Do kropli ostatniej

2011-11-15
2011-11-15
978-83-7590-067-5
Joanna Filipek

Okładka książki Unsere Freunde von ε Eridani Arno Behrend, Gabriele Behrend, Ralf Boldt, John Dodd, Andreas Eschbach, Uwe Hermann, Gerhard Huber, Guido Krain, Peter R. Krüger, Axel Kruse, Thorsten Küper, Frank Lauenroth, Uwe Post, Alexandra Trinley, Melanie Vogltanz
Unsere Freunde... Arno Behrend, Gabri...
Okładka książki Wie künstlich ist Intelligenz? Andreas Eschbach, Klaus N. Frick, Reinhard Karger, Stefan Lammers, Gundel Limberg, Michael Marrak, Jannis Radeleff, Carsten Schmitt, Nele Sickel, Judith C. Vogt
Wie künstlich ... Andreas Eschbach, K...

Ciekawie prezentuje to, co nas może spotkać lub może już nawet zaczyna spotykać, jak skończą się paliwa kopalne. Na czasie i coraaz bardziej aktualna :-)., Na Autora zwróciłem uwagę poprzez inną pozycję - Video z Jezusem. Polecam!

Myślę, że książka ta jest rewelacyjna pomimo, że występują w niej wyjątkowo mało prawdopodobne zbiegi okoliczności: historyczne i sytuacyjne, które splatają losy przypadkowych postaci. Oprócz tego, główni bohaterowie zdają się mieć więcej szczęścia niż rozumu. Ewidentnie bazują na fortunnym urodzeniu w odpowiedniej rodzinie, z odpowiednimi rodzicami (zwłaszcza ojcem),w odpowiednim miejscu i czasie (a natura pechów, jakie ich później spotykają, jeszcze bardziej uwidacznia to na czym się głównie opierali). Ale przecież czytelnik nie musi lubić bohaterów w sprawnie opracowanej opowieści. Najmocniejszą stroną tej książki jest ukazanie prawdziwego problemu związanego z ograniczoną naturą krytycznego surowca, na którym opiera się obecny system gospodarki światowej. Autor jasno i w prosty sposób przedstawił szersze tło geopolityczne, oraz całkiem realistyczne i prawdopodobne skutki uzależnienia większości ludzi od taniej ropy naftowej. Wystarczy stosunkowo niewielki kryzys na rynku tego surowca, aby wywołać lawinę paniki i regres cywilizacyjny. Jedna z postaci wręcz rozdziela pojęcie drogiej ropy (wydobywanej lub zdobywanej z trudno dostępnych miejsc) od taniej ropy, tak jakby to były dwie zupełnie inne substancje fizyczne. Pisarz przewidział np. francuskie protesty "żółtych kamizelek" i kilka innych zjawisk społeczno-ekonomicznych.
Według mnie aktualna sytuacja gospodarcza, w kontekście rosyjskiej ropy i gazu, dodatkowo podnosi znaczenie przekazu zawartego w tej książce, rozwiewa złudzenia i pogłębia refleksje o realiach rynkowego materializmu (zarówno demokratycznego jak i dyktatorskiego).

Absolutne mistrzostwo świata. Polecam każdemu.

Absolutne mistrzostwo świata. Polecam każdemu.

Siegnalem po te ksiazke z uwagi na tematyke. Szukalem na mojej polce pozycji, ktora w jakims stopniu bedzie ocierala sie o problemy gospodarcze i nie tylko na skale globalna. Tak by pasowalo do naszej obecnej sytuacji. Ktora, od razu trzeba nadmienic, nie jest az tak powazna jak wydarzenia opisane w rzeczonej ksiazce.
'Do kropli ostatniej' opowiada o zmaganiach ludzkosci w zwiazku z grozba zaprzestania wydobycia ropy na dotychczasowa skale. Nie bede wchodzic w szczegoly, by nie zaspojlerowac nic niepotrzebnie.
Jako, ze jestem kierowca tira, w ktorego zbiorniki co tydzien wlewam minimum 700 litrow ropy, problem i jego skala jest mi tym blizsza i latwiejsza do wyobrazenia.
Mimo, ze wciaz pozostaje to fikcja literacka, w ksiazce znajdziemy mase prawdziwych faktow, a takze nawiazania do osob i wydarzeń z historii. Sa to niewatpliwie smaczki, ktore dodaja wydarzeniom realizmu i wiarygodnosci, a w mojej opinii swiadcza o wielkiej pracy, jaka podjal autor.
Sama ksiazka napisana jest lekko i przyjemnie sie ja czyta, pomimo licznych fachowych terminow, pojec i zagadnien w niej opisanych. Swietnie sie sprawdzaja w formie ciekawostek. Do tego dochodza pieniadze i polityka na najwyzszych szczeblach oraz noeodlaczne niebezpieczeństwo z nimi zwiazane.
Na tle tych wszystkich intryg poznajemy glownego bohatera Markusa oraz cala plejade ciekawie zarysowanych postaci.
Ksiazka trzya dobry poziom, szkoda ja odkladac. Mnie wciaz ciekawily dalsze losy swiata, mozna by rzec, az do ostatnich stron.
Bardzo dobra pozycja.

'Do kropli ostatniej' opowiada o zmaganiach ludzkosci w...

Co się stanie, gdy skończy się ropa? Jak poradzić sobie z kryzysem? Czy ludzkość podźwignie się po stracie tego cennego surowca i ile istnień zabierze po drodze?

Społeczeństwo na skraju zagłady, walka o wpływy, intrygi i zamachy -dla czytających może to być niezły rollercoaster .
Dołóżmy do tego współczesne nam realia i prognozy, a zauważymy, iż nie jesteśmy bardzo dalecy od wydarzeń przedstawionych w thrillerze.

Panie Eschbach! Zrobił pan ogromny research do tej książki i to widać!
W pewnym sensie najbardziej przerażające dla mnie były wiadomości z samego krótkiego wyjaśnienia autora dotyczącego danych z których korzystał, uświadomienie sobie ile w rzeczywistości zależy od ropy naftowej i jak bardzo prawdopodobne są dla nas realia tej książki.
Książka daje do myślenia, a jej słodko-gorzkie zakończenie jest jak wisienka na torcie i zaprasza do dyskusji.

MAŁE ALE:
Czytając chwilami byłam znużona przez ilość suchych informacji i ciężki klimat,
Przejście przez te 620 stron zajęło mi dużo czasu, czasem odstawiałam książkę, by przeczytać coś "lżejszego" i gdy wreszcie zamknęłam tę pozycję, większą satysfakcję odczułam z faktu samego zamknięcia tej książki i odstawienia jej na półkę, niż z zakończenia ukazanej historii.

Jeśli myślisz, że brak ropy spowoduje jedynie problem z komunikacją to jesteś w głębokim błędzie. Chcesz wiedzieć co się stanie? Przeczytaj. Bardzo realistyczne.

Świetnie się ją czytało. Kilka zaskakujących zwrotów akcji. Ciekawe postacie. Polecam!

Świetna sensacja, poparte faktami teorie, rozrywka na najwyższym poziomie.

Świetna sensacja, poparte faktami teorie, rozrywka na najwyższym poziomie.

• Fantastyka (Fantasy, SF, Horror)
  • Literatura ekologiczna i antymotoryzacyjna

Dodaj cytat z książki Do kropli ostatniej