Iza Buntowniczka

Okładka książki Iza Buntowniczka Marta Fox
Okładka książki Iza Buntowniczka
Marta Fox Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Iza (tom 2) Seria: Iza Anoreczka literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Iza (tom 2)
Iza Anoreczka
Akapit Press
2011-04-15
2011-04-15
szkoła przyjaciele

Na półkach: , , , , , ,

Gdy zaczynałam czytać zastanawiałam się, co znajdę? Jak to się będzie miało do tego, co czytywałam mając 16 lat? Ze zdziwieniem, z pewnym rozrzewnieniem odnalazłam siebie - zbuntowaną, rozdartą, samotną, zakochaną - za wszelką cenę szukającą oparcia w świecie i nie znajdująca go. Bo reguły świata dorosłych mają się nijak do tego, co dzieje się w środku dorastającego młodego człowieka.
Piszę o tym nie bez powodu. "Iza Buntowniczka" to książka dla młodzieży, być może bardziej dla dziewczyn niż dla chłopców, ale poleciłabym ją, nam, dorosłym - mamom, tatom, którzy mamy wobec naszych dzieci oczekiwania, mamy o nich wyobrażenia, lecz w dużej mierze może być tak, że nawet ich nie znamy.
"Iza Buntowniczka" jest pisana przez tytułową Izę. Jest to siedemnastoletnia dziewczyna, która czuje, że zaczyna się gubić w swoim świecie. Jej mama dąży wszystkimi celami do tego by dziewczyna została modelką. Iza mieszka na zmianę u mamy i taty - co tydzień gdzie indziej. W szkole zaczyna mieć przyjaciół i to dzięki tajemniczemu Borysowi. Na dodatek zaczyna się źle czuć, co w ogóle nie martwi jej mamy, która tylko marzy by córka osiągnęła to czego ona nie dała rady.
Książka jest pisana prostym językiem. Tematy, które są w niej poruszane są trudne: brak akceptacji, chore dążenia matki i brak stałego miejsca zamieszkania. To wszystko na raz spadło na biedną Izę i nic dziwnego, że dziewczyna żyła w ciągłym stresie. Irytowała mnie matka Izy. Nic się nie liczyło tylko zwycięstwo w konkursie. A gdzie potrzeby Izy, a gdzie dbanie o dobro córki? Jak własna matka może doprowadzić córkę do anemii?
Polecam.

Polecam. Lekka, a zarazem interesująca książka.

Polecam. Lekka, a zarazem interesująca książka.

"Iza Buntowniczka", to kolejna książka Marty Fox. Nie pierwsza, którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia tejże autorki.

Iza to 18-letnia dziewczyna, która interesuje się biologią i z nią chce wiązać swoją przyszłość. Niestety jej matka ma inne plany co do córki. Chce, żeby ta została modelką. To jest jej marzenie i próbując je spełnić krzywdzi Izę. Nastolatka popada w anemię i trafia do szpitala. Wtedy zaczyna się nią opiekować ojciec ze swoją żoną Elizą.
Matka Izy poczuła jaki błąd popełniła i chce naprawić relacje z córką, niestety bezskutecznie. Iza porzuca pracę modelki.

Wszystkie "przygody" dzieją się z Borysem z boku. To chłopak, który zakochał się w Izie w wzajemnością.

Książka bardzo, bardzo mi się podobała. Tak jak wszystkie książki pani Marty opowiada o problemach nastolatek. Ta autorka jest jedną z moich ulubionych. Wyróżnia się od innych tym, że pisze szczerze i nie boi się pisać o sprawach intymnych.

"Iza Buntowniczka" opowiada głównie o walce Izy z matką. Dziewczyna w końcu ma zamiar się jej zbuntować. Chce żyć jak normalna licealistka, a nie jak modelka.
Czy mama to zrozumie?

Cóż... Książka jest ciekawa, porusza dość ciekawy temat, fabuła też nie jest nudna. Jednak... czegoś w tej lekturze brakuje.
Zwykła, lekka młodzieżówka.

Czy mama to zrozumie?

Zwykła, lekka młodzieżówka.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam : )

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam : )

To druga część o Izie Anoreczce, którą polubiłam w pierwszej książce. Już wtedy powoli zaczynała się buntować, ale dopiero teraz zdecydowanie uświadomiła sobie, czego chce, a raczej czego nie chce, jak sama mówiła.

Język powieści jest lekki, czyta się dobrze i bardzo szybko, co ułatwia niewielka ilość stron. Uważam, że dużym plusem są notatki dziewczyny o zwierzętach, choć w tej części stały się dużo mniej naukowe, a bardziej "izowe". Nie sądzę, aby to w jakikolwiek sposób zmieniło treść lektury. Podobały mi się postacie, szczególnie Iza. To chyba moja ulubiona bohaterka książek Marty Fox.
Wady? Nie dopatrzyłam się.

Książka porusza dosyć poważne tematy, a przy tym nie traci swojej lekkości. Polecam wielbicielom Marty Fox, krótkich książek i złożonych bohaterów.

Szczerze? Trochę nudna i monotonna. O samotności i modelingu. Nie sięgnęłabym drugi raz po tą książkę. Radzę poczytać inne książki, niż tracić na taką. Mimo tego ma ocenę na "słaba", przez to, że też czuję/czułam się samotna tak jak ona.

Podobała mi się fajnie się ją czytało, nie mogłam się doczekać kiedy ją przeczytam.

Ciekawa historia osiemnastoletniej dziewczyny, która rezygnuje z kariery modelki. Postanawia sama decydować o sobie i dążyć za swoimi pragnieniami. Kariera modelki była niespełnionym wyzwaniem młodości matki, która podsyca w głównej bohaterce ambicje. Dziewczyna w porę zaczyna rozumieć, że to nie jej życie i postanawia się zbuntować.

• 2011
  • Młodzieżowe