rozwiń zwiń

Lekko nieodpowiedzialne i stronnicze wprowadzenie do filozofii analitycznej

Okładka książki Lekko nieodpowiedzialne i stronnicze wprowadzenie do filozofii analitycznej
Rafał Urbaniak Wydawnictwo: Wydawnictwo Academicon filozofia, etyka
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Academicon
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362475094
Tagi:
filozofia logika filozofia analityczna
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Upiorna Logika Pierwszy Płacz Paweł Pawłowski, Rafał Urbaniak
Ocena 9,0
Upiorna Logika... Paweł Pawłowski, Ra...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
114
8

Na półkach:

Z dwóch książek na polskim rynku, które pretendują do miana wprowadzeń do filozofii analitycznej, ta jest zdecydowanie lepsza (drugim jest książka Szubki). A co więcej, jest darmowa i dostępna do pobrania u oficjalnego wydawcy! (Academicon)

Przede wszystkim wprowadza ona w główne tematy i problemy jakie poruszane są w omawianym nurcie, choć autor robi to w sposób subiektywny, dobierając według własnego widzimisię treści oraz nie unikając, nierzadko bardzo krytycznych, opinii.

Na początku opisuje dość szczegółowo główne zagadnienia subiektywnie dobranych ,,dziadków'' filozofii analitycznej; Moore`a, Fregego, Russella i Kripkego. Przy każdym z tych autorów poleca teksty do dalszych samodzielnych studiów dla bardziej zainteresowanych czytelników. Później przechodzi do części czysto autorskiej, gdzie opisywane są cechy, zagadnienia i współczesne problemy filozofii analitycznej. Po przeczytaniu tej ,,pigułki wiedzy'', nawet średnio rozgarnięty student filozofii powinien mieć jakieś pojęcie o analitycznym nurcie filozofii.

Ogromnym plusem, poza oczywiście bogatą i dobrze dobraną treścią, jest język. Książka napisana jest niezwykle przejrzystym i przyjemnym językiem. Dodatkowo autor nie boi się barwnych wymyślnych przykładów, anegdot i własnych żartobliwych wtrąceń, przez co książka momentami potrafi nawet poprawić humor.

Gdybym miał na siłę szukać jakiś minusów, powiedziałbym że praca w sposób (niemal) ostentacyjny pomija Wittgensteina, a sam autor pozwala sobie nawet na uwagę o nim jako o ,,przereklamowanym''. Oczywiście, Urbaniak wprost twierdzi że przedstawione treści są dobrane czysto subiektywnie i ma on pełne prawo prywatnie nie przepadać za Wittgensteinem, niemniej moim zdaniem dość krzywdzące dla przekazu jest ignorowanie wpływu tego autora na całą filozofie analityczną. Drugą uwagą jest część historyczna, głównie u Fregego i Russella, o ile nie miałem większych problemów ze zrozumieniem wszystkiego co autor próbuje przekazać, o tyle uważam że ktoś kto nie jest ,,zaprzyjaźniony'' z logiką może mieć problem z kilkoma fragmentami. Moim zdaniem treści logiczne można było przedstawić w sposób bardziej przestępny, jednak nie przeszkadzało mi to w niczym. Tak samo większości czytelników którym nieobcy jest chociażby zapis logiczny nie powinno to przeszkadzać.

Podsumowując; uważam że książka daje bardzo przejrzysty i dogłębny obraz podstaw filozofii analitycznej. Stanowi najlepszy dostępny po polsku tekst wprowadzający do tej tematyki. Bardzo polecam, szczególnie studentom pierwszych lat filozofii.

Z dwóch książek na polskim rynku, które pretendują do miana wprowadzeń do filozofii analitycznej, ta jest zdecydowanie lepsza (drugim jest książka Szubki). A co więcej, jest darmowa i dostępna do pobrania u oficjalnego wydawcy! (Academicon)

Przede wszystkim wprowadza ona w główne tematy i problemy jakie poruszane są w omawianym nurcie, choć autor robi to w sposób...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    10
  • Filozofia
    3
  • 2019
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2018
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2.3. Opracowania z filozofii
    1
  • Zainteresowany
    1
  • Zdobyć pilnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lekko nieodpowiedzialne i stronnicze wprowadzenie do filozofii analitycznej


Podobne książki

Przeczytaj także