Prabhupada Człowiek Mędrzec Jego Życie i Dziedzictwo

Okładka książki Prabhupada   Człowiek Mędrzec Jego Życie i Dziedzictwo
Satsvarupa Dasa Goswami Wydawnictwo: Bhaktivedanta Book Trust religia
439 str. 7 godz. 19 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Prabhupada - He bulit a house in which the whole world can live
Wydawnictwo:
Bhaktivedanta Book Trust
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
439
Czas czytania
7 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
9171490515
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
592
584

Na półkach:

Napisana przystępnym językiem biografia założyciela Hare Kryszny, który nazywał się Bhaktiwedanta Swami Prabhupada (1896 – 1977). Ruch Hare Kryszny jest traktowany jako sekta. A dlaczego? Przecież – jak wynika z tej książki – założyciel był bardzo uduchowionym i dobrym człowiekiem. Przykładem swojego życia wskazywał jak należy postępować. Wytykał ludziom materializm i konsumpcjonizm. Zasady jakimi się kierował wynikały z jego religijności i tego co czynił jego mistrz potwierdzający religijność również swoim przykładem. Tak, założyciel Bhaktiwedanta Swami Prabhupada taki właśnie był. Natomiast jego uczniowie już niestety nie – to moja dygresja. Otóż "historia lubi się powtarzać", więc myślę, że tak samo było w przypadku Bhaktiwedanta Swami Prabhupada, który w młodości wybrał swojego mistrza spośród wielu duchownych, w którym znalazł uduchowionego i dobrego człowieka niewzniecającego konfliktów. Po śmierci tego mistrza idee duchowe zostały zepchnięte gdzieś na bok przez uczniów, którzy popadali w spory o przywództwo, tytuły, dziedziczenie majątku, podział administracyjny – czyli odbywało się wszystko to, przed czym przestrzegał mistrz, który nigdy nie chciał takiego scenariusza. Jedynym uczniem, który nie brał w tym wszystkim udziału był Bhaktiwedanta Swami Prabhupada – podkreślam: jedynym. Dlatego kilkadziesiąt lat później po śmierci Bhaktiwedanta Swami Prabhupada również nastąpiła taka sama sytuacja – to również moja dygresja. Dlatego te idee zostały wypaczone, szczególnie gdy na pierwszym miejscu zostały ustawione pieniądze z dobrami materialnymi, na drugim bezwzględna uległość, posłuszeństwo.

Bhaktiwedanta Swami Prabhupada życie swoje przeznaczył dla Hare Kryszny, szerzył jego kult, całkowicie podporządkował się działalności religijnej. Jak wynikało z biografii, to była bardzo trudna droga: poprzez skrajną biedę w Indiach, drugą wojnę światową wyczerpującą cały świat, walkę wyzwoleńczą wewnątrz kraju, potem napięcia z Pakistanem, następnie polityczne z udziałem rodu Gandhich. Wewnętrznie nie poddawał się. Przez cały czas jednak coś pisał i drukował, bo uważał, że pismo jest najlepszym nośnikiem informacji o Krysznie. Po wielu latach udało mu się zrealizować wizję głoszenia swoich idei na cały świat.

Książka była ciekawa. Czy przekonała mnie do tego, abym został wyznawcą Hare Kryszny? Nie. Natomiast, uważam że to godna uwagi biografia, w tym człowieku zauważyłem wzorzec do naśladowania – w sensie moralnego postępowania, a nie modlitw, mantr, medytacji, chociaż skądś musiał czerpać siłę. W jego uczniach czy innych wyznawcach, których miałem okazję poznać, tego niestety nie dostrzegłem.

Napisana przystępnym językiem biografia założyciela Hare Kryszny, który nazywał się Bhaktiwedanta Swami Prabhupada (1896 – 1977). Ruch Hare Kryszny jest traktowany jako sekta. A dlaczego? Przecież – jak wynika z tej książki – założyciel był bardzo uduchowionym i dobrym człowiekiem. Przykładem swojego życia wskazywał jak należy postępować. Wytykał ludziom materializm i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    14
  • Chcę przeczytać
    13
  • Indie
    2
  • Biografia-autobiografia
    1
  • 0 Posiadam
    1
  • 2015
    1
  • Religia/Filozofia
    1
  • Mam
    1
  • Z polecenia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prabhupada Człowiek Mędrzec Jego Życie i Dziedzictwo


Podobne książki

Przeczytaj także