Portret ze słów

Okładka książki Portret ze słów Luis Spota
Okładka książki Portret ze słów
Luis Spota Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Współczesna Proza Światowa
Retrato hablado
Państwowy Instytut Wydawniczy
1980-01-01
1980-01-01
Hanna Igalson-Tygielska
rekin finansowy Ameryka Łacińska literatura meksykańska proza iberoamerykańska

Rewelacyjna książka praktycznie nieznanego w Polsce pisarza. Przerażająco aktualna analiza władzy, korupcji i tyranii.

Powieść ma ciekawą formę. Rozpoczyna się śmiercią oligarchy bezwględnie rządzącego państwem. Akcja ma miejsce w czasie, gdy najblizsi współpracownicy zmarłego niosą jego trumnę do rodzinnej miejscowości. Taka była ostatnia wola bogacza. Trasa wędrówki prowadzi przez niebezpieczny górski wąwóz. W czasie tej podróży ożywają wspomnienia i budzą się skrywane latami emocje.

Tytułowy "Portret ze słów" to nie tylko portret głównego bohatera, ale też portret tkwiącego w ludziach zła.

Oto wszechwładny starzec. Szef ogromnej korporacji. Rządzi całym krajem. Mianuje prezydenta, premiera, posiada własne linie lotnicze, niezliczone fabryki i zakłady przemysłowe, ma własną telewizję, prasę i radio. Przejął wszystkie banki. Jedynego właściciela banku, który mu się sprzeciwiał, doprowadził do bankructwa. Zbudował w stolicy dwie wieże, wysokościowce, w których mieszczą się biura jego korporacji. Mieszka samotnie w starym, odrapanym domu, ma tylko dwa kilkudziesięcioletnie garnitury, rzadko wychodzi z dmu. Nigdy nie lata samolotem, nigdy nie był za granicą. Do zarządzanie imperium ma ludzi, którzy wykonują wszystkie jego rozkazy. Rządzi za pomocą korupcji, znajomości, metodą kija i marchewki. Demonstracje niezadowolonych studentów i robotników tłumi siłą. Podlega mu przecież również policja i wojsko.
Wydaje się wam znajomy? To Eugenio Olid, bohater powieści mało znanego u nas meksykańskiego pisarza, napisanej w latach 60- tych XX wieku. Rzecz dzieje się w fikcyjnym kraju w Ameryce Łacińskiej i jest satyrą na mechanizmy władzy i korupcji tam panujące. Czy aby na pewno tylko tam i tylko w ubiegłym wieku? Mechanizmy dyktatury od wieków nie ulegają zmianie... Znamienne, jak ta książka nadal jest aktualna.
Otóż don Eugenio pewnego dnia umiera i swoją ekscentryczną ostatnią wolą dotyczącą sposobu pochówku wprowadza ogromne zamieszanie wśród najbliższych pracownikow i przyjaciół. Poznajemy historię Olida, sposoby w jaki dorobił się majątku, a także historie grupy najbliższych mu współpracowników. Don Eugenio był łotrem, ale czy jego „przyjaciele” byli lepsi? Dlaczego tyle lat wypełniali bez szemrania jego rozkazy, godzili się na upokorzenia? Książka jest świetnie napisana, miejscami czyta się ją jak powieść przygodową, akcja jest wartka, styl autora obazowy i pełen złośliwego humoru.
Ostrzegam jednak: pierwsze zdanie zajmuje całą stronę drobnym drukiem i zaczynając czytać byłam przerażona, że nigdy się nie skończy. Całe szczęście pojawia się kropka i później autor rzadko stosuje taki zabieg. Jeżeli już, to zawsze w sposób uzasadniony i dla wciągnętego w akcję czytelnika niezauważalny. Perełka!

Autor w powieści przedstwia portret milionera. Jednak o kolejach jego życia dowiadujemy się z relacji przedstawianych przez jego najbliższych przyjaciół. Główny bohater na początku ukazywany jest w samych superlatywach. Jednak w miarę zagłębiania się w powieści dowiadujemy się jaką w rzeczywistości osobą był ów milioner i co na prawdę myśleli o nim najbliżsi. Kaiążka wiernie ukazuje brutalny bezwzględny świat biznesu a także zakłamanie jakie otacza osoby bez zasad moralnych.

• Współczesna proza piw
  • Współczesna proza światowa PIW