Bieszczady w PRL-u. Część 2

Bosz
2013-05-14
2013-05-14

Kraina Biesów i Czadów za komuny

W porównaniu z częścią pierwszą oceniam in minus, ale lektura także ciekawa.

W porównaniu z częścią pierwszą oceniam in minus, ale lektura także ciekawa.

Świetne reportaże o moich ukochanych Bieszczadach. Regionalny patriotyzm każe mi twierdzić, że te teksty są rewelacyjne. Większość z nich mówi o czasach, których nie mogę pamiętać, np. o hipisowskiej osadzie i próbach leczenia narkomanów w osadzie Caryńskie lub o budowie Chaty Socjologa. Niektóre opowiadają o tym, co sama pamiętam np. o pociągu z Przemyśla do Zagórza, który przejeżdżał przez teren ZSRR. Kilkakrotnie jechałam tym pociągiem. I było tak, jak pisze autor. Na granicy wchodzili radzieccy żołnierze. Stali na schodach i pilnowali, a pociąg nawet nie zatrzymywał się na żadnej stacji. Pilnowali tak, jakby ktoś chciał do nich uciec!

Bardzo ciekawy był też dla mnie reportaż o pomniku Świerczewskiego w Jabłonkach koło Baligrodu. Ile razy ja tam byłam! W PRL-u na szkolnej wycieczce. Gdy jesienią 2017 roku szłam szlakiem na Łopiennik, zdziwiłam się bardzo, że pomnik jeszcze stoi. Tyle lat po zmianie systemu. Ale w 2018 zniknął.

Mogłabym tak zachwycać się każdym reportażem, bo znam miejsca, o których autor pisze. Niemal wszędzie byłam i to wielokrotnie. Dlatego tak bardzo mi się ta książka podoba.

W mojej bibliotece na półce z napisem: "Regionalne" znajduje się jeszcze kilka książek autora. Zamierzam przeczytać wszystkie.

Bardzo polecam książkę, nie tylko tym z Podkarpacia, ale wszystkim miłośnikom Bieszczad i historii.

Książka bardzo ciekawa w szczególności dla ludzi, którzy mają schodzone Biesy a chcą się o nich dowiedzieć jeszcze czegoś nowego i niezwykłego

Dobry, równy poziom, wiele ciekawych historii. Polecam.

Dobry, równy poziom, wiele ciekawych historii. Polecam.

„Bieszczady w PRL-u 2” Krzysztofa Potaczały to zbiór krótkich historycznych reportaży i wspomnień z okresu, kiedy Bieszczady po akcji „Wisła” stopniowo zaczęły wracać do życia, chociaż to określenie w kontekście Bieszczadów jest bardzo na wyrost. Powojenny okres tych okolic jest dla mnie fascynujący. Rozgrzewa moją wyobraźnię do białości; przenieść się w czasie, zobaczyć te aktualnie nieistniejące, zarastane, opuszczone i zniszczone wioski, które w sumie nie tak dawno tętniły życiem, wyobrażać sobie jak kiedyś wyglądały te miejsca, łąki i drogi, po których chodzimy.

Niezwykle wiele czynników (i tych dobrych i tych rabunkowych) złożyło się na to, że dzisiejsze Bieszczady po wysiedleniu mieszkańców wyglądają tak, a nie inaczej. Te czynniki to decyzje odgórne ówczesnych władz (często nieprzemyślane i chybione),ale też pozytywne działania jednostkowe ludzi, porywających się ze swoimi marzeniami jak z motyką na słonce, ale które w moim przekonaniu w największym stopniu kulturalnie ukształtowały to miejsce (chociażby społecznie ratowane przed dewastacją stare cmentarze najpierw przez obozy „Nadsanie”, potem, i nadal, przez Stowarzyszenie Magurycz).

Wiele w tej książce historii, o których nie miałem pojęcia, a czas o nich zupełnie zapomniał

O wiele więcej zmieściło się na Dzikiej Bandzie:

Wspomnienia, wspomnienia...

Wspomnienia, wspomnienia...

1931

Wciąga od pierwszej strony, a nawet od okładki...
Ze swadą, zaangażowaniem, znajomością szczegółów napisana książka. Dowiedziałam się z niej sporo o Chacie Socjologa, planach związanych z cerkiewką w Łopience, rozwoju Ustrzyk Dolnych.
Autor sięga nie tylko po wspomnienia studentów, niebieskich ptaków, robotników i inżynierów, ale także po akta IPN, by spróbować podejrzeć zmagania władzy z niepokornym duchem bieszczadzkich osadników.

Potaczała zaczyna od historii upamiętnienia Karola Świerczewskiego, kończy gorzkimi refleksjami dotyczącymi marnowania potencjału, wysiłków, szans.

Całość napisana rzeczowo i przystępnie, zilustrowana czarno-białymi fotografiami.
Warto.

Wciąga od pierwszej strony, a nawet od okładki...

Druga część wspomnień o Bieszczadach w czasach głębokiej komuny. Warto przeczytać aby poczuć atmosferę tamtych Bieszczadów. Ciekawa i pouczająca pozycja.

Reportaże napisane w bardzo ciekawy sposób. Dla osób które nie miały realnej styczności z czasami PRL do świetna okazja do przeniesienia się w świat PRL i Bieszczad w tych czasach.

Ciekawe historie jeszcze z dzikich bieszczad.

Ciekawe historie jeszcze z dzikich bieszczad.

• Bieszczady
  • Reportaż
  • Przeczytam 52 książki w 2019 r.

Dodaj cytat z książki Bieszczady w PRL-u. Część 2