Niemy śmiech

2005-01-01
Monika J. Dykier
powieść niemiecka modeling

2078

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

Nie do przeczytania. Jestem zbyt nerwowa, aby czytać takie bzdury. Przerwałam lekturę po kilku rozdziałach. Książka nie należy do gatunku literatury dla dzieci.

Co prawda to prawda, dałam na półkę "przeczytane", aczkolwiek i tak planuję powrócić do tej powieści, gdyż czytałam ją dość dawno temu. Teraz chcę odświeżyć pamięć.

Książka przeczytana za czasów gimnazjum. Nie sposób mi jej teraz ocenić. Pamiętam, że była ciekawa i sięgnęłam po kolejne

Antje przestała mówić, siada w kącie pokoju i zasłania uszy. Dziewczynka cierpi na zaburzenie nerwicowe, które sprawia, że różne lęki i obrazy napływają na nią z różnych stron. Przeprowadza się do dziadka, gdzie poznaje, czym jest prawdziwa miłość, poświęcenie, wsparcie. Zdobywa pierwszego przyjaciela, poznaje zaklęcie, które sprawia, że przestaje się bać. Ale milczy. Co może sprawić, że Antje odezwie się, wydobywając z gardła jakiekolwiek słowo?
W tym czasie matka dziewczynki robi karierę w nowym Jorku. Odkrywa ciemne strony pracy w modelingu, dowiaduje się o rzeczach, o których ludzie z zewnątrz nie mają żadnego pojęcia. W końcu jest na tyle słaba, że nie ma siły mierzyć się ze zwykłą codziennością. Załamuje się, nie zostając na szczęście sama ze swoimi problemami.
To mądra książka opowiadająca o nierozerwalnych więziach, prawdzie, cierpliwości.

Bardzo poruszyła mnie ta książka. Jestem psychologiem, na co dzień pracuję z dziećmi i ta pozycja zdecydowanie pokazała mi inne spojrzenie na dziecięce problemy.

Książka trafiła mi do rąk trochę przez przypadek i nie spodziewałam się po niej wiele. A jednak okazała się bardzo ciekawa.
Fascynowały mnie wewnętrzne przeżycia Antje, z którą nikt nie mógł się w pełni porozumieć, ale my jako czytelnicy znaliśmy jej myśli.
Lektura jest dość krótka, ale nie odniosłam wrażenia, że czegoś mi w niej brakowało.

Matka, która chce zrobić karierę, zapomina o losach swojego dziecka, które również zmaga się z problemami- bowiem przez pewne niefortunne zdarzenie przestaje się odzywać- fabuła naprawdę mi się spodobała.
Jednak zawsze musi być ale... Tę książkę po prostu ciężko się czyta. Sama nie wiem dlaczego, ale po prostu strasznie się z nią męczyłam. Możliwe, że to dlatego iż w niektórych momentach był to poradnik psychologiczny wciśnięty w powieść beletrystyczną, a czasem autorce po prostu zabrakło pomysłu.

Mimo to powieść ta jest ciekawą lekturą. Opowiada o braku miłości i ciepła w rodzinie o stracie, smutku, a przede wszystkim lęku. Powieść pokazuje, że nie tylko dzieci powinny wołać o pomoc, ale również dorośli.

Wzruszająca i smutna, zmuszająca do refleksji. Sława i chwała to nie wszystko, liczą się najbliżsi i to co jesteśmy im w stanie ofiarować, by nie zranić ich uczuć.

Książka fantastycznie daje możliwość zrozumienia zjawiska "mutyzm dziecięcy". Jestem nią zachwycona, autorka potrafi doskonale odzwierciedlić myśli dziecka mutystycznego i jego zachowanie.
Tutaj nie ma fikcji, są tylko fakty, które są (nie)stety prawdziwe.
Historia Antje (dziewczynki, która jest niema) oraz jej matki Katherine poszukującej sławy jako modelka w USA jest historią, która porusza dogłębnie, zmusza do myślenia, sprawia, że człowiek inaczej postrzega otaczającą rzeczywistość.
Jest to bardzo dobra lektura dla rodzica, który ma pod dachem dziecko dosięgnięte mutyzmem oraz dla każdej mamy, która jest zabiegana i zalatana oraz sądzi, że dziecko wychowa się samo albo zrobi to za nią babcia lub niania.

Tutaj nie ma fikcji, są tylko fakty, które są (nie)stety prawdziwe.

• Biblioteka