Dwunasta przemiana

2000-01-01
2000-01-01
Anna Dobrzańska-Gadowska
Egipt Amenhotep III faraon

Teraz już chyba wiem, dlaczego nikt do tej pory nie pokusił się o napisanie jakiejś opinii na temat tej książki. Mnie też szczerze mówiąc nie bardzo się chce, ale skrobnę parę słów. Chyba od czasów szkoły podstawowej, kiedy jedyną lekturą i w ogóle książką, której nie mogłam strawić ze względu na rozwlekłe opisy było "Ogniem i Mieczem", do tego momentu nie trafiła mi się żadna podobna. Tak się składa, że to pierwsza pozycja tej autorki (poleconej mi przez kogoś), po którą sięgnęłam. Niezbyt dobry wybór, ponieważ można się zrazić i odpuścić resztę jej książek. Ale ok, czytałam kilka dobrych opinii o pozostałych, więc nie dam się tak łatwo pokonać i zaryzykuję kolejne. Ale na razie zrobię sobie małą przerwę w tematyce egipskiej (którą kocham!), bo mi lekko głowa spuchła.
Do rzeczy: tak straszliwie drobiazgowe, rozwlekłe opisy, że sama nie wiem już, jakim cudem przebrnęłam przez pierwszą połowę tej książki. Tylko siła woli i konsekwencja pozwoliły mi wytrwać przy zamiarze przeczytania jej do końca. Bo treść całkiem ciekawa. Ale te opisy... Gdyby autorka darowała sobie łaskawie szczegółowe informowanie czytelnika co kilkanaście wersów o tym np. jak to służba ubierała każdą z postaci, drapowała poszczególnie fałdki, zakładki i inne pliski na ich wdziankach, robiła im takie a takie makijaże, zaplatała warkoczyki albo rozpuszczała włosy, przypuszczam, że książka zamiast 547 stron zamknęłaby się śmiało w jakichś 347. Bogowie! No z całym szacunkiem: uwielbiam te klimaty, chłonę całą sobą historię starożytnego Egiptu, ale ta książka rozwaliła mnie na łopatki. Styl-taki sobie, pomijając powyższe uwagi. Autorka trąci mi Lucy M. Montgomery i myślę, że świetnie by się sprawdziła w kontynuacji losów "Ani z Zielonego Wzgórza". Sorry, za mało polotu, za dużo namaszczenia jak dla mnie. Przerost formy nad treścią. Ostrzegam-postaci, miejsc, wątków, wydarzeń jest taki ogrom, że dla czytelnika, który nie orientuje się w historii starożytnej Egiptu może się okazać przytłaczający. Mnie kilkakrotnie skłoniła do sięgnięcia głębiej i uzupełnienia swojej wiedzy, ale to dlatego, że chciałam wiedzieć, na ile pewne opisane w niej wydarzenia mają korzenie w prawdziwej historii.
Polecam naprawdę wytrwałym. Czy warto? Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Mam mieszane uczucia. Ale kto chce, niech czyta i nie sugeruje się moimi przemyśleniami ;) Powodzenia.

Dodaj cytat z książki Dwunasta przemiana