Kolor zbrodni

Okładka książki Kolor zbrodni
Richard Price Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Freedomland
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2006-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-09-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
837469274X
Tłumacz:
Alina Siewior-Kuś
Tagi:
porwanie
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
247
213

Na półkach: ,

Książkę Richarda Price'a można czytać dwutorowo - jako kryminalną opowieść oraz jako dramat społeczny na temat rasizmu. Jeśli chodzi o część kryminalną, w zasadzie trudno coś autorowi zarzucić. Intryga jest, wyraziste postacie są, suspens jest, budowanie napięcia - także. Co do części opisującej społeczeństwo amerykańskie - cóż, to nie jest chyba po prostu moja bajka. Po pierwsze, dość łatwo wyczuć, że autor stoi po jednej ze stron. Może nie cały, może tylko jedną stopą - ale stoi. Lorenzo, reprezentant czarnej części, to bohater typu człowiek bez skazy. Nie da się tego powiedzieć o wykorzystującej ludzi, interesownej Jesse Haus.

******SPOJLER!************
Millrose pokazany jest jaki ofiara zamieszek, wręcz ofiara Brendy Martin, ale przecież to on sam zaatakował policjantów! Robienie z niego ofiary jest naprawdę niezrozumiałe z mojej perspektywy. W ogóle zresztą założenie, ze Brenda dopuściła się jakiegoś aktu rasizmu jest dla mnie przesadyzmem. Oszustwo nie jest rasizmem, tylko oszustwem.
******KONIEC SPOJLERA ************

Trzeba jednak oddać sprawiedliwość Price'owi - nie wyidealizował do końca społeczności Murzyńskiej ani nie oczernił białych. Mieszkańcy Dempsy są agresywni, czepialscy, wszędzie widzą rasizm. Ludzie z Gannon nie są rasistami i redneckami, jak to bywa w amerykańskich filmach.

Podczas czytania najbardziej udręczył mnie język, którym mówią postacie. Co chwila słychać "Yo, czarnuchu!" i w zasadzie nie wiem, czy czytam książkę, czy słucham jakiegoś gangsta rapu. Wiem, że to jak czepiać się, że w książce o wojsku są nazwy uzbrojenia.

Na podstawie "Koloru zbrodni" nakręcono film - w zasadzie mnie to nie dziwi, bo książka Price'a jest gotowym scenariuszem. Autor jest zresztą wziętym scenarzystą, i to widać. Sfera fabularna została dopracowana do perfekcji, Price sprawia jednak wrażenie, że nie do końca wie jeszcze jak posługiwać się językiem pisanym. Czasami potrafi bawić się słowem, używać zaskakująco udanych metafor - innym razem znowu gdzieś się spieszy, biegnie, tworzy swoisty zarys, mocno powierzchowny i byle jaki. Najbardziej widać to w dialogach, które są po prostu suche - jak w dramacie, nie w prozie. Nie lubię tego w książkach. Dla mnie jest to pewnego rodzaju dowód braku doświadczenia pisarskiego.

Uważam, że "Kolor zbrodni" nie jest książką dla polskiego odbiorcy, ponieważ nie są to rzeczy, z którymi mamy kontakt i które rozumiemy. Być może Amerykanie patrzą na to inaczej - dla mnie to wszystko da się streścić w słowach Horacego: góry zlegną w połogu, urodzi się śmieszna mysz.

Książkę Richarda Price'a można czytać dwutorowo - jako kryminalną opowieść oraz jako dramat społeczny na temat rasizmu. Jeśli chodzi o część kryminalną, w zasadzie trudno coś autorowi zarzucić. Intryga jest, wyraziste postacie są, suspens jest, budowanie napięcia - także. Co do części opisującej społeczeństwo amerykańskie - cóż, to nie jest chyba po prostu moja bajka. Po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    59
  • Chcę przeczytać
    49
  • Posiadam
    18
  • Z biblioteki
    3
  • Thriller/sensacja/kryminał
    2
  • Ulubione
    2
  • ✔ 2013 . . . [32]
    1
  • 2020
    1
  • Ekranizacje i adaptacje
    1
  • ▪ Horror, kryminał, thriller, sensacja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kolor zbrodni


Podobne książki

Przeczytaj także