Arabowie

Janusz Danecki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
Państwowy Instytut Wydawniczy
Arabowie Muzułmanie islam
historia
Rodowody Cywilizacji
Arabowie Muzułmanie islam

Nie czytałem całej pracy, ale po lekturze wybranych rozdziałów - prawo islamu, Koran, sunnha - mam bardzo pozytywne odczucia. Dostrzegalna jest erudycja i interdyscyplinarność autora.

Na półkach: , , , , , , ,

Książka J. Daneckiego nie jest podręcznikowym wykładem dziejów Arabów. To raczej próba stworzenia panoramy dziejów tego ludu w ciągu wieków, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku wieków ery islamskiej. Struktura tej książki oparta jest o krótkie rozdziały, które dotyczą bardzo różnych zagadnień: częściowo historycznych, ale częściowo też religijnych oraz filologicznych. W...

"Arabowie wzbudzają dziś najdziwniejsze reakcje: od skrajnej niechęci po skrajne uwielbienie. W obydwu przypadkach jest to wynikiem głębokiej nieznajomości cywilizacji arabskiej i ściśle związanego z nią świata islamu."
Już sam opis na okładce zawiera nieprawdę. Różne są źródła niechęci i sympatii zarówno do Arabów jak i islamu. Jeżeli autor pisze książkę historyczną z...

• Historia
  • Bliski Wschód