Historia wychowania w starożytności

Okładka książki Historia wychowania w starożytności
Henri-Irénée Marrou Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Histoire de l'éducation dans l'Antiquité
Państwowy Instytut Wydawniczy
1969-01-01
1969-01-01
Stanisław Łoś
starożytność metody historia wychowania

Okładka książki Historia Kościoła. Tom I. Od początków do roku 600 Jean Daniélou, Henri-Irénée Marrou
Ocena 7,2
Historia Kości... Jean Daniélou, Henr...
Okładka książki Historia Kościoła. 1, Od początków do roku 600 Jean Daniélou, Henri-Irénée Marrou
Ocena 0,0
Historia Kości... Jean Daniélou, Henr...

Na półkach: , , , , , ,

Zima. Blady świt. Panuje półmrok, bo pada gęsty, sypki jak mąka śnieg. Dzieci wychodzą na ulice miasta, aby karnie podążać na zajęcia szkolne.

Opisana scena mogłaby być obrazem z dzisiejszego dnia codziennego. A jednak pojawiła się w komedii „Chmury” Arystofanesa. Prapremiera sztuki miała miejsce w roku 423 p.n.e. Grecki artysta pisał o Atenach i o systemie, który wydaje nam się stosunkowo nowym nabytkiem europejskiej kultury – nauczaniu powszechnym. Przy tym nie gra to większej roli, że osoby towarzyszące greckim dzieciom w drodze do szkoły (pajdagogowie), to wyposażeni w pochodnie lub latarnie niewolnicy. Decydującym faktem było natomiast, że po powrocie do domu owi „pedagodzy” byli odpowiedzialni za odrobienie zadań domowych i przeprowadzenie korepetycji.

Profesor Marrou „uprowadza” czytelnika w świat antycznej edukacji i czyni to, jako doświadczony retoryk, ze swadą i werwą. Jego „Historia wychowania...” to przepiękna książka. Aż żal, że nie można posłuchać wykładu tego uczonego Francuza!

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna bardzo ważna książka, z której lekturą zwlekałem z nieznanych bliżej przyczyn. Marrou bardzo kompetentnie omawia w niej wychowanie starożytne począwszy od czasów archaicznych, przez klasyczne systemy pedagogiczne Platona i Izokratesa oraz wykształcenie się paidei hellenistycznej i jej rozpowszechnienie w świecie śródziemnomorskim, aż po powstanie nowego, średniowiecznego szkolnictwa w VI-VII wieku. Praca obejmuje więc bardzo szeroki zakres chronologiczny i geograficzny. Autor omawia wychowanie starożytne ze wszystkimi jego cechami, a więc klasycznym greckim zamiłowaniem do rozwoju fizycznego, czy późniejszą tendencją do retoryzacji wszystkich możliwych dziedzin nauczania.

"Historię wychowania w starożytności" dobrze uzupełnić - w części greckiej oczywiście - monumentalną "Paideią" W. Jaegera, której autor bardziej niż Marrou skupił się na teorii niż na praktyce. Dla końca epoki starożytnej z kolei świetnym opracowaniem tematu jest "Edukacja i kultura w Europie Zachodniej VI–VIII w." P. Riché: tam znajduje się bardzo szczegółowe omówienie wczesnośredniowiecznej transformacji antycznego systemu edukacji w system nowy oparty o klasztory. Książkę Marrou bardzo dobrze się czyta, w wielu miejscach widać jednak, jak wielki wpływ miały na nią wydarzenia II wojny światowej, w której cieniu powstawała.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Historia wychowania w starożytności

Ciekawostki historyczne