Idealna Dziewczyna

2010-09-20
978-83-60124-58-1
Anna Buczkowska
dziewczyna biografia modelka idealna

Jak dobrze, że nigdy nie chciałam być modelką. Świat mody jest wstrętny, okropny, brudny... Dziwie się, że tak wiele młodych osób lgnie do niego. Ja tam jednak wolę zjeść coś słodkiego kiedy mam ochotę i jak każda kobieta troszkę ponarzekać na swój wygląd ale nie wyglądać jak facet.:) Wszystko trzeba mieć na swoim miejscu, prawda?:)
Książkę czytałam trochę wybiórczo. Z reguły nie przeszkadzają mi wstawki o religii, Bogu, wierze ale tu były takie pisane jakby na siłę (moje prywatne odczucie),dlatego też z zaciekawiem czytałam historię modelki omijając z czasem część zatytuowaną: "Jego słowo". Sama historia jest dość ciekawa, rzadko mówi się o kulisach pracy modelek, o tym jak się czują, jak się je traktuje i jak bardzo są samotne... zastanawia mnie jednak to czy nawrócenie głównej bohaterki nieo dbyło się na siłę. W sensie bez Boga mi nie wyszło to może z Bogiem będzie lepiej? Sama w końcu przyznała, że długo nie wierzyła...
Reasumując książka nie jest arcydziełem, nie wniesie nic do waszego życia, nie zachęci do bycia modelką/modelem ale pokaże dość ciekawy świat, który suma sumarum gardzi człowiekiem.

Książkę czytałam trochę wybiórczo. Z...

Czy chcesz być doskonały, piękny, podziwiany, zauważony? Ja tak! Czuję, że takie pragnienia wpisane są mocno w nasze serca… Co się dzieje, gdy nie zostają jednak zaspokojone?

Przed momentem skończyłam lekturę autobiografii Jennifer Strickland, modelki, która stojąc na szczycie kariery, spadała w dół – myślenia o sobie, patrzenia na własne wybory, życie i ludzi, którzy ją otaczali. Czując się samotna i pusta zaczęła szukać Boga. Dostała odpowiedź, której zupełnie się nie spodziewała.

Rzadko zaraz po skończeniu lektury siadam do komputera, by o niej napisać. Dziś jednak nie potrafię inaczej. Historia Jennifer dotknęła mnie bardzo głęboko.

Jennifer Strickland weszła w świat mody jako dziecko – jako 8 latka zaczęła wchodzić do środowiska, które miało jej zapewnić szczęście i spełnienie. Zewnętrznie bardzo długo wszystko przebiegało idealnie – pracowała m.in. dla Giorgia Armaniego. Była rozchwytywana – do czasu.

Modelka przedstawia nam okrutną stronę świata mody – zdeprawowanych wartości i kultu ciała. Czuła się towarem, który musi wyglądać idealnie, by móc go sprzedać. Z wielkim bólem opisuje sytuacje, gdy wydawano jej całymi godzinami suche polecenia, przebierano, malowano – nie pytając jak się czuje i czy ma siły pracować dalej. Nie dawano jej wyboru – musiała być ciągle piękna, silna i dostępna. Była tylko ciałem, obiektem do zdjęć.

Historia modelki przepełniała mnie bólem. Nie rozumiana przez najbliższych, którzy skupiali się na jej sukcesie, a nie potrzebach i wielkim poczuciu osamotnienia. To kobieta, która czuła się na tyle dobra, na ile ją wyceniono.

Z czasem stało się jednak coś, co zaczęło zmieniać bieg jej historii. Ciągła pogoń za byciem idealną popchnęła ją w anoreksję – zaczęła zauważać w lustrze odbicie samych kości. Jej cera stała się brzydka, okres zanikł – stawała się coraz słabiej oceniana, a więc i mniej zatrudniana w świecie mody. Doświadczyła tego, jak źle można traktować drugiego człowieka. Niejednokrotnie usłyszała, że jest za chuda, brzydka i do niczego. Zaczęła w to wierzyć.

"Dopóki mogłam, ignorowałam pustkę w sercu. A teraz ona krzyczy. Pustka, którą zobaczyłam na scenie, nie zostawia mnie w spokoju mimo moich uników. Przychodzi w sennych koszmarach, woła w środku nocy. Przytrzymuje mnie, kiedy rano chcę wstać, ale nie potrafię. Nie udaje mi się przed nią uciec bez względu na to, ile najmodniejszych ubrań i biżuterii włożę. Prześladuje mnie nieustannie, dopóki nie pokona." Str.172

Stając na progu śmierci, chcąc popełnić samobójstwo, odnajduje resztki sił by żyć. Z czasem spotyka ludzi, którzy w niesamowity sposób prowadzą ją do Boga. Spotyka na drodze nieznajomego, który mówi jej wprost, że nie jest na sprzedaż, jest wartościowa i nie powinna iść na kolejny casting. Posłuchała go…

Cała historia bohaterki przeplatana jest jej spojrzeniem na wiarę – każdy rozdział kończy się krótkim odniesieniem do Pisma Świętego – bardzo celnie i dobrze opisując problemy poruszane w danym rozdziale.

Opowieść modelki bardzo mocno mnie poruszyła. Pewna cząstka mnie krzyczy często, że nie jestem dość idealna, by być kochaną. Pewna część mnie mówi, że muszę być fizycznie piękna, by być wystarczająco dobra. Jennifer łamie to kłamstwo, odsłaniając mi spojrzenie Boga na te dziedziny mojego serca.

Jestem ogromnie wdzięczna za tę historię – wiem, że powrót do trudnych wspomnień był dla niej bardzo trudny. Dziś Jennifer jest szczęśliwą żoną i matką. Czuje się piękna, spełniona i ważna. Nie jest towarem, jest Bożym dziełem…

Pożyczyła mi ją koleżanka, patrząc na pomyślałam sobie o fajnie przeczytam co dzieje się na wybiegach. Niestety już w podziękowaniu zauważyłam dużo podziękowań związanych z Bogiem, a dalej? Było tylko gorzej i ... no nie doczytałam jej nie zmuszę się. Byłam w szoku i chwilami chciało mi się śmiać. Mężczyźni są tam oczerniani i seks to zło - bynajmniej ja tak odebrałam to. Dziwi mnie to, że Jennifer pisze o seksie tylko małżeńskim, a sama spała przed ślubem z wieloma innymi to nie ona powinna dawać takie wytyczne, bo to każdego indywidualna sprawa co robi ze swoim życiem intymnym. Jestem bardzo rozczarowana, pierwszy raz trafiłam na coś takiego.

Wiele dziewczyn w Polsce i na świecie pragnie zostać modelkami. Co je przyciąga do tego zawodu? Pragnienie bycia sławnym, możliwość podróżowania, poznawanie nowych ludzi, samej siebie i swoich możliwości? A może interesuje je proces tworzenia, magia pokazów, bliskość pięknych materiałów, nowych ubrań?
Ogromnie ciekawi mnie życie modelek, chciałabym je poznać, od kuchni, że tak powiem. Dlatego staram się czytać każdą książkę na ten temat, która wpadnie mi w oko lub rękę.

"Idealna dziewczyna" jest właśnie jedną z nich.
To historia Jennifer Strickland, słynnej modelki, która odkryła, że choć marzenia się spełniają to nie zawsze przynoszą one spodziewawane korzyści. Jennifer Strickland swoją karierę rozpoczęła już w wieku ośmiu lat, biorąc udział w pierwszych pokazach i sesjach zdjęciowych.

Pracowała dla najlepszych projektantów, w tym Giorgia Armaniego. Pozowała do zdjęć dla znanych marek kosmetyków takich jak Oil of Olay czy firm: Mercedes Benz. Występowała również w wielu reklamach telewizyjnych a jej zdjęcia pojawiały się w magazynach: "Teen", "Cosmopolitan", "Vogue", "Glamour".
Początkowo praca była spełnieniem marzeń, zachwytem i powodem do zazdrości. Zarabiała duże pieniądze i mogła pozwolić sobie na małe luksusy. W drodze do sławy wspierali ją rodzice, pozwalali jej na samodzielne decyzje i wyjazdy zagraniczne. Cieszyli się z sukcesów córki.

Niestety z każdym kolejnym rokiem Jennifer dostrzegała zagrożenia i coraz to nowe pułapki swojego zawodu. Zaczęła odczuwać ogromną presję dotyczącą na przykład wyglądu modelek. Nie raz słyszała, że jest za gruba lub za chuda, że jest za niska lub za wysoka, a to ma nie ten kolor oczu czy wygląd i długość włosów. Jennifer była świadkiem jak te słowa rządzą jej koleżankami. Jak za wszelką cenę próbują sprostać wszystkim oczekiwaniom głodząc się, obżerając, zażywając narkotyki czy uzależniają od alkoholu.

Jennifer zaczęła dostrzegać nieuczciwość niektórych agentów, fotografów i projektantów. Sama powoli wpadała w ich pułapkę i nie wiedziała jak się z niej wydostać, zaczęła się staczać na same dno...
Dążenie do ideału i do perfekcji to błędne koło, które niszczy i nie pozwala na spokojne szczęśliwe życie. Dopiero nieoczekiwane zdarzenie, pozwoliło jej odkryć Boga i dzięki niemu podniosła się z egzystencjonalnej porażki.

Książka pozwala spojrzeć na chłodno na dzień powszedni modelki. Pozwala zastanowić się dziewczynom marzącym o tym zawodzie, czy są przygotowane na pułapki czyhające na nie w świecie mody. Czy mają dość silnej woli by oprzeć się pokusom i namowom? Czy tego pragną? Książkę warto przeczytać chociażby dlatego aby ustrzec się przed błędami, które popełniła Jennifer i inne modelki. Na jej przykładzie dostrzeżemy, że nie warto za wszelką cenę dążyć do ideału.

Jennifer Strickland w swojej książce nie tylko opowiedziała o swojej pracy, swoich słabościach i problemach. Podzieliła się z nami swoim spojrzeniem na wiarę, na Boga i Jego słowo. Każdy rozdział jest opatrzony komentarzem ze strefy duchowej, zgodnym z przykazaniami bożymi i Pismem Świętym. Te podsumowania są podpisane jednym tytułem "Tak mówi słowo", który jest odniesieniem do przedstawionych faktów i zawiera adekwatny cytat z Biblii.

Cytaty z książki:

1. "Taka jest prawda, że dziewczyny są chwalone za dojrzalszy wygląd niż w rzeczywistości, dopóki nie mają trzydziestki- wtedy mówi się im z kolei, że powinny wyglądać młodziej!"
2. "Po godzinnej transformacji mojej twarzy zaczął mi na gorąco przyklejać sztuczne rzęsy, "przypadkowo" wpuszczając klej do oka."
3. "Agenci nie wahają się mówić mi, że powinnam wyprostować włosy, wstrzyknąć sobie kolagen w wargi i zastanowić się nad implantami piersi."
4. "Kiedy szłam wzdłuż kolejki dziewczyn czekających na swoja kolej, dotarło do mnie, że każda z nich włoży na siebie ten sam stanik i majtki, które ja właśnie miałam na sobie. Byłam zadowolona, że dotarłam tam wcześniej"
5. "My byłyśmy manekinami. Tak w istocie brzmi francuskie słowo określające modelkę- le mannequin."
6. "Portfolio modelki jest miarą jej wartości."

Ogromnie ciekawi mnie życie modelek, chciałabym je poznać, od kuchni, że...

Gdybym mogła wystawić pół gwiazdki,to i tak by było za dużo.Czuję się oszukana!Tytuł książki"Idealna dziewczyna",Historia życia słynnej modelki...akurat!Myślałam,że to coś w stylu "Kwiat pustyni".Po przeczytaniu kilku stron "szczęka mi opadła".Autorka przemawia do mnie słowami-" pomogę ci odnaleźć swoje powołanie,uwierz w siłę Boga i Jego Syna,Oni Ci pomogą..."Wow!Nie polecam tej książki nikomu.Totalne nieporozumienie.W skrócie,modelka opisuje swoje życie,stawia się w bardzo dobrym świetle,ona jest cacy a mężczyźni tylko czyhają na jej cnotę i są bee,ale ona dzięki wierze w Boga daje radę przejść przez ten "koszmar".Nie wiem,czy śmiać się,czy płakać.Cytat ze wstępu (..)"nie miałam pojęcia o tym,że Bóg był przy mnie cały czas.Ojcze,dziękuję Ci za bezgraniczną miłość,którą objawiłeś mi przez swego Syna Jezusa.Jezu,dziękuję Ci,że umarłeś za mnie,zbawiłeś mnie i uwolniłeś.Kocham Cię z całego serca i nie mogę się doczekać,kiedy spotkam się z Tobą twarzą w twarz."

napiszę krótko: nie tego się spodziewałam :(

napiszę krótko: nie tego się spodziewałam :(