Historia wychowania w starożytności

Okładka książki Historia wychowania w starożytności
Henri-Irénée Marrou Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
657 str. 10 godz. 57 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Histoire de l'éducation dans l'Antiquité
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1969-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1969-01-01
Liczba stron:
657
Czas czytania
10 godz. 57 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Stanisław Łoś
Tagi:
starożytność metody historia wychowania
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Historia Kościoła. Tom I. Od początków do roku 600 Jean Daniélou, Henri-Irénée Marrou
Ocena 7,2
Historia Kości... Jean Daniélou, Henr...
Okładka książki Historia Kościoła. 1, Od początków do roku 600 Jean Daniélou, Henri-Irénée Marrou
Ocena 0,0
Historia Kości... Jean Daniélou, Henr...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
703
693

Na półkach: , , , , , ,

Zima. Blady świt. Panuje półmrok, bo pada gęsty, sypki jak mąka śnieg. Dzieci wychodzą na ulice miasta, aby karnie podążać na zajęcia szkolne.

Opisana scena mogłaby być obrazem z dzisiejszego dnia codziennego. A jednak pojawiła się w komedii „Chmury” Arystofanesa. Prapremiera sztuki miała miejsce w roku 423 p.n.e. Grecki artysta pisał o Atenach i o systemie, który wydaje nam się stosunkowo nowym nabytkiem europejskiej kultury – nauczaniu powszechnym. Przy tym nie gra to większej roli, że osoby towarzyszące greckim dzieciom w drodze do szkoły (pajdagogowie), to wyposażeni w pochodnie lub latarnie niewolnicy. Decydującym faktem było natomiast, że po powrocie do domu owi „pedagodzy” byli odpowiedzialni za odrobienie zadań domowych i przeprowadzenie korepetycji.

Profesor Marrou „uprowadza” czytelnika w świat antycznej edukacji i czyni to, jako doświadczony retoryk, ze swadą i werwą. Jego „Historia wychowania...” to przepiękna książka. Aż żal, że nie można posłuchać wykładu tego uczonego Francuza!

Zima. Blady świt. Panuje półmrok, bo pada gęsty, sypki jak mąka śnieg. Dzieci wychodzą na ulice miasta, aby karnie podążać na zajęcia szkolne.

Opisana scena mogłaby być obrazem z dzisiejszego dnia codziennego. A jednak pojawiła się w komedii „Chmury” Arystofanesa. Prapremiera sztuki miała miejsce w roku 423 p.n.e. Grecki artysta pisał o Atenach i o systemie, który wydaje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna bardzo ważna książka, z której lekturą zwlekałem z nieznanych bliżej przyczyn. Marrou bardzo kompetentnie omawia w niej wychowanie starożytne począwszy od czasów archaicznych, przez klasyczne systemy pedagogiczne Platona i Izokratesa oraz wykształcenie się paidei hellenistycznej i jej rozpowszechnienie w świecie śródziemnomorskim, aż po powstanie nowego, średniowiecznego szkolnictwa w VI-VII wieku. Praca obejmuje więc bardzo szeroki zakres chronologiczny i geograficzny. Autor omawia wychowanie starożytne ze wszystkimi jego cechami, a więc klasycznym greckim zamiłowaniem do rozwoju fizycznego, czy późniejszą tendencją do retoryzacji wszystkich możliwych dziedzin nauczania.

"Historię wychowania w starożytności" dobrze uzupełnić - w części greckiej oczywiście - monumentalną "Paideią" W. Jaegera, której autor bardziej niż Marrou skupił się na teorii niż na praktyce. Dla końca epoki starożytnej z kolei świetnym opracowaniem tematu jest "Edukacja i kultura w Europie Zachodniej VI–VIII w." P. Riché: tam znajduje się bardzo szczegółowe omówienie wczesnośredniowiecznej transformacji antycznego systemu edukacji w system nowy oparty o klasztory. Książkę Marrou bardzo dobrze się czyta, w wielu miejscach widać jednak, jak wielki wpływ miały na nią wydarzenia II wojny światowej, w której cieniu powstawała.

Tomasz Babnis

Kolejna bardzo ważna książka, z której lekturą zwlekałem z nieznanych bliżej przyczyn. Marrou bardzo kompetentnie omawia w niej wychowanie starożytne począwszy od czasów archaicznych, przez klasyczne systemy pedagogiczne Platona i Izokratesa oraz wykształcenie się paidei hellenistycznej i jej rozpowszechnienie w świecie śródziemnomorskim, aż po powstanie nowego,...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia wychowania w starożytności


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd