Sztuka noszenia masek

Okładka książki Sztuka noszenia masek
Hubert Fryc Wydawnictwo: JanKa literatura piękna
212 str. 3 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
JanKa
Data wydania:
2021-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-25
Liczba stron:
212
Czas czytania
3 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362247820
Tagi:
powiescpsychologiczna rodzina twórczość trauma przeznaczenie prozapolska prozawspółczesna
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 414 (03/2017) Ray Bradbury, Hubert Fryc, Marcin Jamiołkowski, Rich Larson, Łukasz Malinowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Ray Bradbury, Huber...
Okładka książki Nowa Fantastyka 386 (11/2014) Igor Awilczenko, John Barnes, Hubert Fryc, Piotr Górski, Theodora Goss, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Julia Zonis
Ocena 6,3
Nowa Fantastyk... Igor Awilczenko, Jo...
Okładka książki Szortal na wynos #19 lipiec 2014 Bartłomiej Balcerzak, Krzysztof Baranowski, Bruce Boston, Aleksandra Brożek, Mateusz Cioch, Justyna Czerniawska, Aleksander Daukszewicz, Maria Dunkel, Hubert Fryc, Ewa Grim, Jarosław Grzędowicz, Anna Klimasara, Grzegorz Kopiec, Paulina Kuchta, Aleksander Kusz, Agnieszka Kwiatkowska, Jakub Lizak, Agata Matusewicz, Damian Dawid Nowak, Karol Pajdak, Grzegorz Paterka, Hubert Przybylski, Robert Rusik, Maciej Rybicki, Rafał Sala, Marek Ścieszek, Redakcja Szortal.com, Szymon Teżewski, Jeff Vander Meer, Jason Verch, Dawid Wiktorski, Jacek Wilkos, Clint Wilson, Jakub Winiarski, Justyna Wiśniewska, Damian Zdanowicz
Ocena 7,0
Szortal na wyn... Bartłomiej Balcerza...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
51
47

Na półkach:

Bohatera powieści nie poznajemy z imienia i nazwiska, dowiadujemy się tylko tego, co chce o sobie powiedzieć. Jego wyznanie raz przypomina list, innym razem spowiedź, a treść jest pierwszoosobową relacją z najważniejszych wydarzeń życia; dotyczy dzieciństwa, przyjaźni, stosunków z członkami rodziny, znajomymi, kobietami, wreszcie z czytelnikami. Zwierzenie ostatecznie przybiera kształt powieści człowieka, który wiele przeżył, uznał własne doświadczenie za wyjątkowe, stał się autorem bestsellerów, więc tym samym czuje się namaszczony na mentora. Pytanie, czy w którymś momencie swojego życia - i opowieści - czuje satysfakcję, czy że w efekcie należy do elity ludzi spełnionych, szczęśliwych.
Hubert Fryc konstruuje go jako swego rodzaju prowokację. Szczęśliwy? Nieszczęśliwy? Spełniony? Niespełniony? Upokorzony, ale i upokarzający, żeby odreagować to, czego doświadczył sam? Historia się rozwija, ale opiera na cyklicznych powtórzeniach, świadczących o tym, że jakiś wewnętrzny głód zemsty pozostaje niezaspokojony. W wywiadzie autor wyznaje, że chciał stworzyć i pokazać człowieka złego. Pewnie dlatego w trakcie opowieści dzieje się tak, że im bardziej bohater utwierdza się w swoim mentorstwie, tym mocniej wystawia na próbę empatię wnikliwego czytelnika.
Napisany kunsztownie i precyzyjnie utwór Fryca wwierca się w mózg tym skuteczniej, im czytelnik jest wrażliwszy na literackość. Opowieść jest wirtuozowska, skonstruowana perfekcyjnie jako zwierzenie. Uwodzi transowy, emocjonalny styl, klimat otwartości, stopniowego wtajemniczania w zło, bezwstydnej szczerości w odsłanianiu ciemnych zakamarków duszy, których korzeniem jest pragnienie sprzeczne z naszą tradycją, naruszające kulturowe i religijne tabu - pragnienie zabicia ojca. Ojca jako człowieka, który spłodził, dał życie - to jasne i oczywiste, organizujące warstwę dosłowną i napięcie w opowieści. Ale też ojca jako uosobienia ważnych wartości, figury symbolicznej, obrośniętej w naszej kulturze wieloma znaczeniami, o których pisać aż strach i wstyd.
Jeśli czytelnik uwierzy, że ojciec jest potworem - bo na takiego wygląda w oczach syna, na takiego został przez niego wykreowany - to i w nim zrodzi się bunt i pełna solidarność z bohaterem skrzywdzonym przez los-przeznaczenie-urodzenie-wychowanie. I ugruntuje się przekonanie, że wolność można odzyskiwać tylko przez założycielskie okrucieństwo, przez zniszczenie tego, co się uznaje za ograniczenie.
Autor jednak tworzy sceny i zdarzenia, które są przeciwwagą, co sprawia, że wymowa opowieści staje się oksymoroniczna. Żeby nie zdradzać zbyt wiele, wspomnę tylko o opowieści matki, która przyznaje się do nielojalności względem syna, reakcji słuchaczy w pociągu czy powtarzalnej wspinaczce i noclegu pod drzwiami pewnego mieszkania w Suwałkach, rodzinnym mieście, puentującej epizod upodobniania się do ojca.
Dlatego w czytelniku uważnym musi się zrodzić dystans do mentorstwa

Bohatera powieści nie poznajemy z imienia i nazwiska, dowiadujemy się tylko tego, co chce o sobie powiedzieć. Jego wyznanie raz przypomina list, innym razem spowiedź, a treść jest pierwszoosobową relacją z najważniejszych wydarzeń życia; dotyczy dzieciństwa, przyjaźni, stosunków z członkami rodziny, znajomymi, kobietami, wreszcie z czytelnikami. Zwierzenie ostatecznie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to video - opinia

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    89
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    5
  • 2021
    2
  • 2022
    2
  • Ebook
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Dramaty, kryminały, opowieści, lit. piękna itd.
    1
  • Biblioteka Główna
    1
  • Jeszcze raz!
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sztuka noszenia masek


Podobne książki

Przeczytaj także