rozwiń zwiń

Antoni Gaudi (1852-1926): od natury do architektury

Okładka książki Antoni Gaudi (1852-1926): od natury do architektury
Maria Antonietta Crippa Wydawnictwo: Taschen sztuka
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
sztuka
Tytuł oryginału:
Gaudi
Wydawnictwo:
Taschen
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389192615
Tłumacz:
Edyta Tomczyk
Tagi:
architektura hiszpańska Gaudi
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gaudi. Człowiek i jego dzieło Joan Bassegoda i Nonnel, Joan Bergós i Massó, Maria Antonietta Crippa, Marc Llimargas
Ocena 8,0
Gaudi. Człowie... Joan Bassegoda i No...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
694
408

Na półkach: , , ,

Antoni Gaudi to geniusz architektury. Jego projekty określane są jako przełomowe. Patrząc na dzieła, które intrygują i zachwycają, odnosi się wrażenie, iż tworzył je człowiek niepospolity. Takie też są jego projekty - niesamowite, piękne, oryginalne, wielobarwne. Znakiem rozpoznawczym Gaudiego są między innymi wielokolorowe płytki szklane i ceramiczne tworzące mozaiki, zastosowane m.in. w ozdabianiu budynków lub ławek w parku Guell. Cechą charakterystyczną dla mistrza są również fale nawiązujące do wody i bardzo często stosowane motywy roślinne.

Gaudi był nie tylko architektem, ale i inżynierem, który poza nieograniczoną kreatywnością w tworzeniu estetycznej architektury, również brał udział w pracach budowlanych dobierając i testując materiały budulcowe pod względem ich wytrzymałości i efektu wizualnego. Antoni Gaudi był wszechstronny: projektował również elementy kute, jak np. bramy, decydował o wyposażeniu wnętrz, projektował ogrody, przykładał dużą wagę do oświetlenia, jak również badał możliwości jak najskuteczniejszej naturalnej wentylacji. Wiele czasu poświęcał nauce, np. geometrii. W swojej pracowni tworzył modele projektowanych elementów budowli.

Gaudi był Katalończykiem, tworzył głównie w Barcelonie na przełomie XrIX i XX wieku. Okres ten w Europie był czasem, w którym artyści wyłamywali się z zasad, przedstawiali nowe wizje i trendy w różnych dziedzinach sztuki, jak np. pełna symboliki i barw - tak jak u Gaudiego - secesja wiedeńska lub Art Nouveau w Paryżu.

Mnie osobiście najbardziej podobają się projekty takie jak Casa Batllo z balkonami w kształcie masek i skrzącą się w odcieniach zieleni i błękitu ścianą, Casa Mila z falistą, „plastyczną” elewacją, brama ze smokiem przy Finca Guell, dach budynku stróżówki w Parku Guell. Na okładce widnieje właśnie jego element.

Niedokończona dotychczas Sagrada Familia to również w wielkiej mierze dzieło Gaudiego. Przyjmując posadę głównego architekta i dyrektora prac budowlanych w 1883 roku, czyli rok po rozpoczęciu prac, zmodyfikował projekt swego poprzednika i do końca życia zajmował się tą świątynią (przez 43 lata), zostawiając dla swych następców wytyczne. Z jego założenia budowa powinna trwać przez około dwieście lat.

Książka „Antoni Gaudi (1852-1926): od natury do architektury” przedstawia z osobna 16 jego dzieł, jednocześnie opisując prace, jakie musiały być w danym przypadku wykonywane, zwraca uwagę na szczegóły, zastosowane materiały, inspiracje. Pozycja zawiera również życiorys artysty. Autorka Maria Antonietta Crippa jednak nie pokazuje Gaudiego jako człowieka z krwi i kości, a jedynie jako artystę. Piękne zdjęcia na kredowym papierze dopełniają efektu obrazując treść; przyjemnością jest ich oglądanie.

Czytając o artyście i jego dziełach oraz patrząc na fotografie, na usta ciśnie się wciąż jedno słowo: „Nie-sa-mo-wite!”. Arcydzieła. Książka ta wzmacnia pragnienie odwiedzenia Barcelony. Śmiało może stanowić przewodnik po zwiedzanych obiektach autorstwa Gaudiego.

Antoni Gaudi to geniusz architektury. Jego projekty określane są jako przełomowe. Patrząc na dzieła, które intrygują i zachwycają, odnosi się wrażenie, iż tworzył je człowiek niepospolity. Takie też są jego projekty - niesamowite, piękne, oryginalne, wielobarwne. Znakiem rozpoznawczym Gaudiego są między innymi wielokolorowe płytki szklane i ceramiczne tworzące mozaiki,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    5
  • Malarstwo/Architektura
    1
  • 2013
    1
  • Sztuka - Gaudi
    1
  • Mój księgozbiór
    1
  • Sztuka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Antoni Gaudi (1852-1926): od natury do architektury


Podobne książki

Przeczytaj także