Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców

Okładka książki Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców Jurgen Holtkamp
Okładka książki Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców
Jurgen Holtkamp Wydawnictwo: Salwator poradniki
poradniki
Salwator
2011-01-01
2011-01-01
Opracowanie zbiorowe
internet wychowanie dzieci

"Co ogłupia nasze dzieci" jest książką popularnonaukową, która wprowadza czytelnika w świat mediów i prawideł rządzących społeczeństwem informacyjnym.

Jürgen Holtkamp pokrótce wyjaśnia czym są media, analizuje poszczególne narzędzia internetowe oraz omawia telewizję, radio, Internet, WEB 2.0., portale społecznościowe, telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne.

Autor ukazuje, w jaki sposób można wykorzystać media w codziennej działalności człowieka: w pracy czy też w edukacji. Wielokrotnie stwierdza, iż życie młodego człowieka w świecie wirtualnym odziera go z jego dzieciństwa, kieruje ku szybkiej dorosłości. Jednak stwierdza również, iż brak lub nieumiejętność korzystania z narzędzi internetowych powoduje społeczną izolację człowieka.

W trakcie swojej analizy autor objaśnia także, jakie zagrożenia wynikają z oglądania telewizji i użytkowania przez dzieci i młodzież Internetu oraz gier komputerowych. Przy tych ostatnich dokonuje ich podziału, omawia ich rolę w życiu młodych jednostek, a także prezentuje analizę przykładów gier uwzględniając ich atrakcyjność, ale i również zwracając szczególną uwagę na płynące z nich zagrożenia (przykładem jest masakra w Winnenden).
W trakcie swojej analizy autor zwraca także uwagę na aktywność mózgu człowieka podczas grania w gry komputerowe.

Autor skupia się także na blogach internetowych, ich tematyce, jak też na ich użytkownikach. Same blogi internetowe określa jako specyficzną formę wyrazu własnego „ja” przez młode pokolenie.

W trakcie swojej dalszej analizy autor zwraca baczną uwagę na przejawiającą się w środkach masowego przekazu przemoc, którą zalicza do wytworów naszej kultury, w tym kontekście
omawia treści pornograficzne oraz cyberbulling snuff-video jako przejawy agresji w przestrzeni wirtualnej.

Autor odwołuje się także do popularnego współcześnie zjawiska odwróconej socjalizacji, czyli sytuacji, w których dzieci uczą swoich rodziców zwłaszcza poruszania się po świecie cyfrowym.

W książce znajdują się również badania innych autorów lub raporty z badań prowadzonych w kraju autora (Niemcy). Holtkamp w swoich rozważaniach przytacza różne koncepcje naukowe, wyjaśnia w prosty sposób naukowe twierdzenia i pojęcia takich badaczy jak: Neil Postman, Manfred Spitzer.

Jürgen Holtkamp dokonuje również próby zebrania najważniejszych zadań i powinności rodziców, którym przypisuje ogromną rolę. Rodzice bowiem poprzez rozmowę z własnym dzieckiem powinni jasno określić granice i możliwości wykorzystania nowych mediów nie tylko w procesie uczenia się, ale również w swoim czasie wolnym. Kolejnym ważnym środowiskiem wychowawczym, o którym wspomina autor jest szkoła, która także powinna wspierać rodziców w kształtowaniu kompetencji medialnych młodego człowieka, a przede wszystkim powinna przeciwdziałać wszelkim cyber zagrożeniom i uzależnieniom.

Jedynym zarzutem pod adresem książki autorstwa Jürgena Holtkampa, jest to, iż niestety nie stanowiła ona dla mnie nowego ujęcia problemów w świecie cyfrowym. Niemniej jednak należy ją polecić wszystkim pedagogom pracującym z dziećmi oraz rodzicom, których dzieci żyją w medialnym świecie.
Sama książka bowiem została napisana prostym językiem. Mimo wtrąceń naukowych, twierdzeń i pojęć, które zostały wyjaśnione w jasny sposób książkę czyta się z ogromną lekkością, przyjemnością, zaś zrozumienie jej treści nie stanowi żadnego problemu.
Dodatkowym walorem są zamieszczone na końcu książki wkładki, w tym m.in.: suplement diagnozujący częstotliwość korzystania z określonego rodzaju mediów, arkusz badający osobiste upodobania medialne, glosariusz wyjaśniający podstawowe pojęcia związane z nowymi mediami.
W ostatecznym rozrachunku uważam, iż warto znać tę pozycję.

S.P.

Autor...

Na półkach: , , , , , ,

Książka Juergena Holtkampa "Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców" to propozycja skierowana przede wszystkim do matek i ojców oraz troskliwych wychowawców, chcących nauczyć dzieci właściwego użytkowania nowoczesnych mediów i ustrzec je przed wszelkimi zagrożeniami. W dzisiejszym świecie dzieci najszybciej uczą się korzystać z ich dobrodziejstw, jednakże nie zawsze robią to właściwie. Zapominają nie tylko o zasadach etycznych, ale i o własnym bezpieczeństwie, które jest przecież najważniejsze. Telefon komórkowy, internet, telewizja cyfrowa, chaty, portale społecznościowe, gry online, fora internetowe, to zjawiska obecne w życiu (prawie) każdego młodego człowieka, opanowujące wszystkie obszary jego egzystencji i prowadzące (często) do uzależnienia. To właśnie podobne problemy autor stara się nam uświadomić na kartach swojej książki.

To, że media zmieniają naszą kulturę, społeczeństwo i rodzinę nie ulega wątpliwości. Rzadko jednak myślimy o tym, jaki to będzie miało wpływ na przyszłe pokolenia. Nawet rodzice różnie postrzegają ten problem. Jako przykład Holtkamp przytacza tu telefon komórkowy, który dla jednych rodziców jest koniecznością, bo stanowi pewność kontaktu z dzieckiem o każdej porze dnia i nocy, a dla drugich jest zbytkiem czy przejawem snobizmu rodziny. Niezależnie od nastawienia, warto pamiętać, że niewinna 'komórka' w dzisiejszych czasach, może się stać także okrutnym narzędziem używanym w sieci z premedytacją przeciwko swoim kolegom lub też obcym ludziom. Ile razy słyszeliśmy o filmikach kręconych telefonem komórkowym, których bohaterami były osoby znajdujące się w sytuacjach krepujących, a które później umieszczano w sieci? Często, a nawet zbyt często, niestety. 'Komórka' jest obecnie wykorzystywana nie tylko do komunikacji, ale służy także do znieważania, grożenia, szantażowania i stosowania mobbingu. Warto więc zastanowić się, co zrobić by "dzieci mediów" korzystały z dóbr nauki i techniki w sposób właściwy, tak by nie zostały ogłupione ich treściami oraz by nie wyrządziły krzywdy sobie i innym ludziom.

W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o internecie, który stał się placem zabaw dla młodych. Powstaje coraz więcej internetowych pamiętników (blogów),zawiązują się wirtualne znajomości, które nie zawsze są tym, czym miały być (pedofilia w sieci ma się świetnie),coraz chętniej też robimy w internecie zakupy i wykupujemy w nim ‘powierzchnię reklamową’. Oprócz tego istotnym problemem jest kradzież danych, szpiegostwo, cybermobbing, rasizm czy gloryfikacja przemocy. Ich ofiarą pada często młodzież, która jest bezkrytyczna i nie rzadko nie dostrzega takich zagrożeń.

Kolejnym zagadnieniem poruszanym przez autora jest pytanie, jak wykorzystać komputer do zabawy i pracy? Co powinni wiedzieć na ten temat rodzice i wychowawcy - czyli niezbędny know-how dla dorosłych, którzy nie mają na tym polu dużego doświadczenia. W tym rozdziale nasza uwaga zostanie skierowana w stronę gier komputerowych i problemów wynikających z ich nałogowego używania. Młodzi ludzie nagminnie zatracają się w wirtualnym świecie do tego stopnia, iż tracą kontakt z rzeczywistością, traktując konflikty w 'realu' jak te z ekranu komputera. Zaczynają się wtedy zachowywać jak ich wirtualni bohaterowie, którymi sami sterują. Jakie to może nieść ze sobą konsekwencje niech świadczy zjawisko brutalizacji społeczeństwa i liczby czynów karalnych popełnianych przez nieletnich, którzy naiwnie sądzili, że kolega, którego zabili ma przed sobą jeszcze kilka 'żyć'...

Juergen Holtkamp nie jest pesymistą kulturowym, negującym nowe media. Wręcz przeciwnie - dla niego po prostu wszelkie zakazy czy oprogramowanie filtrujące nie stanowi narzędzi skutecznego wychowania medialnego dzieci i młodzieży. To w rozmowie, umiejętności odpowiadania na zadawane pytania i namowie do weryfikacji postawy własnego bezpieczeństwa, widzi szansę na odpowiednie poruszanie się w świecie mediów. Jego książka to głos zatrwożonego człowieka o naszą przyszłość, a w sposób szczególny dzieci. Myślę, że będzie to cenna publikacja dla osób dorosłych, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w świecie nowych mediów, a które chcą je dobrze poznać, by chronić swoje dzieci. Dobór tematów jest bardzo ciekawy, bowiem autor porusza różnorodne kwestie, a na końcu zamieszcza suplement w postaci: słowniczka zawierającego wiele haseł mogących brzmieć obco dla starszego czytelnika, 10 rad w kwestii obchodzenia się z telewizją oraz kilka ankiet dotyczących oceny używanych przez nas mediów. Jedynym minusem tej książki jest niestety fatalne tłumaczenie. Oryginał powstał w języku niemieckim (a ja jak na złość jestem germanistką) i wyłapałam tu masę błędów - momentami tak dużych, że uniemożliwiały mi one lekturę (już w samym wstępie ich nagromadzenie jest ogromne). To wielka szkoda, bo książę "Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców" uważam jako matka za cenną i ważną na naszym rynku wydawniczym.

Opinia opublikowana na moim blogu:

• 2015
  • Literatura niemieckojęzyczna
  • Chcę przeczytać - poradniki...
  • Z polecenia
  • Z innej bajki...
  • Wymienię/Sprzedam

Jurgen Holtkamp Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców Zobacz więcej