Nauka i mądrość

Okładka książki Nauka i mądrość
Jacques Maritain Wydawnictwo: Fronda religia
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Science et sagesse, suivi d'éclaircissements sur la philosophie morale
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8392234448
Tłumacz:
Marian Reutt
Tagi:
filozofia chrześcijańska 20 wieku
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nauka kontemplacji Jacques Maritain, Raïssa Maritain
Ocena 8,0
Nauka kontempl... Jacques Maritain, R...
Okładka książki Kontemplacja w świecie Brat Moris, Jacques Maritain, Raïssa Maritain
Ocena 7,8
Kontemplacja w... Brat Moris, Jacques...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
37
26

Na półkach:

Raczej trudna w odbiorze książka filozoficzna. Wywód jest z jednej strony historyczny z drugiej problemowy. Gdzieś w ciągu wywodu autor formułuje tezę, że od XVI wieku do I połowy XX wieku toczył się konflikt mądrości oraz nauki. Generalnie jako mądrość Maritain rozumie tzw. poznanie spekulatywne (dot. metafizyki arystotelesowsko-tomistycznej oraz teologii katolickiej) i je broni. Ów konflikt zwyciężyła nauka, niemniej teraz (czytaj: lata 30. XX wieku) chodzi o pogodzenie nauki i mądrości, gdyż nauka sama nie może dojść do ontologicznego poznania natury. Drogą do tego pogodzenia ma być, wg autora, filozofia przyrody/natury (dziś chyba mówi się na ten dział filozofii: filozofia nauki). Niestety książka była publikowana w latach 30. XX wieku przed (albo równolegle) z głośną książką Karla Poppera, który wprowadzał współczesne rozumienie nauki z jej fundamentami w postaci „metody naukowej”, „falsyfikacjonizmu” itd. co powoduje, że nie odnosi się do tego typu myślenia bezpośrednio. Filozofia przyrody Maritaina opisana jest tu w jednym ok. 30-40 stronicowym rozdziale i jest czymś pośrednim pomiędzy nauką a metafizyką. Z jednej strony dla metafizyki jest konieczna, gdyż bez niej metafizyka traci powiązanie z rzeczami i pozostaje jej skupianie się na samym umyśle (duchu ludzkim). Z drugiej zaś dla nauki jest konieczna, gdyż bez niej nauka pozostawiona jest bez kierunku i wyższego światła mądrości, wszak odkrycia naukowe pociągają za sobą skłonność do filozofowania (abstrakcji), której nie zaspokajają.

Można przyjąć, że ogólna logika, zawarta w książce sprowadza się do tezy, że nauka nie jest wstanie odpowiedzieć na wszystkie pytania i dlatego potrzebna jest filozofia nauki (przyrody/natury), ta jednak również nie rozstrzygnie wszystkich wątpliwości, więc potrzebna jest metafizyka, którą ostatecznie uzupełnia teologia. W ten sposób dochodzimy do poznania w sposób pewny i trwały, czyli docieramy do mądrości. Oczywiście, książka jest erudycyjnie rozbudowana i porusza też wiele innych wątków, których pewnie nie zrozumiałem. Na koniec warto jeszcze dodać, że centralnym tematem książki jest jednak „filozofia w wierze”, czyli przede wszystkim metafizyka w teologii.

Raczej trudna w odbiorze książka filozoficzna. Wywód jest z jednej strony historyczny z drugiej problemowy. Gdzieś w ciągu wywodu autor formułuje tezę, że od XVI wieku do I połowy XX wieku toczył się konflikt mądrości oraz nauki. Generalnie jako mądrość Maritain rozumie tzw. poznanie spekulatywne (dot. metafizyki arystotelesowsko-tomistycznej oraz teologii katolickiej) i je...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    6
  • Chcę w prezencie
    2
  • Filozofia
    1
  • Alina
    1
  • Polityka/Publicystyka/Teoria/Filozofia
    1
  • Religijne
    1
  • Filozofia
    1
  • Zainteresowany
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nauka i mądrość


Podobne książki

Przeczytaj także