Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944

Okładka książki Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944 Rafał Brodacki, Paweł Brudek, Paweł Ukielski, Katarzyna Utracka, Michał Tomasz Wójciuk, Andrzej Zawistowski
Okładka książki Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944
Rafał BrodackiPaweł Brudek Wydawnictwo: W.A.B. historia
historia
W.A.B.
2022-07-13
2022-07-13
historia powstanie warszawskie 1944

Okładka książki Dylematy. Intelektualna historia reform Leszka Balcerowicza Jacek Luszniewicz, Wojciech Morawski, Andrzej Zawistowski
Dylematy. Inte... Jacek Luszniewicz, ...
Okładka książki Nie tylko „Po Prostu”. Prasa w dobie odwilży (1955–1958) Grzegorz Berendt, Marcin Bukała, Maciej Fic, Krzysztof Filip, Jan Galant, Łukasz Garbal, Bogusław Gogol, Filip Gończyński-Jussis, Andrzej W. Kaczorowski, Kamila Kamińska-Chełminiak, Bartłomiej Kapica, Konrad Knoch, Katarzyna Maniewska, Marcin Markiewicz, Tomasz Mielczarek, Michał Przeperski, Paweł Sasanka, Adam Radosław Suławka, Krzysztof Tarka, Michał Wenklar, Jacek Wojsław, Katarzyna Zawadka, Andrzej Zawistowski
Nie tylko „Po ... Grzegorz Berendt, M...

Oni walczyli o wolność – o Powstaniu Warszawskim

"Godzina W", "63 dni chwały", " W sukienkach na barykady"- znacie te hasła?

01 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie, które było krzykiem rozpaczy o wolność i godność Polaków. Liczyliśmy na pomoc, a znów zostaliśmy sami. Zakładane 3 dni przerodziły się w 63 dni rzezi, heroizmu i niezłomności.

Osoby związane z Muzeum Powstania Warszawskiego we wspólnej pracy "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944." przybliżają nam w bardzo przystępny sposób przyczyny, przebieg i skutki rebelii, która nieodzownie pozostanie w historii Polski. Książka zawiera wiele pięknych fotografii mieszkańców Warszawy, mapy i ciekawostki. Wygląda jak piękny album z historią w tle, ale to album ludzi, którzy poświęcili życie dla spisania historii o oddaniu, walce i patriotyzmie. Bardzo szczegółowa i profesjonalna propozycja, prowadzi czytelnika za rączkę przez cały czas powstania. W trakcie czytania będzie Wam towarzyszyło wiele wzruszeń, zwątpień i szacunku. Polecam dla wszystkich, którzy chcą rzetelnie zbudować swoją wiedzę na temat Powstania Warszawskiego, nie przechodźcie koło tej książki obojętnie.

Cześć i chwała Bohaterom!

Dziękuję Muzeum Powstania Warszawskiego( @1944pl )za egzemplarz!

Pamiętajcie aby w trakcie zwiedzania Stolicy do swojego planu dodać wizytę w tym Muzeum- na mojej liście figuruje jako pierwszy punkt. Do zobaczenia 😀
~Mimbla

"Godzina W", "63 dni chwały", " W sukienkach na barykady"- znacie te hasła?

Osoby związane z Muzeum Powstania Warszawskiego we wspólnej pracy...

Historycy pracujący w Muzeum Powstania Warszawskiego postanowili opowiedzieć czytelnikom o Powstaniu Warszawskim. Bardzo rzetelnie prowadzą nas przez 63 dni heroicznej walki toczonej przez młodych żołnierzy, szczegółowo opisują walki trwające w powstańczej Warszawie, sukcesy i porażki. Ale nie tylko, opowiadają o nastrojach panujących w okupowanej stolicy przed powstaniem. Nakreślają sytuację polityczną przed wybuchem walk. O jakich decyzjach aliantów dyplomaci rządu na uchodźctwie wiedzieli, a co zataili przed nimi nasi sojusznicy? Jak wyglądała sytuacja geopolityczna? Autorzy odpowiadają na pytanie dlaczego powstanie było nieuniknione. Jak toczyło się życie w powstańczej Warszawie? Jaka była sytuacja ludności cywilnej? Jak Niemcy traktowali powstańców i cywilów? Jakich zbrodni się dopuścili i czy zostali za nie ukarani? Jaki był stosunek aliantów do Powstania, a co myślał o trwających walkach Stalin? Dlaczego Europa patrzyła na wykrwawiającą się Warszawę? Jaki był los warszawiaków po upadku Powstania? I wreszcie z czym musieli się zmierzyć powstańcy w PRL-u?

(cd recenzji na fb)

O samym powstaniu powiedziano już wiele, jednak dyskusja oraz pamięć o tym wydarzeniu nieustannie trwa. Ciągle też powstają nowe książki podejmujące temat tego narodowego zrywu. O najnowszej z nich chcę Wam napisać.

"Powstanie miało być krzykiem Polaków pragnących wolności, ale nie miał być to krzyk straceńców."

"Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" - to zbiorowa praca osób związanych z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przygotowali oni kompendium wiedzy, które wyjaśnia skomplikowane losy jednego z najważniejszych polskich wydarzeń historycznych. Rozpoczyna się od nakreślenia oczekiwań i nadziei, by następnie omówić walkę i przebieg powstania, aż po jego tragiczny koniec oraz następstwa.
Książka swoim wyglądem przypomina podręcznik do historii. I bardzo mi się to podoba! Tekst wzbogacony został zdjęciami, mapami, różnymi ciekawostkami dodatkowo umieszczonymi na marginesach. Myślę, że dzięki temu dużo łatwiej jest przyswoić sobie
wszystkie informacje zawarte w tej książce oraz zapamiętać szczegóły. Ta pozycja świetnie sprawdzi się dla tych, którzy dopiero budują swoją wiedzę na temat II wojny światowej w Polsce i oczywiście
w kontekście samego Powstania Warszawskiego. Jest to też dobra i odpowiednia pozycja do odświeżenia sobie tego, co już wiedzieliśmy wcześniej o Powstaniu.

Nie będę ukrywać, czytanie o Powstaniu Warszawskim łamie mi serce za każdym razem ale cieszą mnie takie książki, tak pięknie i starannie wydane, dokładnie
i sensownie opracowane. Dlatego bardzo polecam Wam tę książkę. Zwróćcie na nią uwagę.

"Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" - to...

,,Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać". Jan Stanisław Jankowski

63 dni walki.
Tyle i aż tyle.
W towarzystwie wiary, nadziei i miłości.
W towarzystwie rozczarowania, rozpaczy i śmierci.
Jedno powstanie, a oblicz wiele.

Grupa historyków pracująca na co dzień w Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiła opowiedzieć nam jak najdokładniej, co wydarzyło się w 1944 roku w stolicy
Dlaczego doszło do wybuchu powstania?
Na co liczyli powstańcy?
Na kim się zawiedli?
Jaką cenę Warszawa i jej mieszkańcy zapłacili za ten zryw?

Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie właśnie w tej pozycji.

Dla mnie jest to najlepsza, najbardziej szczegółowa i rzetelna książka o powstaniu, jaką kiedykolwiek przeczytałam.
Napisana prostym i zrozumiałym dla każdego językiem, zawierająca mnóstwo wiedzy.
Podzielona na 7 rozdziałów, prowadzi nas dzień po dniu przez mieszkania, dzielnice i barykady. Przez zwątpienia, porażki, sukcesy i radości. Okraszona mnóstwem zdjęć, dokumentów, map, odnośników i notek biograficznych uczestników tamtych wydarzeń.
Do tego przepięknie wydana na kredowym papierze i w twardej oprawie.
Ja jestem nią zauroczona.
To prawdziwa perła na naszym rynku wydawniczym, więc jeśli jesteś miłośnikiem historii, powinna znaleźć honorowe miejsce w Twojej biblioteczce.

Strasznie żałuję, że mogę jej dać tylko 10 pkt, bo według mnie zasługuje na znacznie więcej.

,,Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać". Jan Stanisław Jankowski

63 dni walki.
Tyle i aż tyle.
W towarzystwie wiary, nadziei i miłości.
W towarzystwie rozczarowania, rozpaczy i śmierci.
Jedno powstanie, a oblicz wiele.

Bardzo dobra książka. Polecam.

Bardzo dobra książka. Polecam.

Niezła książka warto przeczytać

Niezła książka warto przeczytać