rozwiń zwiń

Tak umierają demokracje

Okładka książki Tak umierają demokracje
Steven LevitskyDaniel Ziblatt Wydawnictwo: Firma LIBERTE nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Firma LIBERTE
Data wydania:
2018-05-28
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-28
Data 1. wydania:
2018-01-16
Język:
polski
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki How Democracies Die Steven Levitsky, Daniel Ziblatt
Ocena 7,0
How Democracie... Steven Levitsky, Da...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
383

Na półkach: , ,

Tytuł w zasadzie mówi wszystko o tej książce. Ponury obraz – który ukazuje nam jak bardzo systemy demokratyczne są kruche, nie gdzieś na peryferiach systemu, ale w jego sercu. Jak bardzo samoograniczanie instytucjonalne i w walce politycznej – jest niezbędne do zachowania równowagi systemu.

To książka stricte o systemie politycznym, w mojej ocenie nie jest dlatego całościową analizą systemu państw „Zachodnich” (czy też euroatlantyckich) i kryzysu w którym niektóre z nich się znajdują. Autorzy koncentrują się na wąsko rozumianej polityce i aparacie państwa. Jest to oczywiście wada, gdyż nie ukazuje skąd postawy populistyczne czerpią swoją wyborczą moc (a populizm nie jest przecież znakiem tylko czasu kryzysu). Niemniej jest to znakomita analiza pokazująca jak system polityczny może być tamą przed zalewem postawom skrajnym. Więcej, jest niezbędnym elementem by postawy protestu kanalizować.

Autorzy koncentrują się na USA, choć jest nieco przykładów historycznych z jednej strony i współczesnych innych państw z drugiej. To tworzy ciekawy kolaż przykładów gdzie samoograniczanie w walce politycznej, nie przekraczanie granic walki totalnej, poniżanie przeciwników, jest niezbędnym elementem dzięki czemu system polityczny ale i życie społeczne zachowuję minimum przewidywalności i bezpieczeństwa. Oczywiście są ponure przykłady kampanii McCaina – który jako przeciwnik Obamy stosował reguły samoograniczania, nie pozwalał na bezwzględne ataki na swojego adwersarza (można poszukać relacji z wieców wyborczych gdzie McCain nie pozwala Sali obrażać swojego przeciwnika politycznego) – ale ostatecznie wybory przegrał. Trump z kolei który z samoograniczaniem zerwał – wybory wygrał. To ponura konstatacja – niemniej Autorzy pokazują, że w dłuższym nieco okresie, przegramy my wszyscy i obie strony sporu politycznego na tym stracą. Najtrudniej zaś będzie odbudować więzy społeczne i zrozumienie że walka polityczna nigdy nie jest na śmierć i życie, ze nasza strona też czasem może nie mieć racji, że z drugiej strony nie są tylko „lewaki”, albo „mohery”.

To trudna lekcja, nie wiem czy właściwie ją odrobimy.

Tytuł w zasadzie mówi wszystko o tej książce. Ponury obraz – który ukazuje nam jak bardzo systemy demokratyczne są kruche, nie gdzieś na peryferiach systemu, ale w jego sercu. Jak bardzo samoograniczanie instytucjonalne i w walce politycznej – jest niezbędne do zachowania równowagi systemu.

To książka stricte o systemie politycznym, w mojej ocenie nie jest dlatego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    219
  • Przeczytane
    68
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    9
  • 2021
    2
  • 2019
    2
  • Nie posiadam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Polityka
    2
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tak umierają demokracje


Podobne książki

Przeczytaj także