Dzieje Indii

Okładka książki Dzieje Indii
Kavalam Madhara Pannikar Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
259 str. 4 godz. 19 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
A Survey of Indian History
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1967-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1967-01-01
Liczba stron:
259
Czas czytania
4 godz. 19 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Klemens Kęplicz
Tagi:
Indie Azja Południowa Historia Indii Historia Azji Kultura indyjska Cywilizacja indyjska Dzieje Indii subkontynent indyjski indologia
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: , ,

kopia ilustrowanej opinii z nietylkoindie.pl


"Dzieje Indii" Panikkara latami przestały nieruszone w mojej indyjskiej bibliotece. Wciąż wybierałam inne wersje historii: Kieniewicza, Keaya, Dasa, Wolperta, Bashama, Hansena, Iwanka i Burakowskiego i innych.
Wreszcie szkoda mi się zrobiło tej książki stojącej tak już latami w zapomnieniu. A i siebie, ze jej jeszcze nie znam. Zaczęłam czytać. Z ciekawością.
Panikkar pięć tysięcy historii Indii przedstawił w 23 rozdziałach, w których najbardziej uderzają momenty podboju w tym muzułmańskiego, a w ostatnich dwóch wiekach brytyjskiego, czas wielkich dynastii Maurjow, Guptów, Harszy, Wielkich Mogołów, pojawienie się buddyzmu i dżinizmu i ich wpływ na reformowanie się hinduizmu i oddzielne potraktowanie Południa Indii. Opowieść podsumowano chronologiczną syntezą dziejów, dopełniono skorowidzem biograficznym. I zestawieniem nazw geograficznych.
Oto tytuły 23 rozdziałów
- Narodziny Indii
- Podbój Indii
- okres imperiów
- Życie w epoce Maurjów
- Okres imperiów
- Rządy Guptów
- Indie południowe
- Wielkie Indie
- Okres cesarstwa Harszy
- Indie południowe (ciąg dalszy)
- Reformacja hinduizmu
- Indie w przeddzień spotkania ze światem muzułmańskim
- Islam a Indie
- Indie południowe a Islam
- Religia średniowieczna
- Ku monarchii ogólnonarodowej
- Indie za czasów Wielkich Mogołów
- Potęgi morskie wkraczają do Indii
- Rozpad państwa ogólnonarodowego
- Bój o imperium
- Wielka odnowa
- Integracja islamska
- Indie a świat

Minęło już trochę czasu zanim skończyłam czytać tę książkę. Zazwyczaj czytam z ołówkiem, czasem z zakreślaczem. Wydzielając z książki to, co chciałabym zapamiętać, co uznaję za godne uwagi. Za dużo tego; trudno wybrać do tej notatki.

Panikkar to dyplomata rodem z Kerali, jego ojczystym językiem jest malajalam. studiował w tamilskim Ćennaju, a więc to człowiek Południa Indii, na które w mniejszym stopniu wpłynął islam, dumnego z drawidyjskich odmiennych od sankryckich północnoindyjskich korzeni. Odegrał znaczącą rolę w przyłączeniu do Indii - po uzyskaniu niepodległości przez nie w 1947 - 600 księstw zajmujących 48% obszaru Indii. Pannikar patrzy na historię świata z punktu widzenia, któremu obce jest europejskie utożsamianie historii świata z historią Europy, szczególnie Zachodniej. W jego oczach I Wojna Światowa, nie była światowa, była z punktu widzenia Azjatów jedynie rozgrywką w łonie narodów europejskich.
Siedzę z głową odurzoną grypą, więc na chybił trafił, jak się otworzy wybiorę puzzle z "Dziejów Indii" Panikkara:
- aryjskie wzburzenie zakazujące w "Rygwedzie" wprowadzania kultu fallusa do ofiar (mimo to drawidyjska z pochodzenia cześć dla lingamu symbolizującego boga Śiwę znalazła miejsce w hinduizmie)
- krytyka północnoindyjkich najeźdźców Ariów za wprowadzenie systemu kastowego, rasistowskiego podziału, także ze względu na kolor skóry
- wieści o tym, że w królestwie Asioki szkolono na konfidentów zgodnie ze słowami starożytnych nauk z "Arthasiastra" ludzi z 5 kategorii "próżniaków, którzy wywołują wrażenie niepoważnych ludzi; astrologów, wróżbitów i innych, którym ludzie się zwierzają; ascetów, mających dostęp do wszystkich warstw społecznych; osoby bezpośrednio powiązane z dwoma głównymi zawodami: rolnictwem i handlem"
- obraz wydobytego w wykopaliskach z I w. p.n.e. torsu kobiety w sari udrapowanym tak, jak je Induski noszą do dziś.
- VII-wieczna relacja chińskiego pielgrzyma Siung-canga z Indii, a w niej budzący jego zdumienie obraz "joginów opierających się jedną nogą na słupie podtrzymywanym jedna ręką, z ciałem wiszącym w powietrzu, ale przez cały dzień wiodących oczyma za obiegiem słońca - widok po dziś dzień nawet spotykany"
- koncepcja awatarów boga głoszona już w "Gicie": "Kiedy religia chyli się ku upadkowi i należy zniszczyć złoczyńców, ja narodzę się w różnych okresach"
- wpływ islamu na hinduizm, na rozwój idei bhakti, doświadczania boga w miłości i na wzmocnienie monoteizmu
- słowa Kabira sprzed 500 lat głoszącego miłość do Boga czczonego pod różnymi imionami: "On jest jeden tylko. Nie ma drugiego, Ram, Khuda, Śakti, Śiwa są jednym. Jedna jest ich nazwa, wierzę w to mocno".
- przedstawienie dziesięciu guru sikhizmu (liczącej sobie 500 lat syntezy islamu i hinduizmu), a w ich historii momentu, gdy dziesiątego guru sikhów Gowinda zmuszono do patrzenia, jak żywcem zamurowywano jego dwóch synów.
- czas, w którym mogło się jeszcze okazać, że Indiami zawładną na 180 lat nie Brytyjczycy, jak to się stało, ale Francuzi.
- słowa Syeda Ahmeda na przełomie XIX i XX wieku : "hindusi i muzułmanie są dwojgiem oczu Indii"( 227)
- ostatnie 600 lat obcych rządów - 300 lat muzułmanie, 150 lat Wielcy Mogołowie (też muzułmanie), 180 lat Brytyjczycy.
Dalej Indie zastąpi miód, z cytryną i imbirem. Warto poszukać reszty w książce.

kopia ilustrowanej opinii z nietylkoindie.pl


"Dzieje Indii" Panikkara latami przestały nieruszone w mojej indyjskiej bibliotece. Wciąż wybierałam inne wersje historii: Kieniewicza, Keaya, Dasa, Wolperta, Bashama, Hansena, Iwanka i Burakowskiego i innych.
Wreszcie szkoda mi się zrobiło tej książki stojącej tak już latami w zapomnieniu. A i siebie, ze jej jeszcze nie znam....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Indie
    2
  • Historia
    1
  • History
    1
  • Azja Południowo-Wschodnia) (Indie, Indonezja, Chiny)
    1
  • Nauki społeczne - historia
    1
  • ! BŚ
    1
  • 2009 Nabytki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Indii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne