rozwińzwiń

Faszyzm. Ostrzeżenie

Okładka książki Faszyzm. Ostrzeżenie Madeleine Albright
Okładka książki Faszyzm. Ostrzeżenie
Madeleine Albright Wydawnictwo: Poltext popularnonaukowa
342 str. 5 godz. 42 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Fascism: A Warning
Wydawnictwo:
Poltext
Data wydania:
2018-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-19
Liczba stron:
342
Czas czytania
5 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375619454
Tłumacz:
Katarzyna Mironowicz
Tagi:
faszyzm Albright polityka
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
84
28

Na półkach:

Interesująca książka o współczesnym świecie, która w przystępny sposób wyjaśnia meandry polityki tych których znamy z pierwszych stron gazet oraz innych mediów.

Interesująca książka o współczesnym świecie, która w przystępny sposób wyjaśnia meandry polityki tych których znamy z pierwszych stron gazet oraz innych mediów.

Pokaż mimo to

avatar
346
257

Na półkach:

Ciekawa. Trochę liczyłem na więcej komentarza o obecnej sytuacji, a dostałem lekcję historii. Ale czyta się. Poznałem też wiele interesujących faktów, których wcześniej nie znałem. A to zawsze plus. Czy otwiera oczy? Nie wiem. Raczej nie tym co potrzeba.

Ciekawa. Trochę liczyłem na więcej komentarza o obecnej sytuacji, a dostałem lekcję historii. Ale czyta się. Poznałem też wiele interesujących faktów, których wcześniej nie znałem. A to zawsze plus. Czy otwiera oczy? Nie wiem. Raczej nie tym co potrzeba.

Pokaż mimo to

avatar
630
155

Na półkach:

Książka trochę zawiodła moje oczekiwania. Autorka większość czasu poświęciła na krótkie charakterystyki poszczególnych dyktatorów XX i XXI wieku. Być może po to, aby podać różne odcienie autorytaryzmu. Bo jak sama stwierdza, definicja faszyzmu jest bardzo trudna do jednoznacznego określenia. Dzięki temu, na wielu przykładach czytelnik może sam zbudować sobie złożony obraz faszyzmu i zjawisk, które do niego doprowadzają.
Nie mniej jednak książka to tytułowe "ostrzeżenie" i apel do czytelnika o zdwojenie czujności. Faszyzm nie umarł wraz z końcem Zimnej Wojny. Szkoda tylko, że oprócz troski i dużego niepokoju, Albright nie zaproponowała sposobów zapobiegania i przeciwstawienia się opisywanym światowym trendom odwrotu od ustrojów demokratycznych.

Książka trochę zawiodła moje oczekiwania. Autorka większość czasu poświęciła na krótkie charakterystyki poszczególnych dyktatorów XX i XXI wieku. Być może po to, aby podać różne odcienie autorytaryzmu. Bo jak sama stwierdza, definicja faszyzmu jest bardzo trudna do jednoznacznego określenia. Dzięki temu, na wielu przykładach czytelnik może sam zbudować sobie złożony obraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
88
10

Na półkach:

Autorka ma lekkie pióro, więc mimo że temat nie jest łatwy czytało mi się bardzo szybko. Jednak nie dowiedziałam się zbyt wielu nowych rzeczy. Poleciłabym tę książkę głównie osobom młodym i tym, którzy wcześniej nie za bardzo interesowali się polityką.

Autorka ma lekkie pióro, więc mimo że temat nie jest łatwy czytało mi się bardzo szybko. Jednak nie dowiedziałam się zbyt wielu nowych rzeczy. Poleciłabym tę książkę głównie osobom młodym i tym, którzy wcześniej nie za bardzo interesowali się polityką.

Pokaż mimo to

avatar
270
109

Na półkach: ,

Albright pozwala zrozumieć przelewającą się przez świat falę współczesnego faszyzmu od okrutnego Kim Dzong Una, przez skutecznego Erdogana i Orbana do obłąkańców czy głupków typu Kaczyński i Trump. Ciekawie przedstawia narodziny faszyzmu przez opisanie ideałów Mussoliniego, ich rozwój przez Hitlera i Stalina, wątki angielski i amerykański. Wszystko z wnikliwym spojrzeniem doświadczonego polityka i dyplomaty. czy demokracja się obroni? czy rzeczywiście jak mówił Primo Levi "każda epoka ma swój faszyzm"? porażająca jest akceptacja ruchów faszystowskich po wszystkich okrucieństwach jakie przysporzyła ta doktryna w XXw.

Albright pozwala zrozumieć przelewającą się przez świat falę współczesnego faszyzmu od okrutnego Kim Dzong Una, przez skutecznego Erdogana i Orbana do obłąkańców czy głupków typu Kaczyński i Trump. Ciekawie przedstawia narodziny faszyzmu przez opisanie ideałów Mussoliniego, ich rozwój przez Hitlera i Stalina, wątki angielski i amerykański. Wszystko z wnikliwym spojrzeniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
50

Na półkach: , , ,

dobra smutna książka

dobra smutna książka

Pokaż mimo to

avatar
168
159

Na półkach: ,

Współczesne oblicza faszyzmu

Współcześnie każdy używa słowa „faszyzm” na własne potrzeby. Dla skrajnej lewicy dowolna gruba ryba w korporacji pasuje do tego słowa. Dla prawicy faszystą jest Barack Obama, co nie przeszkadza jej nazywać go także socjalistą i ukrytym islamistą. Praktycznie każde denerwujące zachowanie lub działanie możemy dziś określić mianem faszystowskiego, osłabiając w ten sposób działanie słowa, które powinno brzmieć tak mocno, jak na to zasługuje.
Co zatem współcześnie oznacza słowa faszyzm i jak rozpoznać jego wyznawcę? Przede wszystkim: faszyści postrzegają świat według klucza my kontra oni. Zawsze też zawiera się w tym jakiś aspekt przemocy – niekoniecznie fizycznej, często bowiem wykorzystującej swoją pozycję siły i przewagi politycznej w stosunku do mniejszości.
Ciekawym aspektem jest to, że faszyzm często pojawia się w wyodrębnionej etnicznie lub rasowo grupie, w trudnych warunkach ekonomicznych z silnym poczuciem dyskryminacji. Nie chodzi o to, co ludzi mają, lecz o to, co ich zdaniem powinni mieć i czego się obawiają. To strach nadaje faszyzmowi siłę przenikania do wszystkich grup społecznych. Żaden ruch społeczny nie rozkwitnie bez masowego poparcia. Faszyzm jednak w szczególnym stopniu potrzebuje zwolenników wśród możnych i wpływowych tego świata, jak i wśród szarych obywateli, a więc tych, którzy mają wiele do stracenia, jak i tych, którzy nie mają nic do stracenia.
W tym kontekście faszyzm należy postrzegać nie tylko jako ideologię polityczną, lecz także jako narzędzie przejęcia i utrzymania władzy. Postulaty nazistowskiej niemieckiej partii narodowo-socjalistycznej od samego początku miały charakter antysemicki, antyimigrancki, a jednocześnie stawiały żądania wyższych emerytur, lepszych możliwości edukacyjnych dla najbiedniejszych, zakazu pracy dla dzieci, podwyższenia poziomu opieki zdrowotnej dla matek. Przy całej swojej rasistowskiej ideologii naziści we własnym wyobrażeniu byli po prostu reformatorami.
Znanych liderów faszystowskiej ideologii zawsze też charakteryzowała charyzma. Potrafili wejść w w pełne ekspresji relacje z tłumem i – wchodząc w rolę centralnego obiektu kultu- wyzwalali w swoich wyznawcach gorące emocje. W podobny sposób faszyzm zapuścił współcześnie macki w głąb demokracji. W przeciwieństwie do narzuconych z góry systemów monarchistycznych bądź dyktatur wojskowych, współczesny faszyzm karmi się szerokim niezadowoleniem społecznym wynikającym z utraty pracy, poczucia upokorzenia, czy zagrożenia narodowej tożsamości. Im silniejsze niezadowolenie, tym chętniej tysiące zwolenników czci takiego przywódcę za jego mrzonki o odrodzeniu czy obietnice odzyskania skradzionych dóbr i wartości.
Podobnie jak przywódcy mniej radykalnych ruchów społecznych, ci świeccy misjonarze wykorzystują powszechną tęsknotę ludzi, aby być częścią większego planu. Energię czerpią z podsycania agresji oraz – w sprzyjających warunkach – z nastrojów ekspansjonistycznych (tak jak np. w dzisiejszej Rosji).
Co dzieje się, gdy wypełni się plan przejęcia rządów? W jaki sposób faszyści kontrolują władzę? To proste – kontrolując informacje. I to właśnie jest dziś największym powodem do niepokojów. Dla większości z nas zdobycze rewolucji technologicznej stanowią przede wszystkim nieograniczany środek do wymiany poglądów lub źródło informacji o drugim człowieku. Za horyzontem zaczyna jednak czaić się widmo Wielkiego Brata z dostępem do masy danych osobowych zgromadzonych przez media społecznościowe. Jeżeli reklamodawca potrafi na ich podstawie zbudować indywidualny profil klienta, to co powstrzyma rządy faszystowskie przed działaniami o podobnym charakterze?
Jeszcze większy niepokój budzą agenci zamieszczający fake newsy na fałszywych stronach internetowych oraz Facebooku. Co więcej – nowe technologie umożliwiają ekstremistycznym organizacjom budowanie środowisk zwolenników oraz teorii spiskowych, nieprawdziwych koncepcji czy fałszywych opinii na temat określonych zjawisk czy wydarzeń. Niemal każde wielokrotnie powtarzane stwierdzenie, nawet najbardziej fałszywe, prędzej czy później zostanie uznane za prawdopodobne. Internet, będąc z założenia przestrzenią wolności i źródłem wiedzy, w określonych przypadkach odgrywa role przeciwną i to na dużą skalę.
Podsumowując: faszyzm stanowi ekstremalną formę rządów autorytarnych. Liderzy wymagają od obywateli bezwzględnego posłuszeństwa w ściśle określonych ramach. Towarzyszy mu nacjonalizm w wydaniu fanatycznym. Taka doktryna polityczna wywraca do góry nogami tradycyjny porządek społeczny, w którym społeczeństwo oddaje władzę politykom, oczekując w zamian od nich poszanowania dla ich praw obywatelskich. W państwie faszystowskim władza pochodzi od wodza, obywatele nie mają żadnych praw, lub mają je znacznie ograniczone. To oni mają służyć przywódcom; zadaniem rządu jest sprawować władzę. Rząd taki silnie identyfikuje się z wybraną grupą społeczną i czuje się uprawniony przemawiać w ich imieniu. Nie zważa na prawa należne innym. Jest w stanie użyć wszelkich środków, nie wyłączając przemocy, na drodze do osiągnięcia własnych celów.
Brzmi znajomo nawet dla polskich realiów? Więc już wiecie dlaczego nie możemy spać spokojnie.



Tekst powstał na podstawie książki Madeleine Albright „Faszyzm. Ostrzeżenie” (przeł. Katarzyna Mironowicz),Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2018

Współczesne oblicza faszyzmu

Współcześnie każdy używa słowa „faszyzm” na własne potrzeby. Dla skrajnej lewicy dowolna gruba ryba w korporacji pasuje do tego słowa. Dla prawicy faszystą jest Barack Obama, co nie przeszkadza jej nazywać go także socjalistą i ukrytym islamistą. Praktycznie każde denerwujące zachowanie lub działanie możemy dziś określić mianem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
341
125

Na półkach:

Warto. Autorka w przystępny i ciekawy sposób analizuje mechanizm ideologii faszystowskiej, do której zalicza również, słusznie, rządy Kaczyńskiego i Orbana. ku przestrodze!

Warto. Autorka w przystępny i ciekawy sposób analizuje mechanizm ideologii faszystowskiej, do której zalicza również, słusznie, rządy Kaczyńskiego i Orbana. ku przestrodze!

Pokaż mimo to

avatar
748
37

Na półkach: ,

Ciekawa i napisana niezwykle wysmakowanym jezykiem analiza nasilajacychsie tendencji prototalitarnych we wspolczesnej polityce. Autorka, byla sekretarz stanu USA, przedstawia wizje swiata, w ktorym idee demokratyczne sa w odwrocie; wobec narastajacych problemow krajow pierwszego swiata do wladzy dochodza ludzie przemawiajacy glosem zywcem wzietym z "epoki faszyzmu". Rosnaca popularnosc dyktatorskich ustrojow politycznych noszacych etykiete quasi demokratycznych napawa glebokim niepokojem co do przyszlych losow. Mozna wysnuc smutny wniosek, ze wobec przeciwnosci losu ludzie miast sie jednoczyc i stawic wspolnie czola zagrozeniu kieruja przeciwko sobie lufy karabinow...

Ciekawa i napisana niezwykle wysmakowanym jezykiem analiza nasilajacychsie tendencji prototalitarnych we wspolczesnej polityce. Autorka, byla sekretarz stanu USA, przedstawia wizje swiata, w ktorym idee demokratyczne sa w odwrocie; wobec narastajacych problemow krajow pierwszego swiata do wladzy dochodza ludzie przemawiajacy glosem zywcem wzietym z "epoki faszyzmu". Rosnaca...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Bardzo jednostronne spojrzenie na historię przywódców współczesnego świata. Książka wzbogacająca w zakresie historii i polityki.

Bardzo jednostronne spojrzenie na historię przywódców współczesnego świata. Książka wzbogacająca w zakresie historii i polityki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    129
  • Przeczytane
    72
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Polityka
    3
  • E-book
    3
  • Ulubione
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Historia
    2

Cytaty

Więcej
Madeleine Albright Faszyzm. Ostrzeżenie Zobacz więcej
Madeleine Albright Faszyzm. Ostrzeżenie Zobacz więcej
Madeleine Albright Faszyzm. Ostrzeżenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne