Opowieści warszawskie

Okładka książki Opowieści warszawskie
Karolina Beylin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
356 str. 5 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
356
Czas czytania
5 godz. 56 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wojna i konspiracja.Wspomnienia dziennikarzy polskich Karolina Beylin, Czesław Brzóska, Wacław Czarnecki, Adrian Czermiński, Kazimierz Dębnicki, Władysław Dunin-Wąsowicz, Maria Gadomska, Tadeusz Garczyński, Bohdan Gębarski, Witold Giełżyński, Tadeusz Kraszewski, Jadwiga Krawczyńska, Mieczysław Krzepkowski, Klemens Alfred Malicki, Stanisław Niemyski, Jerzy Marek Nowakowski, Czesław Nusbaum, Irena Pannenkowa, Jan Piotrowski, Kazimierz Pollack, Zygmunt Rytel, Marek Sadzewicz, Stanisław Maria Saliński, Henryk Śmigielski, Renata Sosnowska, Jerzy Szapiro, Bronisław Troński, Krystyna Wigurska-Kobyłecka, Maria Zawadzka, Andrzej Ziemięcki, Wacław Zuchniewicz
Ocena 6,0
Wojna i konspi... Karolina Beylin, Cz...
Okładka książki Wspomnienia o Stefanie Starzyńskim Karolina Beylin, Maria Błaszczykowa, Zofia Chomętowska, Stanisław Dębowski, Marian Marek Drozdowski, Marian Wacław Drozdowski, Jan Gebethner, Aleksander Ivanka, Wincenty Iwanowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Michał Kaczorowski, Ludwika Kraskowska-Nitschowa, Julian Kulski, Jan Lechoń, Wacław Lenga, Stanisław Lorentz, Czesław Nusbaum, Zygmunt Ogrodzki, Kazimierz Pollack, Marian Porwit, Adam Próchnik, Anna Maria Przybyłowiczowa, Tadeusz Przypkowski, Stefan B. T. Radliński, Janusz Regulski, Stanisław Różański, Barbara Sadzewicz-Malanowicz, Adam Słomczyński, Antoni Słonimski, Jan Starczewski, Zbigniew Świętochowski, Stanisław Szanter, Stanisław Szwalbe, Eugeniusz Szwankowski, Zdzisław Jan Targowski, Wanda Telakowska, Stanisław Tołwiński, Roman Tomczak, Aleksander Władysław Zawadzki, Wiktor Zieleniewski
Ocena 7,0
Wspomnienia o ... Karolina Beylin, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
85
72

Na półkach: ,

Książkę "Opowieści warszawskie" Karoliny Beylin z 1956 r. kupiłam kilka tygodni temu w dość niezwykłym antykwariacie na Solcu za jedyne 5 zł i wydaje mi się, że byłam jej pierwszą czytelniczką. Po raz pierwszy od 1956 roku przekładałam strony, strony jeszcze nie przełożone! Samo to miało dla mnie pewną magię.

Książka podzielona jest na osiem tematycznych rozdziałów. Opowieści o Warszawie obejmują czas od 1642 roku, kiedy autor pierwszego przewodnika po Warszawie Adam Jastrzębski spaceruje po ulicach miasta, a autorka wraz z nim aż do czasów rewolucyjnych w 1905. Znajdziemy tutaj też inne fabularyzowane "reportaże" autorki: z życia warszawskiego mieszczaństwa i szlachty, rozwoju miasta z okresu Księstwa Warszawskiego, z ogrodów warszawskich od XVII do XIX wieku, o rzemieślnikach XIX-wiecznej Warszawy, z walk Powstania Listopadowego, o teatrze Warszawy.

Pomimo tej rozpiętości tematycznej, udawanie fabuły czy też reportażu jest na dłuższą metę jednak nużące. Nużące, gdyż autorka przejechała się po tematach raczej powierzchownie, bez pogłębienia tematu. Niby dużo miejsc, dużo wydarzeń, ale wszystko jakoś poupychane. Dla kogoś kto zna historię, w tym historię Warszawy, będzie to odświeżenie wiadomości, ale jedynie to. Dla kogoś kto nie jest pasjonatem historii Warszawy, raczej nie pozna jej z tej książki.

Natomiast książka sama w sobie jest już zabytkiem. Kupując ją, byłam ciekawa, jak z perspektywy komunizmu (lata 50), opisana będzie historia Warszawy, robotniczej ale też magnackiej. I z tej perspektywy wyszła chyba obronną ręką.

Książkę "Opowieści warszawskie" Karoliny Beylin z 1956 r. kupiłam kilka tygodni temu w dość niezwykłym antykwariacie na Solcu za jedyne 5 zł i wydaje mi się, że byłam jej pierwszą czytelniczką. Po raz pierwszy od 1956 roku przekładałam strony, strony jeszcze nie przełożone! Samo to miało dla mnie pewną magię.

Książka podzielona jest na osiem tematycznych rozdziałów....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści warszawskie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne