Z kwiecia powstaniesz

Okładka książki Z kwiecia powstaniesz
Clifford D. Simak Wydawnictwo: ALFA Seria: Biblioteka Fantastyki fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1995-01-01
Marek Marszał

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pomysł świetny, rozwinięcie akcji wciągające, żadnych przestojów (choć momentami akcja nie jest wartka) i żadnych parafraz kolejnych akapitów (co było podstawową bolączką w "Czas jest najprostszą rzeczą") tutaj każdy kolejny akapit jest inny.
Mało jest takiej literatury s-f o roślinach. A do tego takiej pomysłowej, zaciekawiającej czytelnika. Charakter głównego bohatera dobrze zarysowany, klimat miasteczka kapitalnie opisany, miejscowe oryginały łacznie z pijaczkami zaprezentowane...
Jedynym drażniącym mnie minusem jest chyba naiwność w motywie krzewów dolarowych. Są jeszcze drobniutkie ryski jak np za długa (i do tego siermiężna) rozmowa z senatorem i jego kompanami.
A teraz przepraszam z góry, ale nie chcę nikogo się czepiać, ale kto nie docenia zakończenia nie rozumie go. Jako, że jest ono romantyczne to trzeba zwrócić uwagę, że w romantyzmie cechą charakterystyczną zakończeń była ich otwartość, ich tajemniczość.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pomysł podobny nieco do Dnia Tryfidów... ale tylko "nieco". Inteligentne rośliny z kosmosu - najeźdźcy czy szansa na pierwszy kontakt z naprawdę obcymi istotami, poznanie tajemnic wszechświata? Wyplenić jak chwasty a może spróbować poznać i współpracować? A co jeśli to one postanowią w przyszłości "odchwaścić" Ziemię ludzi???
Byłoby gwiazdkę wyżej, gdyby nie beznadziejne zakończenie

Byłoby gwiazdkę wyżej, gdyby nie beznadziejne...

„Z kwiecia..” to taka typowo simakowska fantastyka sentymentalna. Spokojna,może czasem banalna,ale za to swojska i bardzo szczera w odbiorze. Do czynienia mamy tutaj z inteligentnymi roślinami, które okupują kolejne światy przenosząc się do nich międzywymiarowo.Budować maszyn i pojazdów nie potrafią z racji braku chwytnych kończyn,ale w zamian umieją wpływać na wiele zjawisk fizycznych. Opanowując dany świat stają się niejako złodziejami-włamują się do umysłów podbitych istot,często tego nieświadomych,i wchłaniają cała ich pokoleniową wiedzę. Wszystko to przekazują swoim nasionom w pamięci komórkowej. Jakiś czas temu przerzuciły się do naszego świata i podszyły pod postać kwiatów,gdyż zauważyły ,ze one są szczególnie przez ludzi pielęgnowane ,więc bezpiecznie mogły realizować swój plan. Po zebraniu wystarczających wiadomości o naszym gatunku postanowiły się w końcu ujawnić w troche zapyziałym amerykańskim miasteczku zamykając go wraz z mieszkańcami w bąblu siłowym. Z tego klosza żaden żywy organizm nie mógł wyjść ,jakoż i się do niego dostać. Cała reszta (np.komunikacja,przerzut żywności )była możliwa. Cały świat oczywiście radził co z tym fantem zrobić,bo realną była groźba Kwiatów,że mogą zepchnąc ludzi z powierzchni Ziemi,jeśli nie spełnią ich żądań. Jak to zwykle bywa -najwięcej i najgłośniej mają do powiedzenia najgłupsi. Niektórzy kombinują jak na tym wszystkim zbić forsę,oszołomy religijne tworzą nowe sekty. Na wierzch wyłażą osobiste animozje,skrywana zawiśc,pycha,nietolerancja itp. a Kwiaty doskonale potrafią wykorzystać te cechy do własnych manipulacji. Na szczęście w tym popiele znajduje się diament,ktory wpada na pomysł,że i wilk będzie syty i owca cała. Rośliny wędrowały przez czas i przestrzeń od tysięcy lat i dopiero na Ziemi dostały to czego szukały,czego nie znały,a z czym nigdzie się nie spotkały. Poznały najprostszą ale najważniejszą rzecz.... Nietrudno prawie każdej książce wycisnąć z moich oczu wodę,a więc i tu skapły mi jej krople. I pomyślałam o moich ogrodowych kwiatkach,że dla mnie nigdy nie musiałyby robić trików z płatkami-banknotami.

Dodaj cytat z książki Z kwiecia powstaniesz