Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę

Okładka książki Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę Jonathan Haidt, Greg Lukianoff
Jonathan HaidtGreg Lukianoff Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Coddling of the American Mind
Zysk i S-ka
2023-01-31
2023-01-31
2019-06-06
9788382028034
Filip Filipowski

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...

Książka jest efektem procesów społecznych w USA. Jej zasadnicza tezą jest to, że aby system demokratyczny funkcjonowal zdrowo wolna nieskrępowana debata i poszukiwanie prawdy są ważniejsze niż poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Nie wiem jak czytano ją w okresie kiedy była opublikowana, czyli w czasach Trumpa, nastroje wtedy były niezwykle burzliwe i aż nie chce mi się wierzyć że ktoś w tamtych czasach potrafił tak na spokojnie sobie rozmyślać. Obecnie książkę można traktować jako instrukcje na nadchodzące czasy Trumpa, lewica wg autorów poszła w złą stronę, w ślepą uliczkę, ale to Trump ją też umiejętnie sprowokował.
Warto jednak zwrócić uwagę że wiele przeogromnych regionów USA jest jak gdyby z boku tego wszystkiego, wiele uniwersytetów slabo podąża za trendami elitarnych instytucji, i wiele z tych deklaracji ideologicznych pozostaje na papierze, a życie idzie dalej.
Ta przesada we wszystkim jest jak gdyby specyfiką USA, jest to kraj laboratorium eksperymentów społecznych, a ciągła debata nad wszystkim (na którą niestety mają wplyw przeróżne grupy interesów) jest elementem życia. Sa zawsze jakieś intelektualne mody które po kilku latach wychodzą z użytku. Za granicą trudno to wszystko ogarnąć. Wielu pseudo intelektualistów wymyśla teorie które próbują sprzedać. Ale nasi autorzy, choć opierają sie na kilku prostych tezach (które powtarzają nieustannie, dlaczego ta amerykańska pisanina zawsze musi byc uproszczona, jak dla małych dzieci?) wykonali wg mnie pracę uczciwą.
Wplyw internetu na wszystko (a teraz jeszcze AI, której nie było w 2018) prowadzi do totalnego chaosu. Jest to największe wyzwanie cywilizacyjne współczesnego świata poza katastrofą klimatyczną.
Książka stara się być obiektywna i to jest jej podstawową zaletą. W tym sensie jest wyjątkowa. Najprawdopodobniej zirytuje obie strony debaty politycznej, powoduje bowiem po obu stronach dyskomfort.

Czytam o tym co dzieje się na amerykańskich uczelniach i otwieram szeroko oczy ze zdumienia, choć w zasadzie nie powinienem, bo ten trend pojawił się już również u nas. Na razie wyraźnie dominuje w sieci, ale dotyczy realnych osób, zdarzeń, którym zdarzyło się powiedzieć coś, co nie zostało dobrze odebrane przez “stróżów nowej moralności” i którzy domagają się natychmiastowej samokrytyki, ukorzenia i upokorzenia. Często ci, których to dotyczy nie rozumieją o co jest batalia, próbują wyjaśniać, tłumaczyć, ale tu nie ma miejsca na niuanse. Ma być jak w polityce, albo jesteś z nami, albo przeciwko nam.

Jonathan Heidt oraz Greg Lukianoff postanowili zająć się tym Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę, taki podtytuł nosi książka Rozpieszczony umysł. I choć w polskiej wersji w podtytule pada zwrot “pokolenia”, to w oryginale chodzi o jedno pokolenie, a w książce to wyraźnie wybrzmiewa.
całość:

Dobra, do przeczytania w 1-2 wieczory. W porównaniu jednak do Prawego Umysłu zupełnie inny kaliber. Kilka, choć ważnych, idei rozwleczonych po kilkuset stronach

Haidt i Lukianoff kwestionują trzy nieprawdy (jak sami twierdzą),które zdominowały współczesne myślenie, a które, ich zdaniem stoją u podstaw zachowania młodego pokolenia: co cię nie zabije, to cię osłabi, zawsze kieruj się przede wszystkim sercem oraz życie to starcie między dobrymi, a złymi. Wskazują na poważne zaburzenia poznawcze (katastrofizowanie, nadinterpretowanie, negatywne myślenie) oraz na dualistyczne postrzeganie świata, które jest nieprawdziwe i może prowadzić do wielu szkód. Autorzy omawiają problem także pod innymi kątami, jak rosnąca polaryzacja społeczeństwa, czy merkantylizacja wyższych uczelni.

Można polemizować z niektórymi twierdzeniami autorów, jako bardziej intuicyjnymi i zdroworozsądkowymi, niż "potwierdzonymi empirycznie", ale niektórych rzeczy po prostu empirycznie potwierdzić się nie da (i nie ma takiej potrzeby) - np. tego, że człowiek od tego ma rozum, by się nim posługiwać, a nie ulegać emocjom i pierwotnym instynktom. Można twierdzić: dobrze, że młodzi są wrażliwi i nie akceptują pewnych rzeczy (które były akceptowane dawniej) - ok, tylko nie może się to manifestować wyzwiskami i groźbami, a nawet przemocą fizyczną - czym w takim układzie różnią się ci młodzi, od osób, które rzekomo ich obraziły? A gdyby założenie “co cię nie zabije, to cię osłabi” , a co za tym idzie sejfityzm, były jednak prawdziwe, to dlaczego rośnie lawinowo liczba osób (głównie młodych) cierpiących na depresję i wszelkiego rodzaju zaburzenia? "Życie to starcie między dobrymi, a złymi" - to tak, jakby powiedzieć "życie to bajka" - bo tak wygląda to tylko w bajkach (i dorośli powinni z tego poglądu wyrosnąć).

"Rozpieszczony umysł" to także trochę taki poradnik i dla rodziców (co robić, żeby jednak nie wychowywać dzieci w kulturze sejfityzmu),dla studentów, dla władz uniwersytetów (jak radzić sobie z roszczeniami pokolenia iGen). Myślę też, że każdy z nas powinien zatrzymać się na omawianych w tekście zaburzeniach poznawczych i zastanowić się, czy sam im również nie ulega.

Bardzo to było dla mnie ciekawe, pouczające, ale też niepokojące, a momentami nawet przerażające. Kultura call-out połączona z wypaczonym postrzeganiem świata jest zagrożeniem dla wolności, nie tylko słowa i prowadzić może do panoptikonu. Autorzy zastanawiają się, jak ci niedojrzali ludzie będą funkcjonować w prawdziwym świecie, ale co, jeśli ten “prawdziwy” świat będzie wyglądać właśnie tak, jak oni tego chcą - przecież to oni (także) będą go tworzyć?

Bardzo ważna pozycja, ukazująca Trzy Nieprawdy, które negatywnie wpływają na kształtowanie młodych umysłów. Książka jest bardzo amerykańska i część rozdziałów jest mniej interesująca z polskiej perspektywy, ale ważne jest przesłanie. Trudno nie zauważyć, że analizowane w książce nieprawdy są obecne i w polskiej przestrzeni publicznej. Wielkim problemem jest obecnie traktowanie emocji jako podstawowego argumentu w dyskusji. Warto zapoznać się z tą pozycją i unikać przedstawionych w pozycji zniekształceń poznawczych, a także nie przekazywać ich w procesie wychowania.

Nie zawiodłem się póki co na żadnej książce Jonathana Haidta. Rozpieszczony Umysł również tego nie robi. W bardzo ciekawy i przekonujący sposób, autor, autorzy przedstawiają problemy obecnego, młodego pokolenia, głównie akademickiego w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiają fakty, źródła pochodzenia problemów (oczywiście w ich opinii),sposoby ich zapobiegania, a wszystko w bardzo solidny i bardzo obrazowy sposób. Polecam.

Kolejna książka polecona przez Pana Rafała Ziemkiewicza. Polecam każdemu, kto interesuje się socjologią. Głównym tematem tej książki jest to jak przez głaskanie i chuchanie dzieci z Pokolenia iGen, czyli urodzone między 1995 a 2012 rokiem nie są zdolne do samodzielnego, odpowiedzialnego życia, maja stany depresyjne, popełniają samobójstwa, są uzależnione od telefonów komórkowych, a także są wrażliwe na każdą krytykę ze strony innych osób. Najważniejszym przesłaniem autorów jest: "przygotuj swoje dziecko do drogi, nie drogę dla dziecka". Niestety obecnie dzieci są wychowywane odwrotnie, a zapewne niedługo będzie jeszcze gorzej.

[...]
Edukacja nie powinna mieć na celu zapewniania ludziom komfortu; ma dać im do myślenia.
[...]
Kłóć się, jakbyś miał rację, ale słuchaj, jakbyś się mylił (i bądź gotowy zmienić zdanie). Dokonaj najbardziej pełnej szacunku interpretacji punktu widzenia drugiej osoby. Potwierdź, gdzie zgadzasz się ze swoimi krytykami i czego się od nich nauczyłeś.

"𝐍𝐎𝐖𝐀 𝐊𝐔𝐋𝐓𝐔𝐑𝐀 𝐁𝐄𝐙𝐏𝐈𝐄𝐂𝐙𝐄Ń𝐒𝐓𝐖𝐀" !
To fascynująca, choć niepokojąca książka.
Całkowicie zgadzam się z "trzema wielkimi nieprawdami" :
1) co cię nie zabije, to cię osłabi,
2) zawsze ufaj swoim uczuciom i
3) życie to walka pomiędzy dobrymi i złymi ludźmi.
Zgadzam się również, że dzieci potrzebują dużo swobodnej zabawy na świeżym powietrzu wraz z rówieśnikami i że media społecznościowe są dla dzieci złe.
Powtórzę jeszcze raz: zgadzam się z radami dla rodziców i działań poznawczych, ale ZDECYDOWANIE nie jest to książka samopomocy. To zawsze powinna być polemika.
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 𝐓Ę 𝐊𝐒𝐈ĄŻ𝐊Ę 𝐊𝐀Ż𝐃𝐄𝐌𝐔 𝐙𝐀𝐈𝐍𝐓𝐄𝐑𝐄𝐒𝐎𝐖𝐀𝐍𝐄𝐌𝐔 𝐓𝐄𝐌𝐀𝐓𝐄𝐌 *𝐒𝐀𝐅𝐄𝐓𝐘𝐈𝐙𝐌𝐔 𝐎𝐑𝐀𝐙 𝐏𝐑𝐀𝐆𝐍Ą𝐂𝐘𝐂𝐇 𝐙𝐆ŁĘ𝐁𝐈𝐀Ć 𝐒𝐖𝐎𝐉Ą 𝐖𝐈𝐄𝐃𝐙Ę !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
𝐒𝐀𝐅𝐄𝐓𝐘𝐈𝐙𝐌 - to kult bezpieczeństwa – obsesja na punkcie eliminowania zagrożeń (zarówno rzeczywistych, jak i wyimaginowanych) do tego stopnia, że ​​ludzie nie chcą dokonywać rozsądnych kompromisów wymaganych przez inne względy praktyczne i moralne. Safetyizm pozbawia młodych ludzi doświadczeń, których potrzebują ich anty-kruche umysły, czyniąc ich w ten sposób bardziej kruchymi, niespokojnymi i podatnymi na postrzeganie siebie jako ofiary.
𝐇𝐞𝐭𝐞𝐫𝐨𝐝𝐨𝐱 𝐀𝐜𝐚𝐝𝐞𝐦𝐲 [𝐇𝐱𝐀] - 𝐀𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐚 𝐡𝐞𝐭𝐞𝐫𝐨𝐝𝐨𝐤𝐬𝐲𝐣𝐧𝐚 :
to grupa akademików non-profit, działająca na rzecz przeciwdziałania temu, co uważają za brak różnorodności punktów widzenia na kampusach uniwersyteckich, zwłaszcza różnorodności politycznej. Organizacja została założona w 2015 roku przez Jonathana Haidta , Nicholasa Quinna Rosenkranza i Chrisa C. Martina. Od 2023 roku Heterodox Academy liczyła około 5000 członków.
Akademia Heterodoksyjna określa siebie jako bezpartyjną. W 2018 r. na stronie internetowej grupy opisano jej misję jako zachęcanie do różnorodności politycznej, aby umożliwić wyrażanie sprzeciwu i kwestionowanie błędów.

"𝐍𝐎𝐖𝐀 𝐊𝐔𝐋𝐓𝐔𝐑𝐀...

Ciekawa lektura publicystyczna, ale… No właśnie, publicystyczna, a nie naukowa czy nawet popularno-naukowa, tymczasem sporo ludzi, co widać nawet w niektórych opiniach tutaj, sugeruje się autorytetem Haidta jako profesora psychologii społecznej i uważa, że ta książka niesie jakąś obiektywną prawdę. A przecież ta teoria trzech wielkich nieprawd nie jest żadną teorią naukową, zweryfikowaną empirycznie, a po prostu zbiorem obserwacji. Owszem, są odwołania do różnych ciekawych badań i momentami ciekawe obserwacje, np. dotyczące polaryzacji politycznej, dającej się we znaki także w Polsce, ale sporo rzeczy jest naciąganych i pod tezę. Sama bardzo cenię psychoterapię poznawczo-behawioralną, ale tłumaczenie, że trigger warnings są złe, bo specjaliści od CBT udowodnili, że ekspozycja na stresory pozwala sobie lepiej z nimi radzić, jest po prostu kuriozalne. Przecież w trakcie psychoterapii triggerujące bodźce nie wyskakują jak Filip z konopi nie wiadomo skąd, tylko to pacjent i terapeuta decydują, jakie będzie tempo ekspozycji na nie. Tak więc jeśli już ekstrapolować wnioski z psychoterapii na życie codzienne, to trigger warnings są raczej czymś dobrym, bo pozwalają osobie przygotować się na zetknięcie z bodźcami budzącymi trudne emocje. Jeszcze ciekawiej robi się w jednym z kolejnych rozdziałów, gdzie autor pokazuje badania, z których wynika, że depresja jest częściej diagnozowana, niż kiedyś i krytykuje obniżenie poprzeczki diagnozowania depresji, które może działać jak samospełniająca się przepowiednia. Nie wiem, czy autor tęskni za czasami, w których osoba cierpiąca na depresję mogła liczyć głównie na złote rady typu “weź się w garść”. Ja nie tęsknię. A samospełniająca się przepowiednia w diagnozie psychologicznej czy psychiatrycznej owszem, istnieje, ale to chyba problem z kompetencjami niektórych psychologów i psychiatrów, a nie z tym, że depresja jest częściej diagnozowana, niż kiedyś. Dobry diagnosta pomoże pacjentowi zadbać, żeby diagnoza nie zadziałała jak samospełniająca się przepowiednia. I też bardzo ważna jest uwaga zawarta w jednej z krytycznych recenzji tej książki (na końcu podam linki): to, że niektórzy przezwyciężają rozmaite traumy i dramaty i czasami nawet wynoszą z nich coś dla siebie, wynika z ich siły i zdolności radzenia sobie, a nie z tego, że silnie stresujące wydarzenia same w sobie są czymś dobrym. Czytając literaturę naukową na temat wzrostu potraumatycznego, można zresztą dojść do podobnego wniosku, co autor/ka recenzji. Rozdział o mikroagresjach też jest fascynujący. Oczywiście to pojęcie jest bardzo szerokie i bywa nadużywane, ale autorzy ewidentnie mają problem z samą koncepcją mikroagresji, bo, olaboga, przecież osoby stosujące mikroagresje nie mają złych intencji i w ogóle do czego to podobne, że w ocenie czynu miejsce zamiaru zastąpił skutek (no straszne! może jeszcze domagać się, żeby ludzie zastanawiali się nad skutkami swoich zachowań i, nie daj borze szumiący, uczyli się na błędach? :D). No litości, przecież nikt nie twierdzi, że np. powiedzenie, że jakiś kolor jest “pedalski”, to takie samo przewinienie, jak pobicie kogoś ze względu na jego orientację seksualną. Ale użalanie się, że jak to tak, czyny są oceniane przez pryzmat ich skutków, jest doprawdy kuriozalne. Idąc tym tropem, należałoby wykreślić z Kodeksu Karnego artykuł dotyczący nieumyślnego spowodowania śmierci. Autorzy ewidentnie mają też problem z myślą, że słowa potrafią być aktem przemocy. No doprawdy, myślałam, że takie zjawiska, jak mowa nienawiści czy przemoc psychiczna i jej skutki są powszechnie znane, a już na pewno są znane w gronie osób zajmujących się naukami społecznymi… Autorzy mają też problem z tym, że niektóre pojęcia psychologiczne, jak np. trauma (pierwotna definicja wydarzenia traumatycznego, na którą powołują się autorzy i którą wydają się uznawać za jedyną słuszną, wskazuje, że takie zdarzenie wykracza poza normalne ludzkie doświadczenie… Tak, jakby definicja tego, czym jest “normalne ludzkie doświadczenie”, była jednoznaczna i obiektywna…),ulegają przeobrażeniom. No rzeczywiście, to niebywały skandal, żeby w nauce pojawiały się nowe definicje różnych pojęć :D Książka porusza różne konflikty dziejące się w USA. Jak czytałam o nich, to zastanawiałam się, czy na pewno to wszystko musiało aż tak wyeskalować. Książka stawia ważne pytania dotyczące m.in. polaryzacji światopoglądowej i jej skutków, ale odpowiedzi na te pytania poszukam jednak gdzie indziej. Jeśli ktoś chciałby poczytać polemikę z autorami po angielsku, to polecam recenzje z “The Guardian”:
i “PS Mag”:

„Przygotuj dziecko na drogę, a nie drogę dla dziecka.” mądrość ludowa

Książka przyniosła niewiele wiedzy, której wcześniej nie poznałam, ale nie z takim zamiarem po nią sięgałam. Bardziej zależało mi na utwierdzeniu się w słuszności wniosków wynikających z obserwacji trendów pojawiających się we współczesnym społeczeństwie, powiązanych z szeroko rozumianym krytycznym myśleniem, oraz usystematyzowaniu towarzyszących im idei i pojęć. Z perspektywy przeżytego półwiecza, dostrzegam, analizuję i interpretuję społeczne zjawiska. Nasuwają się przypuszczenia, że spory segment młodych ludzi ma problem z samodzielnym myśleniem, sprawdzaniem podawanych informacji, logicznym łączeniem przyczyn i skutków. I w badaniach przeprowadzonych przez autorów znalazłam potwierdzenie wysuwanych tez.

Greg Lukianoff i Jonathan Haidt odważnie i systematycznie podeszli do intensyfikacji bezkrytycznego przyjmowania przekazów i eskalacji ekstremalnych poglądów. Uświadamiali, że złożyło się na to wiele czynników, nieprawd wpajanych w procesie wychowania i edukacji, przekazywanych w bezpośredni i pośredni sposób, za pośrednictwem reguł, praktyk i norm. Obecnie, właśnie na trzech przytaczanych nieprawdach bazują zasady i ruchy społeczne, wywierają negatywne wpływy w postaci stanów lękowych, depresji i samobójstw. Nieprawdy rozprzestrzeniają się nie tylko w środowisku uniwersyteckim, na jakim autorzy skoncentrowali uwagę, ale również wkraczają do przestrzeni korporacyjnej, publicznej i politycznej.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/07/rozpieszczony-umys.html

„Przygotuj dziecko na drogę, a nie drogę dla dziecka.” mądrość ludowa