Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica

Okładka książki Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica Paulina Holtz
Okładka książki Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica
Paulina Holtz Wydawnictwo: Mamuka Marlena Wieteska poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mamuka Marlena Wieteska
2010-12-06
2010-12-06
978-83-931865-0-1
luśka dziecko poradnik planeta ciąża macierzyństwo

Okładka książki Kulminacje Paulina Holtz, Joanna Jodełka, Manula Kalicka, Marika Krajniewska, Agnieszka Niezgoda, Izabela Sowa, Małgorzata Warda, Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Witkiewicz
Kulminacje Paulina Holtz, Joan...

Okładka książki Drugi i trzeci rok życia dziecka Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
Drugi i trzeci... Sharon Mazel, Heidi...
Okładka książki Język niemowląt Melinda Blau, Tracy Hogg
Język niemowląt Melinda Blau, Tracy...
Okładka książki Poradnik dla zielonych rodziców Reni Jusis, Magda Targosz
Poradnik dla z... Reni Jusis, Magda T...
Okładka książki Moje dziecko. Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać Irena A. Stanisławska, Dorota Zawadzka
Moje dziecko. ... Irena A. Stanisławs...

Szybko się czyta, w sam raz dla matek spodziewających się dziecka. Dla mnie za dużo lokowań produktów, ale teraz tak jest wszędzie. Zabawne historie z okresu ciąży i z życia. Do pośmiania. Poradnik to nie jest, ale można przeczytać w kategorii rozluźnienia przed macierzyństwem :)

W poradniku tym przeplatana jest historia Luśki, która ma zostać mamą, z rozmowami z przeróżnymi osobami m.in lekarzami, a także gwiazdami takimi jak Beata Tyszkiewicz, Beata Tadla czy Reni Jusis, na temat macierzyństwa.

Książka porusza naprawdę mnóstwo zagadnień na zaledwie 164 stronach, z czego ostatnie 30 stron to polecenia firm i linki do stron przydatnych dla mam, a także miejsce na notatki, więc samej treści jest zdecydowanie mniej, ale udało się przeprowadzić wywiady m.in o diecie w ciąży, badaniach, szkołach rodzenia, ubraniach ciążowych, wyprawce do szpitala i karmieniu piersią. Możemy się także dowiedzieć jak wyglądał okres ciąży i poród kiedyś, a jak wygląda on dzisiaj.

Myślę, że przeplatane rozdziały były całkiem fajnym pomysłem. Historia Luśki była takim miłym przerywnikiem w rozmowach o poważnych sprawach. W lekki i dość żartobliwy sposób opisane są jej perypetie, problemy i rozterki związane z byciem w ciąży. Wydaje się ona w tym bardzo ludzka, mająca takie obawy jak każda z nas.

Co do części poradniczej, to myślę, że może być bardzo przydatna. Nie jestem w ciąży, nie mam jeszcze dzieci, jednak dowiedziałam się wielu nowych informacji, na przykład kim jest Doula, a nigdy wcześniej nie spotkałam się z tą nazwą. Książka powinna rozwiać sporo wątpliwości przyszłych mam, a także pokazać jak przetrwać okres ciąży, żeby nie dać się zwariować.

Najważniejszą mądrością, jaką wyciągnęłam z tej lektury, jest to, żeby mimo miliona przeróżnych porad, które dobiegają nas zewsząd, nie zapomnieć o swojej intuicji, bo nikt tak jak mama nie wie, czego trzeba jej dziecku.

Podsumowując, myślę, że książka ta może się okazać naprawdę pomocna dla przyszłych mam i jest to dość miła odskocznia od dużych, szczegółowych poradników. Okres ciąży jest na tyle stresujący, że warto przeczytać coś, co pomoże nam zdobyć trochę luzu.

Całość recenzji znajduje się na moim blogu:

Książka nadaje się na pierwszy w życiu poradnik tego typu, niekoniecznie odpowiedni dla kobiet, które są już bardziej doświadczone lub też odczytane w temacie. Kilka wstępnych informacji, które jednak jeśli chcemy zgłębić, musimy poszukać w innym miejscu (może na stronach podanych w książce jako przykładowe). Historia zaskoczonej Luśki przeplata się z wywiadami z różnymi osobami, które opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z macierzyństwem. Wnioski po tej książce mam dwa: po pierwsze nie bać się pytać innych kobiet o ich sposoby na radzenie sobie z małą Istotą (również o tych niezawsze pozytywnych elementach),ale jednak należy zostawić sobie odrobinę przestrzeni by wsłuchać się w swoją intuicję. Jak wskazuje tytuł jest to "nieporadnik", jednak dobry na początek.

Poradnik "nieporadnik" dla przyszłych rodziców, który czyta sie szybko, przyjemnie i równie szybko zapomina. Składa się zarówno z historii fikcyjnej Luśki opowiadającej swoje ciążowe perypetie, jak i z wywiadów z ekspertami, znawcami tematu szeroko pojętego rodzicielstwa oraz z paroma gwiazdami, np. Beatą Tyszkiewicz (właściwie tylko ją zapamiętałam...). Książka nie narzuca jedynej słusznej drogi postępowania w odróżnieniu do pozycji pisanych z punktu widzenia "cioci dobra rada" i to jest już plus. Interlekutorzy pani Holz akcentują jedynie, co jest ich zdaniem ważne w różnych aspektach bycia rodzicem ale nie demonizują odstępstw. Poradnik prezentuje podejście do tematów: ciąża – poród – dziecko ze zdrowym rozsądkiem, intuicją i bez przymusu jednak nie wprowadza nic nowego i nie jest niezbędny. Można przeczytać dla przyjemności lub z nudów.

Tytułowa Luśka to młoda kobieta, która ma wszystko, czego potrzeba. Dobrą pracę, mieszkanie, chłopaka i przyjaciółkę. Czuje się spełniona w swoim życiu. Mimo, że w jej otoczeniu dużo mówi się na temat dzieci Luśka nie ma potrzeby bycia matką. Jednak los decyduje za nią inaczej.
„Luśka na planecie dziecko” to opowieść młodej kobiety o tym jak to jest w ciąży. O tym jak tytułowa bohaterka dowiedziała się o stanie błogosławionym i co później działo się w jej życiu. Książka ta napisana jest w lekki, zabawny sposób. Okraszona jest śmiesznymi obrazkami. To, co mnie zaskoczyło w tej książce to wywiady – porady dla przyszłych mam, przeprowadza je Paulina Holtz. Znane osoby, m.in. z Beatą Tyszkiewicz, Reni Jusis, Beatą Tadlą, Sylwią Chutnik. Porady te dotyczą ubrań, wyprawki, seksu, szkoły rodzenia porodu.
„Luśka na planecie dziecko” to świetny pomysł na poradnik i rewelacyjna książka. Ja bardzo żałuję, że nie miałam jej, gdy byłam w ciąży. Z pewnością byłaby mi bardzo pomocna. Dzięki niej nie błądziłabym jak dziecko we mgle. Zawiera wiele adresów stron internetowych, sklepów, ośrodków wypoczynkowych zakupów przez Internet a nawet przyjaznego radia.
Polecam z całą stanowczością.

Książka Pauliny Holtz to mieszanka porywającej, przezabawnej fabuły z teoretycznymi rozważaniami nad urokami i trudnościami okresu ciąży. Czytając historię Luśki - kobiety z pokolenie trzydziestolatków, spełniającej się w pracy, żyjącej w wolnym związku - która nagle dowiaduje się, że los ( tak to nazwijmy:)) obdarzył ją dzieckiem ma się wypieki na policzkach i banana na twarzy! Głośny śmiech też bardzo prawdopodobny!

Polot pisarski Holtz był dla mnie nie lada zaskoczeniem, gdyż - nie ukrywajmy - do chwili spotkania z tą książką była dla mnie wyłącznie Agnieszką Lubicz nieco już nudną w swojej ponad 10-letniej roli. A tu proszę: interesująca, pełna takiego humoru, jaki lubię, życiowa historia o tym, jak to jest być w ciąży we współczesnym świecie! Nic tylko pogratulować!

Wplecione w "nieporadnik" wywiady ze znanymi osobami, lekarzami czyta się już bez głośnego śmiechu, ale za to z nieukrywanym zaciekawieniem, raz się zgadzając, raz mając ochotę polemizować z wypowiedziami czy to na temat karmienia piersią, seksu w ciąży czy pobierania krwi pępowinowej. Autorka porusza tematy ważne i aktualne dla wszystkich rodziców oczekujących potomka. Holtz nie podaje na tacy gotowych odpowiedzi, ale zmusza nas do refleksji i zastanowienia się nad zbyt łatwo przez nas łykanymi medialnymi papkami w temacie rodzicielstwa.

Książka ma poza tym fajną formę: bardzo przejrzystą i czytelną, stworzona z polotem szatę graficzną, a na końcu miejsca na notatki dla przyszłych mam m.in. Lista najbardziej wkurzających pytań świata czy Lista zakupów na wielka wyprawę.

Jak sam tytuł wskazuje Holtz porównuje ciążę i bycie mamą do podróży na inną planetę, co uważam za porównanie bardzo trafione! Nie czujecie się czasem jak astronauci, którzy poznają całkiem nieodkryte jeszcze galaktyki w postaci Waszych dzieci?... Choć niełatwe jest to poznawanie, to jednak jakże piękne!

Garść ciekawych obserwacji/spostrzeżeń i mnóstwo komercji... Masa reklam, w tym kontrowersyjnego banku komórek macierzystych:/ Niektórzy rozmówcy z tak rozbuchanym ego, że tylko współczuć (artysta od pieczątek dla dzieci:P). Ale większość sensownych, nieźle też "wypadają" kawałki samej autorki - bo jest to historia Luśki przeplatana rozdziałami-wywiadami. I jeszcze "smaczek" - w jednej z reklam, "kartce pocztowej" od Luśki - pojawia się "Popracki (sic!) Park Krajobrazowy"...

Bardzo przyjemnie się czyta ten nieporadnik dla świadomego rodzica. Książka przeplatana jest praktycznymi wskazówkami a opowiadaniem o Lu, która stara się podołać wszelkim zadaniom dnia codziennego będąc w ciąży. Gorąco polecam.

Polecam przyszłym rodzicom, a nawet tym, co już mają dzieci :D

Polecam przyszłym rodzicom, a nawet tym, co już mają dzieci :D

• Z wymiany
  • Domowa biblioteka

Dodaj cytat z książki Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica