Księżna Łowicka

- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1960-01-01
- Liczba stron:
- 404
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361297390
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo MG
- Tagi:
- Księżna Łowicka Joanna Grudzińska XIX wiek
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 404
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361297390
- Tagi:
- Księżna Łowicka Joanna Grudzińska XIX wiek
Zbeletryzowane losy Joanny Grudzińskiej, polskiej żony wielkiego księcia Konstantego. Gąsiorowski wykorzystał historię młodej Polki, by pokazać relacje panujące w domu Konstantego, przez wiele lat rzeczywistego, choć niekoronowanego władcy Królestwa Polskiego, a w szczególności jego stosunki z bratem, Aleksandrem I, a potem z synem tegoż, Mikołajem, oraz z tymi, którzy realizowali bieżącą politykę w stosunku do Polaków: Nowosilcowem, Kołzakowem, Kurutą. Niezrównoważona osobowość rosyjskiego księcia miała ogromny wpływ na stosunki panujące na skrawku dawnej Polski, który miał być kolebką odrodzenia naszej ojczyzny.
Fiksacja na punkcie wojska, skupiona wyłącznie na wyglądzie żołnierzy, a nie ich wartości bojowej w połączeniu z niezwykle podejrzliwym charakterem, zrozumiałym poniekąd u człowieka wychowanego na dworze, gdzie każdy kolejny car był mordowany przez swego następcę, zmieniły życie warszawiaków w piekło. Joanna Grudzińska, gorliwa katoliczka, starała się łagodzić niepohamowaną naturę męża, ale przede wszystkim starała się być dobrą żoną. Niestety, nie odznaczała się ani silnym charakterem, ani wyjątkowym umysłem. Tym bardziej jej postrzeganie męża różniło się dramatycznie od jego wizerunku zewnętrznego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Książka na półkach
- 88
- 87
- 47
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
Cytaty
Carowie nie przebaczają.
Opinie [5]
Mnie przypadła do gustu. Interesująco wymieszane wątki historyczne z romansowymi. Ksiazka przenosi w tamte czasy i odzwierciedla ówczesny klimat.
Pokaż mimo toWielki książę Konstanty to postać nader barwna i skomplikowana. Bardzo porywczy, z sadystycznymi wręcz skłonnościami. Jako naczelny dowódca wojsk polskich często wściekał się (wybaczcie kolokwializm) na swych podwładnych. Niektórzy, nie mogąc znieść publicznego upokorzenia popełniali samobójstwa. Książę był wielkim zwolennikiem drylu wojskowego i uwielbiał parady i...
więcejPowieść nudnawa i denerwująca, zwłaszcza, jeśli ktoś już zna tło historyczne wydarzeń. Joanna Grudzińska nieoczekiwanie zostaje drugą żoną wielkiego księcia Konstantego, naczelnego wodza armii Królestwa Polskiego, a potem przez około 10 lat jest przykładną żoną coraz bardziej nienawidzonego przez Polaków księcia.
więcejTło historyczne jest głównym atutem powieści, pokazane są...
Głównie za sprawą obowiązku czytania lektur szkolnych, nie pałam zbytnią sympatią do pisarzy, którzy żyli kilka wieków temu. Na przykładzie Żeromskiego czy też Sienkiewicza śmiało mogłabym powiedzieć, że autorzy ewidentnie posiadali zupełnie inny punkt widzenia na świat niż ja, co nie przyczyniło się do mojej sympatii do ich twórczości. Co prawda, im więcej mam lat, tym...
więcejDawno temu tę książkę czytałam. Nie zdziwiło mnie ukazanie księcia Konstantego jako gbura i prostaka. Za to nie wiedziałam o romansie jego żony z Walerianem Łukasińskim...
Pokaż mimo to