Dostojewski na Manhattanie

Okładka książki Dostojewski na Manhattanie
Andre Glucksmann Wydawnictwo: Sic! filozofia, etyka
254 str. 4 godz. 14 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Dostoïevski à Manhattan
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
254
Czas czytania
4 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
8388807250
Tłumacz:
Maryna Ochab
Tagi:
nihilizm Dostojewski
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
42
42

Na półkach: , , , , , ,

Pierwsze polskie wydanie eseju, który zainspirowany został atakami terrorystycznymi na World Trade Center 11 dnia września 2001 roku.
Wydarzenie to wznosi pisarz do rangi wielkiego symbolu, w którym wszelkie podziały, zmagania, dyferencjacje, rywalizacja nabierają monumentalnego i profundalnego znaczenia. Dnia 11 września nastąpił impakt dwóch wielkich obozów cywilizacyjnych, ukonstytuowanych na antynomicznych, głęboko zinternalizowanych systemach aksjonormatywnych i antytetycznych stylach życia. Z jednej strony widzieliśmy Zachód, zgnuśniały w bogactwie i liberaliźmie, z drugiej zaś radykalny Islamizm, wyabstrahowany od wartości oraz przesłanek religijnych, stanowiący agresywną ideologię, która nieuchronnie dąży do konfrontacji, przede wszystkim z Ameryką, jako kolebką rozpusty oraz kulturowej arogancji. W starciu owych spolaryzowanych kręgów cywilizacyjnych, w gruzach i pyle po wieżach World Trade Center dyspersji uległ mit "końca historii", którego orędownikiem był Francis Fukuyama. Ginące w pomroce dziejów podziały uwypuklone zostały w przerażająco brutalnym akcie terroryzmu, emergencyjny "nowy świat", gorąco antycypowany przez uczonych zginął w ciągu paru godzin, a jego pogorzeliska stanowią dziś pola nowych wojen.
Kluczowe pojęcie w pracy Glucksmann'a stanowi nihilizm, który neguje, jego zdaniem, fundamentalny ład normatywny, nie proponując niczego w jego miejsce. Uniestwienie starego porządku wymaga destrukcji wszystkich jego zasadnicznych instytucji oraz organizacji.
Swoje tezy podpiera Glucksmann argumentami literackimi, zasięgnąwszy przykładów z Dostojewskiego i Flauberta. Inkluzja krytyki dzieł tychże pisarzy legitymizuje cokolwiek lakoniczne wywody narratora, przy czym rodzi także nową perspektywę interpretacyjną tych literatów, odnosząc ich utwory do aktualnych i fundamentalnych wydarzeń naszych czasów.
Książka zapisana została interesującą i poruszającą manierą refleksyjną, która wszelako nie jest wolna od subiektywizmu oraz powierzchownych konstatacji. Nie mniej pisarz podsuwa nam zachętę do deliberacji nad sensem i kierunkiem współczesnych wydarzeń, a takze konstruuje trudną, lecz specyficznie ludzką wizję świata.

Pierwsze polskie wydanie eseju, który zainspirowany został atakami terrorystycznymi na World Trade Center 11 dnia września 2001 roku.
Wydarzenie to wznosi pisarz do rangi wielkiego symbolu, w którym wszelkie podziały, zmagania, dyferencjacje, rywalizacja nabierają monumentalnego i profundalnego znaczenia. Dnia 11 września nastąpił impakt dwóch wielkich obozów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    2
  • Polityka
    1
  • Esej
    1
  • Eseje, publicystyka, reportaże, literatura faktu
    1
  • Stany Zjednoczone
    1
  • Ulubione
    1
  • ZAKUPY
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dostojewski na Manhattanie


Podobne książki

Przeczytaj także