Dostojewski. Konflikt i niespełnienie

Okładka książki Dostojewski. Konflikt i niespełnienie
Michał Kruszelnicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar językoznawstwo, nauka o literaturze
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Scholar
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373838895
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
180
65

Na półkach:

Dobra (miejscami nawet bardzo dobra), interesująca książka. Kruszelnicki pokazuje innego Dostojewskiego niż znanego z tradycyjnych, religijnych odczytań. Widzimy człowieka ogarniętego pasją wzięcia udziału w wielkim konflikcie idei (być może nawet rozstrzygnięcia go), świadomego swojej mrocznej strony, pełnego emocji i sprzeczności. Odczytanie autora jest, można by powiedzieć, bardzo egzystencjalne. W książce pojawia się teza że Dostojewski jest niejednorodny: gdy tylko zaczął się poddawać jednej idei, zaraz potem zaczął jej zaprzeczać, co widać przy jego ambiwalentnym stosunku do Chrześcijaństwa. W tym świecie jego wielcy ateiści są równie ważni jak wielcy chrześcijanie. Kruszelnicki nawet przygląda się Dostojewskiemu bardziej pod kątem jego mrocznych, zbuntowanych postaci.

Badacz analizuje jego słynne powieści ("Notatki z podziemia", "Zbrodnia i kara", "Biesy", "Idiota", "Bracia Karamazow"), w osobnych rozdziałach, a także inne jego dzieła (analizowanie tematycznie). Przy interpretacji korzysta on z odczytania Dostojewskiego przez Lwa Szestowa, a później z filozofii Georgesa Bataille'a. Choć to byłyby główne wpływy, Matuszewski przedstawia Dostojewskiego w świetle dotychczasowych odczytań i kontekstów literacko-filozoficznych, by później wejść z nimi w dialog. Mowa jest między innymi o autentyczności, wolności, stworzeniu nowych wartości + o koncepcji nadczłowieka, śmierci, samobójstwie, teodycei, wykluczeniu oraz złu.

Najbardziej zaciekawiły mnie dwa rozdziały. Jeden był poświęcony Myszkinowi z "Idioty" i temu jak jego chrześcijańskie dobroć i współczucie mogły paradoksalnie okazywać się nieludzkie i jak nie był on w stanie zrozumieć ludzi, zwłaszcza w ich upadku. Drugi, mój ulubiony, był poświęcony erotyzmowi, złu, intensywności u Dostojewskiego, odczytanych przez pryzmat filozofii Georgesa Bataille'a. Bataille zajmował się erotyzmem rozumianym na sposób niemal metafizyczny, sacrum, transgresją, złem, niespełnieniem, sięgnięciem niemożliwego. Okazało się że większość z tych tematów występuje w dziele Dostojewskiego, objawiają się one nawet tam ze szczególną intensywnością. Ciekawe było przyjrzenie się mrocznym emocjom panującym w sercu człowieka i tego jak z nimi powiązane jest jego życie. Interesujący był również rozdział poświęcony śmierci i życiu po życiu w wizji Dostojewskiego. Była w nim mowa o wstrząsającym dla pisarza obrazie gnijących zwłok Chrystusa - oraz o tym że pisarz bał się tego co może, lub nie może, być po życiu.

Jestem zadowolony z książki, zmieniła ona moje postrzeganie Dostojewskiego (wcześniej postrzegałem go jako pisarza ostatecznie religijnego, potem jako pisarza również egzystencjalnego). Poza tym Matuszewski naprawdę umiał zaciekawić, jego narrację czytało się z pasją i widać było w nim autentyczne przejęcie sprawami o których pisze.

Dobra (miejscami nawet bardzo dobra), interesująca książka. Kruszelnicki pokazuje innego Dostojewskiego niż znanego z tradycyjnych, religijnych odczytań. Widzimy człowieka ogarniętego pasją wzięcia udziału w wielkim konflikcie idei (być może nawet rozstrzygnięcia go), świadomego swojej mrocznej strony, pełnego emocji i sprzeczności. Odczytanie autora jest, można by...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    3
  • 2020
    1
  • Zrecenzowane w Nowych Książkach
    1
  • 1.Myśl filozoficzna
    1
  • 5.Rosja
    1
  • 1.O literaturze, ciut o sztuce
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dostojewski. Konflikt i niespełnienie


Podobne książki

Przeczytaj także