Od Rusi do Rosji

Okładka książki Od Rusi do Rosji
Lew Nikołajewicz Gumilow Wydawnictwo: Erica historia
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Ot Rusi k Rossii. Oczerni etniczeskoj istorii
Wydawnictwo:
Erica
Data wydania:
2009-11-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389700919
Tłumacz:
Ewa Rojewska-Olejarczuk
Tagi:
Ruś Rosja Bizancjum koczownicy
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
753
77

Na półkach: , ,

To że kontrowersyjna, nie jest jej największym problemem.
Ona jest po prostu słaba. Liczba błędów jest ogromna, orientacja w świecie pozarosyjskim niewielka.
Narracja bywa na bardzo niskim poziomie. Pisano wiele o czynnikach tworzenia państw zakonnych nad Bałtykiem, ale nigdzie nie widziałem tezy, ze cesarz wysłał tu niemieckich rycerzy zakonników, bo ich arogancja i duma powodowała konflikty z Włochami i Francuzami.
Przykładów usprawiedliwiania postępków Rosjan i Tatarów i potępiania innych jest tak dużo, ze nie można jej nazwać książką historyczną.
To raczej rozbudowany esej o wyjątkowo tendencyjnym charakterze.
Ale zapewne niejeden Dugin czy Putin myśli podobnie do autora, więc warto przeczytać.

To że kontrowersyjna, nie jest jej największym problemem.
Ona jest po prostu słaba. Liczba błędów jest ogromna, orientacja w świecie pozarosyjskim niewielka.
Narracja bywa na bardzo niskim poziomie. Pisano wiele o czynnikach tworzenia państw zakonnych nad Bałtykiem, ale nigdzie nie widziałem tezy, ze cesarz wysłał tu niemieckich rycerzy zakonników, bo ich arogancja i duma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1502
352

Na półkach: , , ,

Warto sięgnąć po książkę Lwa Gumilowa „Od Rusi do Rosji”. Może w pewnym stopniu przybliży sposób myślenia niektórych przywódców Rosji w tak napiętym ostatnio czasie. Ciekawe ujęcie historii w spojrzeniu na pasjonarność (nadmierna energia biochemiczna żywej substancji, przejawiającą się zdolnością człowieka do ponadnormatywnego wysiłku) poszczególnych narodów. Książka niczym nasza Kronika Kadłubka wywodzi rodowód Rosji z zamierzchłych czasów. Podział na to co europejskie (w rozumieniu Europa Zachodnia rzymskokatolicka) i umiłowana wierna Ruś prawosławna.
Gumilow nie lubi wszystkich kto nie jest Rusinem, no czasem Tatarzy byli OK. Pisze tendencyjnie np. o początkach wojny finlandzkiej „Niemcy napadali na pogranicze rosyjskie i mordowali jeńców, to znów Rosjanie atakowali Niemców, zabijając ich wyciągniętymi zza cholew nożami” O sile i znaczeniu słowa zabić i mordować nie trzeba się w chwili obecnej rozwodzić, fakt jest faktem jedni i drudzy ginęli z rąk sąsiadów.
Znaleźć można wiele ciekawych opisów zachowań typu taboo jak nap istotne znaczenie gdzie należy całować ikonę.
Mimo wielu błędów dotyczących m.in. historii Polski – prostowanych przez redaktorów wydania PIW – książkę polecam głównie ze względu na dzisiejszą ocenę zdarzeń za naszą wschodnią granicą.

Warto sięgnąć po książkę Lwa Gumilowa „Od Rusi do Rosji”. Może w pewnym stopniu przybliży sposób myślenia niektórych przywódców Rosji w tak napiętym ostatnio czasie. Ciekawe ujęcie historii w spojrzeniu na pasjonarność (nadmierna energia biochemiczna żywej substancji, przejawiającą się zdolnością człowieka do ponadnormatywnego wysiłku) poszczególnych narodów. Książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
271
49

Na półkach: , , ,

Rosyjski historyk przedstawia dzieje Rosji (od pradawnych początków po okres rządów Piotra I) w jej aspekcie etnicznym. Autor dużo miejsca poświęca pojęciu "etnosu", przekonując czytelnika o cykliczności wydarzeń. Dość śmiała teoria wg której wielkie imperia powstają z etnicznego zrywu tworząc etnosy i superetnosy. Ich czas trwania jest z góry ustalony na około 1500 lat.
Oczywiście to nie jedyne śmiałe rozważania. Autor idąc dalej pod prąd opinii innych historyków (zwłaszcza rosyjskich) , którzy propagują ciągłą walkę Słowian o wyzwolenie spod jarzma azjatyckich najeźdźców, przedstawia zgoła odmienne tezy. Wg nich to dzięki stosunkom ze Wschodem, ruski etnos, mógł rozwinąć i zachować niepowtarzalne cechy.
Gumilow odcina wpływ Europy na rodowód Rosji grubą linią, przekonując, iż jedyne źródła wpływu są azjatyckie.
Niektórych czytelników może razić niechęć do Polaków i Żydów (zwłaszcza tych ostatnich). Niemniej jednak uważam, że książka powstała na solidnych fundamentach naukowych i jak przeważnie w takich pacach fakty nie zawsze idą w parze z odczuciami.
Książka napisana jest przyjemnym językiem - no może oprócz naukowego wstępu. Z pewnością warto przeczytać tę książkę zwłaszcza, że patrząc na obecną Rosję, to teoria Gumilowa jest naprawdę sensowna.

Rosyjski historyk przedstawia dzieje Rosji (od pradawnych początków po okres rządów Piotra I) w jej aspekcie etnicznym. Autor dużo miejsca poświęca pojęciu "etnosu", przekonując czytelnika o cykliczności wydarzeń. Dość śmiała teoria wg której wielkie imperia powstają z etnicznego zrywu tworząc etnosy i superetnosy. Ich czas trwania jest z góry ustalony na około 1500 lat....

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
291
62

Na półkach:

Książka słaba - bardzo dużo błędów i ewidentnie celowych przekłamań. Warto przeczytać, o ile jest się zainteresowanym sposobem myślenia niektórych Rosjan na stosunki zagraniczne i swoją wyjątkowość.

Książka słaba - bardzo dużo błędów i ewidentnie celowych przekłamań. Warto przeczytać, o ile jest się zainteresowanym sposobem myślenia niektórych Rosjan na stosunki zagraniczne i swoją wyjątkowość.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od Rusi do Rosji


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd