André Glucksmann (ur. jako Joseph André Glucksmann) - francuski pisarz pochodzenia żydowskiego. Przyszedł na świat na przedmieściach Paryża. Absolwent École normale supérieure w St.-Cloud. Jego pierwszą książkę, "Le Discours de la Guerre", wydano, gdy miał 31 lat. W swoich dziełach zmagał się z najbardziej palącymi problemami XX w., a więc m.in. totalitaryzmem, nazizmem, komunizmem czy przejawami rasizmu. Był gorącym zwolennikiem przyznania Czeczenii niepodległości. Wraz z Václavem Havlem, Desmondem Tutu oraz chińskim dysydentem, Wei'em Jingshengiem, napisał list otwarty w sprawie respektowania podstawowych prawa człowieka po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Laureat Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II (2009). Wybrane publikacje książkowe: "Le Discours de la Guerre" (1968),"Dostoïevski à Manhattan" (2002, polskie wydanie: "Dostojewski na Manhattanie", Wydawnictwo Sic!, 2003),"Le Discours de la haine" (2004, polskie wydanie: "Rozprawa o nienawiści", Czytelnik, 2008),"Voltaire Contre-Attaque" (2014).
Żona: Françoise (do 10.11.2015, jego śmierć),syn Raphaël (ur. 15.10.1979).
Pytania kieruję w przyszłość, a nie w przeszłość. Zamiast pytać, dlaczego doszliśmy do tego, co mamy, stara się szukać wyjścia z sytuacji. Z...
Pytania kieruję w przyszłość, a nie w przeszłość. Zamiast pytać, dlaczego doszliśmy do tego, co mamy, stara się szukać wyjścia z sytuacji. Zamiast obsesyjnie krążyć wokół mitycznej przeszłości, usiłuje antycypować przyszłość i odczytywać konflikt w perspektywie hipotetycznie istniejącego rozwiązania.
Pierwsze polskie wydanie eseju, który zainspirowany został atakami terrorystycznymi na World Trade Center 11 dnia września 2001 roku.
Wydarzenie to wznosi pisarz do rangi wielkiego symbolu, w którym wszelkie podziały, zmagania, dyferencjacje, rywalizacja nabierają monumentalnego i profundalnego znaczenia. Dnia 11 września nastąpił impakt dwóch wielkich obozów cywilizacyjnych, ukonstytuowanych na antynomicznych, głęboko zinternalizowanych systemach aksjonormatywnych i antytetycznych stylach życia. Z jednej strony widzieliśmy Zachód, zgnuśniały w bogactwie i liberaliźmie, z drugiej zaś radykalny Islamizm, wyabstrahowany od wartości oraz przesłanek religijnych, stanowiący agresywną ideologię, która nieuchronnie dąży do konfrontacji, przede wszystkim z Ameryką, jako kolebką rozpusty oraz kulturowej arogancji. W starciu owych spolaryzowanych kręgów cywilizacyjnych, w gruzach i pyle po wieżach World Trade Center dyspersji uległ mit "końca historii", którego orędownikiem był Francis Fukuyama. Ginące w pomroce dziejów podziały uwypuklone zostały w przerażająco brutalnym akcie terroryzmu, emergencyjny "nowy świat", gorąco antycypowany przez uczonych zginął w ciągu paru godzin, a jego pogorzeliska stanowią dziś pola nowych wojen.
Kluczowe pojęcie w pracy Glucksmann'a stanowi nihilizm, który neguje, jego zdaniem, fundamentalny ład normatywny, nie proponując niczego w jego miejsce. Uniestwienie starego porządku wymaga destrukcji wszystkich jego zasadnicznych instytucji oraz organizacji.
Swoje tezy podpiera Glucksmann argumentami literackimi, zasięgnąwszy przykładów z Dostojewskiego i Flauberta. Inkluzja krytyki dzieł tychże pisarzy legitymizuje cokolwiek lakoniczne wywody narratora, przy czym rodzi także nową perspektywę interpretacyjną tych literatów, odnosząc ich utwory do aktualnych i fundamentalnych wydarzeń naszych czasów.
Książka zapisana została interesującą i poruszającą manierą refleksyjną, która wszelako nie jest wolna od subiektywizmu oraz powierzchownych konstatacji. Nie mniej pisarz podsuwa nam zachętę do deliberacji nad sensem i kierunkiem współczesnych wydarzeń, a takze konstruuje trudną, lecz specyficznie ludzką wizję świata.