Nie dokończona symfonia

Okładka książki Nie dokończona symfonia
Bernard (Hellreich) Ingram Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Unfinished Symphony
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Język:
polski
ISBN:
8320716578
Tłumacz:
Wanda Obłucka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
395
217

Na półkach: ,

“I oto jestem, biedny głupiec, nic nie mądrzejszy niż przedtem” - Goethe

Jednak gdy intensywnie przeszukuję w myślach autonomie wojennych doświadczeń bohatera, znajduję ocenzurowane przez historię zdarzenia, które miały miejsce we wschodniej Polsce, Tarnopol i jego okolice. Tam było więcej "rodzajów" wrogów, inne podziały społeczne. Kierowano się głównie statusem i wyznaniem. Niemcy przeciwko wszystkim, wśród wrogów Ukraina, która z racji nieposzanowania przez wyższą klasę społeczną, za wroga wzięła sobie wszystkich niewierzących i oczywiście pogardzała społeczeństwem żydowskim nie inaczej niż SS. Zbratali się z Niemcami w tych “aryjskich porządkach”.
Autor relacjonuje wydarzenia jakie miały miejsce przed wojną, pokrótce przedstawiając swoją sylwetkę. Pochodzenie, wyznanie, przynależność do klasy społecznej, wykształcenie. Wszystko na zasadzie: tu byłem, to mówiłem, czyniłem, przed tym uciekałem, a tego się bałem. Chociaż o strachu nie wiedział za wiele z racji nieświadomości zagrożenia.
Sposób narracji czysto gawędziarski, ale nie uosabiający większych emocji. Co zapewne jest przyczyną retrospekcji pamięci autora. Spisał wspomnienia po upływie ponad 40 lat od faktycznych zdarzeń. To co przedstawił, nie było bezpośrednim tonem przeżyć spisane, a tym jak to zapamiętał. To usprawiedliwia po trosze brak pełnego zainteresowania lekturą w zniecierpliwionych oczekiwaniach emocji z mojej strony. I tak by się miała pewnie cała książka, gdyby nie Irena, którą na swej drodze spotkał.
Tu zaczyna się historia czasu wojny. Opowiadana przez autora, doktora żydowskiego pochodzenia. Wspominam o jego wykształceniu, bo owa profesja nie raz potrafiła go przed zgubą, głodem, a także śmiercią uratować. Autor kreuje swój obraz jako człowieka ufnego, idyllicznego, posiadającego umiejętność asymilacji w każdym środowisku. Ale też fajtłapę, niezaradnego z racji braku drygu do kombinacji. Zdającego się na los, często mającego więcej opatrzności, szczęścia niż rozumu, którego opowiadanej Irenie nie brakowało. Jego książka jest właściwie napisana w hołdzie dla niej. Wielkim piewcą się okazał, z godnością i poszanowaniem, miłością i oddaniem czynił pokłony należyte swojej orędowniczce. Nader często była jego oczami dookoła głowy, uszami audiofila, który każdy niuans nawet dźwięk z grymasu twarzy wychwyci. Jej majestatyczna uroda, też nie była bez znaczenia.

Postanowili przeżyć. Irena chrześcijanka polskiego pochodzenia i żyd, który wraz z całym narodem swoim miał zgasnąć w zgliszczach wojny. Zewsząd słyszana kakofonia nienawiści, potok najohydniejszych kalumnii w kierunku jego narodu, zmusił ich do ciągłej migracji.
Mówił o sobie często, że w czepku urodzony, wierzył w zabobony, godził się, a często nawet wyczekiwał swojej Nemezis, że przyjdzie doń w życiu namieszać, kiedy przez chwilę było lepiej, bo dobrze nigdy nie było.
Tułacza to książka, wspaniale przedstawiająca nastroje polityczne i społeczne.
Gdyby mnie kto teraz zapytał, czy wymieniłabym ją na inną - NIE. Ona jest moja. Chociaż do samego końca, nawet teraz wywołuje odczucia, które stają na przeciw siebie by z moimi moraliami wojować.

“I oto jestem, biedny głupiec, nic nie mądrzejszy niż przedtem” - Goethe

Jednak gdy intensywnie przeszukuję w myślach autonomie wojennych doświadczeń bohatera, znajduję ocenzurowane przez historię zdarzenia, które miały miejsce we wschodniej Polsce, Tarnopol i jego okolice. Tam było więcej "rodzajów" wrogów, inne podziały społeczne. Kierowano się głównie statusem i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Mam u siebie
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Biografie
    1
  • Wojna
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie dokończona symfonia


Podobne książki

Przeczytaj także