rozwiń zwiń

„Miasto socjalistyczne” i świat społeczny jego mieszkańców

Okładka książki „Miasto socjalistyczne” i świat społeczny jego mieszkańców
Marek Szczepański Wydawnictwo: Stanisław Kryciński nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
193 str. 3 godz. 13 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Stanisław Kryciński
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
193
Czas czytania
3 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
8390005646
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym Jerzy Bartkowski, Barbara Gąciarz, Grzegorz Gorzelak, Paweł Grzybowski, Hubert Izdebski, Tadeusz Markowski, Andrzej Piasecki, Joanna Podgórska-Rykała, Marzanna Poniatowicz, Jacek Raciborski, Jerzy Regulski, Anna Śliz, Jerzy Stępień, Paweł Swianiewicz, Marek Szczepański, Cezary Trutkowski, Aldona Wiktorska-Święcka, Eugeniusz Wojciechowski, Krystian Ziemski
Ocena 0,0
Potrzeba zmian... Jerzy Bartkowski, B...
Okładka książki Prawo do miasta a wyzwania polityki miejskiej w Polsce Maciej Cesarski, Paweł Churski, Jerzy Hausner, Hubert Izdebski, Tomasz Komornicki, Tadeusz Markowski, Rafał Matyja, Maciej J. Nowak, Krzysztof Simon, Robert Simon, Przemysław Śleszyński, Anna Śliz, Marek Szczepański
Ocena 0,0
Prawo do miast... Maciej Cesarski, Pa...
Okładka książki Obraz i społeczeństwo. Społeczne ramy kultury artystycznej Lewicka Barbara, Marek Szczepański
Ocena 0,0
Obraz i społec... Lewicka Barbara, Ma...
Okładka książki Miejskość i duch innowacyjności Krzysztof Bierwiaczonek, Marek Szczepański, Karolina Wojtasik
Ocena 0,0
Miejskość i du... Krzysztof Bierwiacz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1523
172

Na półkach: , ,

Na wstępie chcę od razu ostrzec, że książka, o której piszę, to nie literatura, ale raport z badań socjologicznych, i to dość już leciwych, bo wykonanych na przełomie lat 80’ i 90’, a opublikowanych w roku 91. Ich przedmiotem były Tychy – powstanie i funkcjonowanie tego miasta, a mówiąc wprost, patologia systemu planowego i jego skutki dla relacji społecznych.

Muszę przyznać, że jako socjolog od lat niepraktykujący, miałam momentami dużą frajdę z czytania tekstu, w którym naukowiec wchodzi w rolę antropologa, próbującego zrozumieć logikę funkcjonowania obcego sobie społeczeństwa. Że takie podejście ma sens, świadczy o tym fakt, że opisywana społeczność i jej problemy już powoli odchodzą w przeszłość, a więc to, co jeszcze niedawno było „oczywistą oczywistością”, też już powoli wymaga objaśnienia. Jest tam na przykład kapitalny opis funkcjonowania piwiarni, „miejsca skupienia dla części mężczyzn z badanego obszaru” (podczas gdy dla kobiet takimi miejscami skupienia było targowisko i supersam), lub też opis suszarni, a właściwie, placu zabaw zaanektowanego przez panie w podomkach.

Ogólnie rzecz biorąc, wnioski z raportu są, jak się można domyślić, przygnębiające. Zostawię tu ogólniejszy fragment na ten temat, chciałabym tylko dodać, że chętnie przeczytałabym podobny raport na temat współczesnego, z kolei bezplanowego tworzenia osiedli (w klinach napowietrzających, bez wystarczającej infrastruktury, bez szkoły, terenów zielonych, o innych "atrakcjach" nie mówiąc). Jeśli ktoś o takim badaniu wie, bardzo proszę o cynk.


„Uniformizacja, tak charakterystyczna dla manifestów De Stijl, Bauhausu i Karty Ateńskiej, przyjęła w Tychach - podobnie zresztą jak i w innych nowych ośrodkach socjalistycznych - postać radykalną. Określono nie tylko normatywy mieszkaniowe, powierzchniowe, ludnościowe, ale i parametry m o d u ł u , z którego powstawały kolejne kwartały miasta. Arbitralnie przeto ustalono, iż Tychy winny mieć zrazu 100, a później 130 tysięcy mieszkańców, zajmować 800, a później 600 ha osiedleńczych, że pokój z kuchnią powinien mieć 28 do 39 m2, mieszkanie trzy pokojowe - od 51 do 58 m2. Przyjęto także, iż grubość prefabrykowanych ścian poprzecznych równać się będzie 20 cm (1957), żuraw wykona 8 ruchów na 100 m3 kubatury przy budowie tzw. kominowca (nigdy zresztą niezrealizowanego), że gęstość zaludnienia wynosić będzie 445 osób na 1 ha, łączna kubatura obiektów planowanych do wyburzenia wyniesie 9000 m 3, a koszt 1 m2 mieszkania nie przekroczy 1900 złotych. Nie trzeba chyba dodawać, iż dziesiątki, setki tych biurokratycznych normatywów i założeń były częstokroć łamane lub „omijane". Bliższa ich analiza stanowi wszakże znakomity przyczynek do studiów nad totalnym czy wręcz totalitarnym charakterem urbanistyki i architektury tego okresu. (…). Nie można jednak zapominać o prawdzie dość oczywistej, przypomnianej ostatnio przez Jałowieckiego. „To nie krasnoludki opracowywały normatywy urbanistyczne i architektoniczne i organizowały biura projektowe. To nie krasnoludki wygłaszały opinie o konieczności zerwania z indywidualnym projektowaniem dla pojedynczego klienta, ograniczającym twórcze możliwości architekta. (…) Architekci w latach pięćdziesiątych i później nie byli wykonawcami dyrektyw, ale ich twórcami. I taka jest niestety prawda historyczna”.

Całość można znaleźć tutaj:
http://www.euroreg.uw.edu.pl/dane/web_euroreg_publications_files/3679/32._miasto_socjalistyczne_i_wiat_spoeczny_jego_mieszkacw.pdf

Na wstępie chcę od razu ostrzec, że książka, o której piszę, to nie literatura, ale raport z badań socjologicznych, i to dość już leciwych, bo wykonanych na przełomie lat 80’ i 90’, a opublikowanych w roku 91. Ich przedmiotem były Tychy – powstanie i funkcjonowanie tego miasta, a mówiąc wprost, patologia systemu planowego i jego skutki dla relacji społecznych.

Muszę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • Polska
    1
  • 5. Nauki społ.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki „Miasto socjalistyczne” i świat społeczny jego mieszkańców


Podobne książki

Przeczytaj także