Elfy. Brytyjskie gobliny, walijski folklor, elfia mitologia, legendy i tradycje

Okładka książki Elfy. Brytyjskie gobliny, walijski folklor, elfia mitologia, legendy i tradycje
Wirt Sikes Wydawnictwo: Armoryka Seria: Biblioteka Celtycka językoznawstwo, nauka o literaturze
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Biblioteka Celtycka
Wydawnictwo:
Armoryka
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362173327
Tagi:
elfy legendy walijskie mitologia celtycka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Zacząć trzeba małego ostrzeżenia: owszem, to jest książka popularnonaukowa, ale z XVIII wieku, także jej wartość poznawcza nie dotyczy naukowego opracowania ludowej demonologii ani analizy mitów z perspektywy etnograficznej. Jej głównym atutem jest raczej zniewalający urok starej, tracącej myszką "naukowości", subtelny czar postawy dawnego badacza-amatora.
Sikes stara się oczywiście zachować naukową rzetelność, to znaczy spisuje i kataloguje zasłyszane opowieści, przekazane mu przez ludzi, którzy na własne oczy widzieli gobliny i elfy, którzy tańczyli w ich kręgach, odwiedzali tajemniczy ludek w ich siedzibach albo przez jakiś czas dzielili swoje obejście z magicznym rezydentem. Naukowo wyjaśnia różnicę między elfami i goblinami oraz podaje, jakie są sposoby na ochronienie się przed psotną istotką albo zapewnienie sobie życzliwości tej przychylnie nastawionej; dokładnie informuje, czego elfy nie tolerują w żadnym wypadku i co może sprawić im przyjemność. Jednym słowem - kto jedzie do Walii, niech czyta Sikesa.

Dla mnie była to książeczka urocza, przede wszystkim z powodu kontrastu między absolutnie poważnym ujęciem tematu i samą jego, powiedzmy sobie, utrudnioną weryfikacją. Autor zdaje się o tym wiedzieć i z przymrużeniem oka traktować i sam przedmiot badań, i swoją do niego słabość. Jak pisze we wstępie, jeszcze siedemdziesiąt lat wcześniej mieszkańcy jednej wsi sceptycznie odnosili się do istnienia elfów, ale byli przy tym święcie pewni, że mieszkańcy wsi sąsiedniej głęboko wierzą w obecność goblinów, które pojawiają się w tamtejszych lasach, co jest faktem nie do podważenia. Oczywiście, oświecony wiek XVIII raz na zawsze rozprawił się w wierzeniami w elfy i inne magiczne stworzenia, ale też trzeba przyznać, że nauka okazuje się bezradna wobec pewnych zjawisk...
Zatem, drogi czytelniku - oczywiście, że wszyscy wiemy, że elfy i gobliny nie istnieją i nie ma co do tego wątpliwości. Ale gdybyś usłyszał w lesie czarowną muzykę dzwonków i fletów, gdyby elfy zaprosiły cię do swojego kręgu - po lekturze opracowania Skiesa będziesz wiedział, co robić.

Zacząć trzeba małego ostrzeżenia: owszem, to jest książka popularnonaukowa, ale z XVIII wieku, także jej wartość poznawcza nie dotyczy naukowego opracowania ludowej demonologii ani analizy mitów z perspektywy etnograficznej. Jej głównym atutem jest raczej zniewalający urok starej, tracącej myszką "naukowości", subtelny czar postawy dawnego badacza-amatora.
Sikes stara się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    217
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    13
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    3
  • Mitologia
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Eseje, nauka o słowie itp.
    1
  • 🌛 Wierzenia, legendy, podania, baśnie
    1
  • Mitlogia, magia, baśnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Elfy. Brytyjskie gobliny, walijski folklor, elfia mitologia, legendy i tradycje


Podobne książki

Przeczytaj także