Projekt Szczęście

2011-04-06
978-83-10-11897-4
Monika Walendowska
szczeście życie zmiana

Autorka opisuje pomysł zrealizowany w ciągu roku - każdy miesiąc poświęciła na wprowadzanie nawyków w inną dziedzinę życia, np. finanse, relacje, porządki dookoła siebie. Przytacza ciekawe badania psychologiczne wspierające jej działania, książka może zainspirować do zmian w swoim życiu.

Książka przyjemna, ale niespójna. Nie jest to na szczęście "poradnik", bo autorka opisuje własne doświadczenia i trochę naukowych faktów. Ogólnie wnioski autorki nie są jakieś odkrywcze, ale przyjemne. Trochę szkoda mi było jej męża, bo ciągle mu robiła uwagi ;)

Tym razem porozmawiamy o książce "Projekt szczęście", która ma zupełnie inną formę, niż poprzednie pozycje, jakie z tej tematyki czytałam. Mamy tutaj krótki wstęp, wprowadzenie do tego na czym w ogóle polega sam projekt, a następnie dokładny opis w postaci dziennika całego roku i wdrażania zmian w życiu naszej autorki, kiedy to starała się zrealizować swój własny "projekt szczęście". Dziennik podzielony jest na miesiące kalendarzowe, a każdemu z nich przypisane jest kilka postanowień na dany okres. Jest to znakomita lekcja na początek - nie chodzi o to, by zmienić swoje życie o 180 stopni w jeden miesiąc. To musi być długotrwały proces‼️ 🙂

Na początku trochę obawiałam sie tego rodzaju książki, gdyż dzienniki nigdy specjalnie mnie nie interesowały, jednak śmiało mogę powiedzieć, że czytało się ją naprawdę dobrze‼️ Autorka jest szczera z czytelnikiem i nie zachwala wszystkich testowanych przez siebie metod. Na każdej kolejnej kartce widzimy, jak próbuje różnych sposobów na szczęście i opisuje, co w jej przypadku zdało egzamin, a co kompletnie się nie sprawdziło. Za każdym razem podkreśla też, że każdy człowiek musi stworzyć swój "projekt szczęście", gdyż "niekoniecznie musi ci się podobać to, co inni uznają za dobrą zabawę".

W swoich rozważaniach autorka opiera się na szeregu tekstów kultury, które rozprawiają o pojęciu jakim jest szczęście. Tworzy także swoje dwanaście przykazań, tajemnice dorosłości oraz paradoksy szczęścia. Ogólnie w samej książce jest naprawdę dużo niezwykle motywujących haseł, które do mnie osobiście naprawdę trafiły jak np. "Dni są długie, ale lata krótkie" czy "Zachowuj się tak, jak chcesz się czuć". Tak, czytając je teraz myślicie - kolejne wyświechtane frazesy. Jednak polecam się nad nimi głębiej zastanowić, a wtedy wasze nastawienie może się naprawdę zmienić 😉

Osobiście gorąco polecam te pozycje. Uważam, że każda osoba wyciągnie z niej coś, co na nią wpłynie i odmieni jej postrzeganie świata. Pamiętajcie, że "człowiek jest szczęśliwy, jeśli uważa, że jest szczęśliwy".

#316 - Projekt szczęśccie - Gretchen Rubin - Wydawnictwo Studio EMKA

#69/52/2020

"Mówi się, że ludzie uczą tego, czego sami potrzebują się nauczyć." :) :) :)

Książka ma 420 stron i jest to moja druga książka tej autorki - wcześniej czytałam 4 Tendencje. Jest ona podzielona na 12 rozdziałów - 12 miesięcy.

Autorka opowiada jak przez rok trwania projektu szczęście, zmieniła swoje życie. Przede wszystkim najpierw dokonała ona wyboru, że chce być szczęśliwa, a za tym poszło odpowiednie działanie, które wdrożyła.

Słowa z tej książki, które biorę dla siebie:
"Jesteś szczęśliwy, jeśli uważasz, że jesteś szczęśliwy."

Bardzo polecam Wam tą książkę, warto ją przeczytać ją i wdrożyć do swojego życia - swój własny projekt szczęście.

Dziękuję Wydawnictwo Studio EMKA za tą książkę <3

#316 - Projekt szczęśccie - Gretchen Rubin - Wydawnictwo Studio EMKA

#69/52/2020

"Mówi się, że ludzie uczą tego, czego sami potrzebują się nauczyć." :) :) :)

Autorka opowiada jak przez rok trwania projektu szczęście,...

Bardzo metodyczne podejście autorki do tak ulotnego tematu jak szczęście. Autorka szuka szczęścia wokół siebie, w różnych dziedzinach swojego życia. Jest mąż i dzieci, rodzice, przyjaciele, praca, codzienność, zwykłe życie tylko przedstawione w realiach amerykańskich.

Bardzo pomocna książka i praktyczne rady jak faktycznie stać się szczęśliwszym, na co zwracać uwagę w życiu... Na pewno warto do niej wrócić.

Inspirujaca. Jeśli ktoś szuka szczęścia albo chce poczuć się szczęśliwy, z cała pewnością w jej książce może znaleźć sposób ... jak! Książka jest na tyle uniwersalna ze każdy kto wierzy może znaleźć pozytywne emocje. Dla jednego będzie to pusta półka albo poukładane zdjęcia, a dla kogoś innego będzie to grono znajomych bogatsze o nowych trzech przyjaciół. Autorka haczy o wiele sfer naszego życia. Po przeczytaniu książki sami stwierdzimy gdzie potrzebujemy zmian aby poczuć się szczęśliwym. Zreszta każdy - na wzór - może stworzyć swój projekt szczęście. Dedykowany już własnym potrzebom.

Daje do myślenia!

Daje do myślenia!

Od pewnego momentu dość męcząca, bo opisuje konkretną sytuację życiowo-rodzinną

Od pewnego momentu dość męcząca, bo opisuje konkretną sytuację życiowo-rodzinną

Gretchen Rubin jest amerykańską pisarką, autorką książek biograficznych oraz międzynarodowego bestselleru „Projekt Szczęście”. Autorka podjęła się realizacji przedsięwzięcia, które miało pomóc jej udoskonalić swoje życie, bez wprowadzania w nim radykalnych zmian.

Książka napisana jest przystępnym językiem. Projekt trwał rok i jego realizacja przebiegała wg miesięcy. Każdy miesiąc to zadanie do wykonania, polegające na skupieniu się na określonym zagadnieniu i wdrożeniu pewnych wartości do codziennego życia. Jak się można domyślać, praca nad sobą nie zawsze przebiegała gładko. Niektóre miesiące zostały podsumowane przez pisarkę jako istotne, które przyczyniły się do zwiększenia poczucia szczęścia w jej życiu. Pewne zagadnienia nie sprawdziły się w praktyce.

G. Rubin w obrazowy sposób i szczegółowo opisuje sceny z życia rodzinnego, więc czytelnik dość dobrze może sobie wyobrazić codzienne życie tej nowojorskiej rodziny. Taki zabieg jedni mogą uznać za zaletę pozycji, inni za wadę. Jak pisarka wielokrotnie wspomina rodzina stanowi dla niej największą wartość.

Należy docenić liczną i wszechstronną bibliografię poświęconą tematowi szczęścia, z którą zapoznała się pisarka i na którą często się powołuje. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu wydają się o tyle wiarygodne, że G. Rubin samą siebie poddaje licznym próbom, które czasem odbiegają od idealnych założeń pracy nad sobą. Wartość dodaną lektury stanowią wypowiedzi czytelników bloga, prowadzonego przez autorkę i poświęconemu temuż Projektowi.

W mojej opinii książka nie stanowi odkrywczej czy wyjątkowej pozycji wśród wydawnictw poświęconych szczęściu, rozwojowi osobistemu. Prawdopodobnie nie jest to rodzaj poradnika do zastosowania w całości przez czytelników. Książka zbyt mocno jest zakorzeniona w rodzinie Rubinów. Zalecam dokonać selekcji tematów. Do niektórych można się nie przywiązywać, inne przeczytać z uwagą. Tylko częściowo przekonałam się do „Projektu Szczęście”. Być może, że więcej z lektury wyniesie czytelnik, który podziela główne wartości pisarki.