Ostatni Rzymianie

Wydawnictwo AA
2009-09-30
2002-01-01
historia śreniowiecze Teodozjusz Cesarstwo Rzymskie

Jedna z lepszych powieści tego autora. Opowiada o procesie rozkładu społeczeństwa rzymskiego, walce między starym i nowym porządkiem, ale także o ludzkich namiętnościach. Myślę, że książka w sam raz dla współczesnego czytelnika

Powieść Teodora Jeske-Choińskiego przenosi czytelnika do końca IV wieku, do czasów, kiedy świat pogański ostatecznie ugina się pod wciąż rozszerzającym swoje wpływy chrześcijaństwem. Tytułowi ostatni Rzymianie resztką sił próbują zawalczyć o to, aby ich świat kultu pogańskiego przetrwał - nie tyle ze względu na wiarę w dawnych bogów, ile na dumę ze swojego dorobku, niegdysiejszej potęgi, osiągnięć i tradycji oraz powstrzymanie widma nadchodzącego nowego porządku. Na tle historycznych wydarzeń autor ukazuje historię miłości Winfrydusa Fabrycjusza, chrześcijańskiego wojewody Italii i Fausty Auzonii, kapłanki strzegącej świętego ognia bogini Westy. Książkę czyta się w miarę dobrze, jest jednak trochę nużąca. Polecam osobom, które lubią powieści w tym klimacie.

Jedna z lepszych powieści historycznych tego autora. Z jednej strony bardzo trudna i momentami nawet nużąca ale nie znam bardziej wartościowego dzieła o Imperium Rzymskim.

Powieść ta rozgrywa się w Imperium Rzymskim przed jego podziałem na Cesarstwa Wschodnie i Zachodnie. Imperium zaczyna upadać, zaś poganie nie potrafią zaakceptować faktu, że chrześcijaństwo staje się dominującą religią. Ponadto imperium wstrząsają wewnętrzne knowania i korupcja, zaś społeczeństwo jest trapione coraz większą biedą. W tych trudnych czasach między westalką, a jednym z chrześcijańskich legionistów zaczyna tworzyć się głębokie uczucie, które pełne jest jednak trudności i przeszkód związanych z faktem, iż każde z nich wyznaje inną religię.

Niewątpliwie zarys historyczny powieści jest jej ogromnym atutem i zachęca do jej przeczytania. Kolejną jej zaletą są świetnie wykreowane postacie, których losy śledzi się z wypiekami na twarzy, a także rozważania autora na temat cywilizacji rzymskiej oraz, tego, że pomimo upływu czasu pewne mechanizmy pozostają niezmienne. Warto przeczytać.

Ta książka to arcydzieło myśli konserwatywnej, opisuje trgiczne losy upadku Rzymu i początku chrześcijaństwa. Powieść udowadnia, że nasza cywilizacja jest oparta nie tylko na ewangelii ale też na tradycjach rzymskich czyli hierarchiczności i autorytecie. Wszstkie cnoty naszej cywilizacji, cywilizacji rzymskiej zachowały się w katolicyzmie. Ta książka pozwala zrozumieć tę historiozoficzną prawdę. Fasynująca fabuła, doskonałe zarysy psychologiczne głównych bochaterów i jeszcze lepsze rozważania autora o Imperium Rzymskim. Wszystko jest napisane obiektywnie i niebanalnie. Powieść za prawdziwe i szczere odwołania do tradycji antycznych była zakazana w PRL. W tym utworze można odnależć korzenie naszej cywilizacji, które tak trudno dzisiaj dostrzec. Co ciekawie autor zadedykował swoją pracę Henrykowi Sienkiewiczowi. Dzieło "Ostatni Rzymianie" zostało przetłumaczone na język angielski.

Bardzo dobra książka, przybliżająca czytelnikowi realia wydarzeń na progu upadku Cesarstwa Rzymskiego. Fikcyjni bohaterowie wokół których rozgrywa się akcja stanowią jedynie pretekst do przybliżenia rzeczywistych postaci, sytuacji społeczno-politycznej Cesarstwa Rzymskiego, konfliktów na tle wyznaniowym, korupcji i zubożenia obywateli, które w poważnym stopniu przyczyniły się do jednego z najważniejszych historycznych faktów, umownie uznawanych za koniec epoki starożytności.
Oprócz tego książka dostarcza impulsów do zastanowienia się nad fanatyzmem z którym niektórzy potrafią obstawać przy własnych przekonaniach. Główny wątek miłosny, staje się dzięki temu wyjątkowo niebanalny.

Wielka sprawa - badanie gasnącego imperium, wielkiej cywilizacji zapadającej się od dobrobytu, wygody, zachłyśniętej własnym blaskiem. A jednak powieść drewniana, z narracją prowadzoną dość jednostajnie, postaciami nienazbyt głębokimi. Są takie przebłyski w powieści, których chcemy się kurczowo trzymać, które uważamy za jaskółki poważnego pisarstwa, ale to złudzenie. Widzimy entuzjazm legionistów rzymskich szybko męczących się marszem, wątpiących, słabych, ale Autor kolejny raz przekonuje Cię do wniosków, które już znasz, już pojąłeś, po co więc ponownie ci zniewieściali żołnierze, ich zmęczenie, wątpliwości? Stanowczo: Jeske-Choiński nie sprostał wyzwaniu literacko, ale może ktoś odkryje w nim coś wartego szczególnej uwagi?

• Powieść historyczna
  • Starożytność