Symbiotyczna planeta

Okładka książki Symbiotyczna planeta Lynn Margulis
Okładka książki Symbiotyczna planeta
Lynn Margulis Wydawnictwo: CiS popularnonaukowa
187 str. 3 godz. 7 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Symbiotic Planet: A New Look at Evolution
Wydawnictwo:
CiS
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
187
Czas czytania
3 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
83-8545-87-27
Tłumacz:
Marcin Ryszkiewicz
Tagi:
ewolucja symbioza
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
834
149

Na półkach:

Odnoszę wrażenie, że Autorka nie mogła się zdecydować: czy ma to być autobiografia, promowanie swoich teorii powstania życia na Ziemi, czy omówienie co sądzą na temat powstania i rozwoju życia inni. No i do kogo książka ma być adresowana?
Czytam (str. 55) "Spróbuję przedstawić tę teorię najprościej jak tylko potrafię. Na początku doszło do połączenia termofilnej bakterii siarkowej zwanej archebakterią fermentującą (albo termoacydofilem) - z inną (...) Z tego zespolenia narodziła się nukleoctoplazma (...) Ten pierwszy protist był aneraobem ..."
Mnóstwo specjalistycznej terminologii przeplatanej wspomnieniami z dzieciństwa (np. że Autorka porzuciła ósmą klasę swojej szkoły bo "było tam żałośnie mało interesujących chłopców"),czy narzekaniami jak to nie chciano publikować jej prac.
I o ile pogląd, że wszystko na Ziemi jest ze sobą powiązane i "Gaja" - mechanizm samoregulacji ziemskiej biosfery nieustannie tworzy nowe środowiska i nowe organizmy - można potraktować poważnie, to twierdzenie: "Żadna ludzka cywilizacja, mimo swej potęgi i kreatywności, nie może zniszczyć życia na Ziemi, nawet gdyby bardzo się o to starała" i że "My ludzie (...) nie możemy doprowadzić do załamania całej natury" - jest błędne (a nawet niebezpieczne).

Odnoszę wrażenie, że Autorka nie mogła się zdecydować: czy ma to być autobiografia, promowanie swoich teorii powstania życia na Ziemi, czy omówienie co sądzą na temat powstania i rozwoju życia inni. No i do kogo książka ma być adresowana?
Czytam (str. 55) "Spróbuję przedstawić tę teorię najprościej jak tylko potrafię. Na początku doszło do połączenia termofilnej bakterii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
28
6

Na półkach:

W dobie rozwoju genetyki ( i powstawania na tej fali szeregu książek) gdzie mowa zazwyczaj o dyfrencjacji i tzw. rozchodzeniu organizmów, ta pozycja książkowa stanowi interesującą odmianę skupiając się raczej na tym jak wiele łączy organizmy ( a także środowisko nieożywione) niż na ich podziałach. Ponadto autorka sprawia według mnie wrażenie osoby niezwykle dociekliwej i ciekawej świata, wysuwającej własne tezy, co jest także atutem tej lektury. Dla osób niezbyt obeznanych w biologicznej terminologii wszystko zostało wytłumaczone w przystępny sposób. Pozycja nie jest zbyt długa i bogata w szczegóły, dlatego umożliwia jedynie poznanie paru faktów bez ich rozwinięcia (np. teoria Gai),niemniej jednak chociażby ze względu na ich kontrowersyjność uważam, że są tego warte.

W dobie rozwoju genetyki ( i powstawania na tej fali szeregu książek) gdzie mowa zazwyczaj o dyfrencjacji i tzw. rozchodzeniu organizmów, ta pozycja książkowa stanowi interesującą odmianę skupiając się raczej na tym jak wiele łączy organizmy ( a także środowisko nieożywione) niż na ich podziałach. Ponadto autorka sprawia według mnie wrażenie osoby niezwykle dociekliwej i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    6
  • Dad's
    1
  • Poszerzające
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Poleciło mi AI
    1
  • SzzukALLm
    1
  • Seria Science Masters
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Symbiotyczna planeta


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne