rozwiń zwiń

The Best of HISTERIA

Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
916
265

Na półkach: ,

Magazyn "Histeria" jest miejscem w sieci gdzie początkujący pisarze grozy mogą pochwalić się swoją twórczością na terenie neutralnym. "Histeria" działa nieprzerwanie od 2014 roku wpychając na rynek powiew świeżości promując młodych i utalentowanych twórców.
Książka którą dziś prezentuje - "The Best of Histeria" - jest zbiorem najlepszych tekstów, które ukazały się na łamach gazety. To opowiadania, które przyczyniły się do rozwoju kariery pisarzy, bądź stały się ich wizytówką - dzięki nim stali się rozpoznawalni.


Jestem fanką wszelakich antologii, w sumie często po nie sięgam, bo są dla mnie taką pigułką, łatwą do połknięcia jeśli nie znam pisarza, a chciałabym przekonać się o jego umiejętnościach. Lubię czytać opowiadania, dla mnie są jak urwane wspomnienie autora, może niedokończona myśl, albo preludium do czegoś większego. Dlatego kiedy tylko pojawiła się możliwość zakupu "The Best of Histeria" poczyniliśmy tę zbrodnię z mężem. Nie wiedziałam czego się spodziewać, znałam tylko część pisarzy, którzy pojawili się w antologii.

Lektura przerosła moje oczekiwania (bo mimo wszystko jakieś miałam), okazała się bardzo interesująca i wielowymiarowa.
Książka czytała się praktycznie sama, poziom grozy nie był wyrównany, ale to akurat mnie ucieszyło, bo - dostałam i makabryczne i nostalgiczne opowiadania, oraz takie, które robią siekę z mózgu. Nad niektórymi pochyliłam głowę dłużej, a cześć po prostu połknęłam i chciałam więcej.
Antologia zawiera 16 najlepszych opowiadań internetowego magazynu i poziom jaki reprezentują autorzy jest naprawdę zachwycający.

Parę słów o samych opowiadaniach.

Czarna kawka - Marek Zychla
Pewnego dnia na parapecie w domu młodego Kosmy pojawia się kawka. Chłopak wpuszcza ptaka do pokoju. Jeszcze nie wie, że popełnił błąd.
Ciekawe opowiadanie, totalnie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw jaki zaprezentował autor. Czułam się mocno zdezorientowana i wybita z rytmu zupełnie jak bohater. --3/5--

Horror domu Raczyńskich - Paweł Cieliczko
Nietypowa samobójcza śmierć Hrabiego Raczyńskiego i list, który zmienił życie policjanta zajmującego się sprawą.
Świetnie prowadzone śledztwo, opowiadanie aż prosi się o coś dłuższego. Wczułam się w role Juliusa von Minutouliego, fantazyjnie zbudowana intryga. --4/5--

Kaźń - Krystian Janik
Rok 1699. Fala mordów wstrząsa szlachecką wsią. Konsyliarz Bartosz Sędowicz próbuje rozwikłać zagadkę brutalnych morderstw, za którymi stoi prawdopodobnie jedna osoba.
Jedno z moich ulubionych opowiadań zbioru! Fajny klimat, fantastycznie budowane napięcie i zaskakujące zaskoczenie. Bardzo charyzmatyczny bohater. Bartosza Sędowicza można spotkać w pełnowymiarowej powieści autora - "Pomsta.Opowieść z dziejów miasta Tarnowa" - książkę oczywiście zakupię! --5/5--

Małe dziewczynki nie są głupie - Piotr Borowiec
Skłócone małżeństwo. Zaplanowane wizyty ojca z córką. Dziwna tajemnica mamy Marysi i rzecz w piwnicy, która nie daje dziewczynce spokoju.
Dobre opowiadanie, które nie jest tak jednoznaczne jakby się wydawało. Fajnie zagmatwana historia.
--3/5--

Mężczyzna w garniturze - Robert Zawadzki
Z tym opowiadaniem miałam problem. Bardzo wciągające, fantastyczny język, ale mam wrażenie, że nie odkryłam wszystkiego co autor chciał mi przekazać. Póki co nie oceniam, może kiedyś przysiądę nad nim jeszcze raz.

Natura śmierci - Kosma Woźniarski
Uczony Ignacy Dziewulski uczestniczy w seansie spirytystycznym. Jako niewierzący w życie pozagrobowe ani w sztuczki jakie dokonują się na jego oczach niefortunnie przerywa seans. To co dzieje się później, nie da się logicznie wytłumaczyć.
Kolejne z moich ulubionych opowiadań. Autor zamknął w nim wiele lęków z którymi borykają się na co dzień ludzie. Fantastyczne zakończenie - takie mocne uderzenie w krtań. --5/5 --

Nieluba - Martyna Konwińska
W Wigilię Dziadów wyjaśnia się sprawa zaginionej dziewczyny posądzonej o czary.
Opowieść o nienawiści i uprzedzeniach. Przypominało mi bajkę. Ciekawy pomysł na narrację. Nietypowe i z wątkiem słowiańskim. --4/5--

Pamiątka z Tuberkulozy - Przemysław Karbowski
W szpitalu dla chorych na gruźlicę główny bohater i jednocześnie pacjent pomaga przy transporcie zwłok z powodu braków w personelu. Jego towarzyszem w tym dziwnym zadaniu jest Dziadek, również chory na gruźlicę - stały bywalec na oddziale. Do ich tandemu dołącza ksiądz. Co z tego wyniknie? Na pewno dobra historia. Mnie kupiła w całości. Ciekawy pomysł na zbudowanie akcji. Znakomici bohaterowie. Poczytałabym o nich więcej. --5/5--

Dom - Dagmara Fajt
Bohaterka ma problem z dopasowaniem się do rzeczywistości. Czuje, że nie pasuje do miejsca w którym mieszka.
To pierwsze opowiadanie nad którym musiałam wytężyć mózgownicę. Przepełnione smutkiem i nostalgią. Nasuwa dość depresyjne wnioski.
--3/5--

Sprzedawca pasikoników - Szymon Płuska
Nie podeszło mi całkowicie. Nie zrozumiałam się z autorem. Czułam barierę, której nie udało mi się pokonać. Pozostawiam bez oceny.

Szept - Damian Zdanowicz
Zdjęcie pewnej kobiety wzbudza w mężczyźnie nietypowe uczucia. Artysta jest na skraju upadku twórczego. Dąży do spotkania z kobietą.
Mroczne opowiadanie, które niesie ze sobą wiele niedopowiedzeń. Angażujące, duszne ... i miałam wrażenie jakby osadziło mi się gdzieś w mózgu.
--3/5--

Ułuda - Mariusz Wojteczek
Bohater czuję się obserwowany, nie wychodzi z domu, unika kontaktów z ludźmi.
Bardzo klaustrofobiczne, weirdowe opowiadanie. Trochę mózg mi się plątał podczas podążania za fabułą. Koniec bardzo dezorientujący.
--3/5--

Wyryte w kości - Olga Rot
Korzystając z zaproszenia wykładowcy na Uniwersytecie dziennikarz i historyk z zamiłowania przybywa do miasta Południe by rozpocząć badania nad dziwnym artefaktem.
Opowiadanie inspirowane twórczością H.P. Lovecrafta. Fantastyczne. I to zakończenie! Czytałam z wypiekami na twarzy. Kolejne z moich ulubieńców zbioru. --5/5--

Za wyjątkiem białych kości - Artur Frysztacki
Kolejne weirdowe opowiadanie. Niestety nie przemówiło do mnie, dlatego też nie będę lała zbędnej wody. Pozostawiam bez oceny.

Zapach kamienia - Agnieszka Kwiatkowska
Bohater ma pewną specyficzną umiejętność, która często przysparza mu kłopotów i powoduje nieuniknione wykluczenie wśród rówieśników.
Bardzo króciutkie ale treściwe. Świetny pomysł na fabułę. Zakończenie równie zaskakujące co sama historia. Opowiadanie jest dostępne również w zbiorku autorki "Drugi peron", który posiadam i na pewno przeczytam. --5/5--

Ciemny dom pośród modrzewi - Jakub Bielawski
To pierwsza styczność z autorem i z pewnością nie ostatnia. W mojej biblioteczce leżakują i "Ćma" i "Słupnik" (nawet z autografem!) i wiem, ze skuszę się na obie pozycje. Styl autora jest naprawdę niepowtarzalny. Wspaniałe opisy, barwne porównania, doskonały klimat, niejednoznaczne odpowiedzi na pytania wynikające z fabuły... W opowiadanie po prostu wsiąkłam. --5/5--


Znawcą grozy nie jestem, ale mam nadzieję, ze moja opinia pomogła Wam zdecydować się na zakup książki.
"The Best of Histeria" to dobra antologia by wzbudzić w sobie apetyt na weird fiction albo po prostu uaktywnić w sobie pierwiastek strachu.

Okładka stworzona przez Tadeusza Meszko to lepik dla grozowych much, które widząc taki projekt, aż się ślinią.

Polecam.

https://atramentowypodroznik.blogspot.com/2020/07/the-best-of-histeria-antologia-weird.html

Magazyn "Histeria" jest miejscem w sieci gdzie początkujący pisarze grozy mogą pochwalić się swoją twórczością na terenie neutralnym. "Histeria" działa nieprzerwanie od 2014 roku wpychając na rynek powiew świeżości promując młodych i utalentowanych twórców.
Książka którą dziś prezentuje - "The Best of Histeria" - jest zbiorem najlepszych tekstów, które ukazały się na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    9
  • 2020
    1
  • 2020
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Posiadamy
    1
  • Autograf/dedykacja
    1
  • POSIADAM - Twarda oprawa
    1
  • Książki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki The Best of HISTERIA


Podobne książki

Przeczytaj także