciekawą opowieść, w której punktem wyjścia było założenie, że dzieci często wolą bawić się przedmiotami, które nie zawsze przeznaczone są typowo do zabawy. Garnek, łyżka, taśma klejąca, plastikowy kubek czy guziki. Takie rzeczy znacznie bardziej przykuwają uwagę maluchów i lepiej potrafią oddziaływać na ich wyobraźnię niż gotowe zabawki.

Ciekawej fabule towarzyszą ilustrację, które wyszły spod ręki i oka samej autorki. Nie są to rysunki, lecz fotografie, które powstały z niepozornej kompozycji różnych przedmiotów, roślin, tkanin. Całość tworzy fascynujący efekt. Na tle fotograficznej scenerii mają miejsce losy bohaterów.

Bohaterami historii nie są zwykłe postaci. Główne skrzypce grają bowiem przedmioty codziennego użytku. Najpierw poznajemy nakrętkę, która postanawia odmienić swoje dotychczasowe życie. Niedoceniana i niezauważana chce poznać świat. W drodze ku lepszemu zapragnął towarzyszyć jej haczyk. W trakcie podróży dołącza do nich jeszcze zmęczony wszystkim kapsel i stara śrubka. Grupa podróżników rozpoczyna swoją przygodę. Pokonują liczne przeszkody, np. wodospady kuchennego kranu. Po drodze zachwycają się urokiem otoczenia – podziwiają piękno warzyw na kuchennym blacie. I w końcu skaczą w nieznane. Dopiero wtedy dowiadują się, jak cudowny jest ten obcy dotąd świat. Każdy z bohaterów chce w nim odnaleźć odpowiednie miejsce dla siebie.

„Tu, a może gdzieś…” to książka, którą zrozumie nawet maluch. Nieco starsi odkryją w niej również piękne metafory, które dają pole do popisu wyobraźni. Woda z kranu staje się wodospadem, a miski odwrócone do góry dnem zamieniają się w góry. Wszystkie klejnoty, które nazywane często przez dorosłych „śmieciami”, są tutaj ważne. Tak, jak w życiu dziecka. Mają one wielkie znaczenie, choć nie muszą być prawdziwymi skarbami. Książka ukazuje dzieciom możliwość drugiego życia przedmiotów. Wystarczy obrać odpowiednią perspektywę spojrzenia. Nie tylko drogie rzeczy mają prawdziwą wartość.

Książka posiada jeszcze jeden walor. Uwrażliwia bowiem dziecko na sztukę, świat, emocje i potrzeby innych. Morał książki można odczytać dwojako. W prosty sposób, że każdy przedmiot może stać się początkiem świetnej zabawy. Sięgając głębiej, my także jesteśmy jak tytułowi bohaterzy i potrzebujemy swojego przeznaczenia oraz miejsca na Ziemi. Każdy bowiem pragnie czuć się potrzebny.

Udało mi się nabyć egzemplarz książki wraz z jej bohaterami, którzy zapakowani zostali w pudełko od zapałek. Rewelacja!

Zapraszam na swój profil FB LiteraAsia-z pasji do słowa pisanego.

Od pewnego czasu pojawiają się w mediach i książkach informacje o tym, że fińskie szkoły i ich system wychowania są najlepsze na świecie. Finowie zdobywają szczyty w rankingach narodów uważających się za szczęśliwych ludzi. Żyją blisko natury, spokojnie, z dystansem i szacunkiem do świata. Czy powinniśmy im tego zazdrościć? Porównywać się z nimi? Nie. Lepszą drogą będzie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    5
  • Dla dzieci
    3
  • Biblioteka
    2
  • Wielokrotnie
    1
  • Przeczytane z Hanią
    1
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
    1
  • Alonka do kupienia PRZEDSZKOLAK
    1
  • Samodzielne
    1
  • Biblioteka córki
    1

Cytaty

Podobne książki

Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...

Przeczytaj także