Siłaczka. Doktor Piotr

Akapit Press
1998-01-01
1965-01-01
pozytywizm nowela

Dwie najlepsze nowele Żeromskiego. Siłaczkę omawialiśmy w gimnazjum, bo to była lektura, wiadomo że to zniechęca. Wróciłam do nowelek, przeczytałam, zrozumiałam. Lektura na jeden dzień, a jaka dobra!

Książka zawiera dwie znakomite nowele Stefana Żeromskiego. Świetny ten pisarz stworzył wiele rewelacyjnych dzieł na wysokim poziomie oraz wartych przeczytania i dziś. Opowiadania zawarte w tej książce zdecydowanie warto przeczytać. Dodatkowo na początku książki (wydanie z roku 1965, wydawnictwo "Czytelnik") znajdziemy niezwykle ciekawy wstęp autorstwa Jana Zygmunta Jakubowskiego.
Nowele wyrastają z pozytywistycznego korzenia literackiego, są przesiąknięte duchem pozytywizmu. Pierwsza taktuje o młodej nauczycielce, która poświęca życie dla niesienia kaganka oświaty na jednej z biednych wsi oraz ukazuje wiejskiego lekarza, który zatracił młodzieńcze ideały bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym. W drugim opowiadaniu także zostały przedstawione czytelnikowi dwie główne postaci. Tym razem jest to ojciec i syn. Różnice pomiędzy nimi są znaczne. Dzieli ich wykształcenie, sposób pojmowania świata, moralność, podejście do bliźniego. Wszystko to sprawia, iż dochodzi do rozejścia się dróg życiowych obu bohaterów. Opowiadania więcej niż bardzo dobre i ich lektura nie będzie czasem straconym lub zmarnowanym. Wręcz przeciwnie, wręcz odwrotnie.
Obie nowele wywołały u mnie sporo emocji. To dobrze świadczy o literackim dziele. Żeromski to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i tutaj mamy doskonałą próbkę jego dokonań. Napisać dobrą nowelę to sztuka. Sztuka trudna oraz wymagająca z wielu względów i powodów. Przedstawione w tejże książce są nie tylko dobre. Te opowiadania są wręcz rewelacyjne. Ze względu na nie oraz na interesujący wstęp oceniam całość na osiem gwiazdek.

trzeba było to przeczytać w podstawówce, tematyka ważna tylko trzeba umieć opisać ową bidę z nędzą (wielu robiło to wcześniej i bardziej przekonująco: Dickens, Twain czy Hugo a z polskich Sienkiewicz, Prus czy Konopnicka),styl Żeromskiego jak zwykle męczący i nudny do mdłości, dodaję jedną gwiazdkę za chęci dobre

,,Siłaczka“ ciekawsza niż ,,Doktor Piotr“, ale żadna z tych nowelek nie przemawia do mnie. Obie są nudne i nie ukrywam, że przeczytanie ich mocno mnie umęczyło. Żeromski ma to do siebie, że nie potrafi dobrych pomysłów przenieść na papier w taki sposób, żeby do mnie dotarly. Tematyka jest na ogół ciekawa, ale wykonanie męczące.

„Doktor Piotr” do mnie w całości nie dotarł. Relacja ojca i syna była deczko niezrozumiała. No niby rozumiem o co poszło, ale przecież mogli to inaczej załatwić, bardziej polubownie. No nic. 6/10
„Siłaczka” bardziej mnie wzięła. Dała lekko po głowie. Jak na siłaczkę przystało (chociaż do niedawna słowo tytuł "Siłaczka" kojarzyłem z jakąś nieokreśloną czynnością z jakimś wysilaniem się, z goraczką? że niby siłaczka - gorączka - prosiaczka? jakies takie bezsensy. A to rodzaj żeński od siłacza. No dobra, nigdy po prostu sie nad tym nie zastanawiałem). Podobało mi się zestawienie tych dwóch światów bohatera i bohaterki. 7/10
Żeromski aktualnie rules.

• Lektury