Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne

Jonathan Haidt Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Happiness Hyphothesis
Agnieszka Nowak
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
psychologia szczęście filozofia
The Happiness Hyphothesis
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Agnieszka Nowak
psychologia szczęście filozofia

Autor, zapoznawszy się ze sztandarowymi dziełami, podejmuje próbę wyzbycia się uprzedzeń wobec różnych doktryn i religii, starając się wyłuskać z nich to, co uważa za najbardziej wartościowe.

Książka, która ludowe mądrostki pokroju "Pieniądze szczęścia nie dają" zderza z krytykującymi je badaniami ankietowymi weryfikującymi ich poprawność.

Wiele z nich, o dziwo, wychodzi z tego zderzenia bez większych uszczerbków. Można się zaskoczyć.

Czytanie o niczym z wrażeniem, że autor poszedł na łatwiznę, chcąc zdobyć czytelników pisaniem o rzeczach pięknych i wzniosłych, kopiowanych wiele, wiele razy w wielu książkach, dających codzienności słodyczy i przesady, podczas gdy, jak to przyszło na człowieka XXI wieku, takie wartości przelatują obok nich, swoje się wie i wedle swoich potrzeb żyje, i po swojemu szczęście...

Jonathan Haidt to psycholog społeczny, nie otrzymujemy więc typowego poradnika, lecz pozycję popularnonaukową poruszającą wiele dziedzin życia. Religia, ewolucja grupowa, stosunek do pracy, anatomia układu nerwowego, traumatyczne przeżycia czy codzienne relacje międzyludzkie - poruszone tematy pozwolą na zastanowienie się nad swoim osobistym szczęściem i być może podjęcie...

Badania nad poszukiwanym przez tak wielu "szczęściem".
Autor próbuje dowieść na podstawie najnowszych badań, oraz wielkich myśli filozoficznych, z czego można czerpać szczęście, co przynosi szczęście człowiekowi, jakie w ogóle są rodzaje szczęścia.
Czyli filozofia Wschodu - medytacja, oraz podejście zachodnie, czyli czerpanie szczęścia z posiadania, rozwoju osobistego, itp....

Zaskakująco inspirująca treść jak na książkę o tak niepozornym tytule. Autor dokonuje w niej przeglądu najważniejszych koncepcji filozoficznych dotyczących poczucia szczęścia i ocenia ich spójność z najnowszym dorobkiem psychologii ewolucyjnej. Szczególnie wnikliwie opisuje naturę moralności oraz jej wpływ na poczucie szczęścia. Przedstawia kilka autorskich i odważnych...

• Psychologia
  • Nauki społeczne
  • Chcę w prezencie
  • Rok 2013
  • We fragmentach

Jonathan Haidt Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne Zobacz więcej